Jak se férově hádat a nadělat co nejméně škody?

25. 01. 2016
Autor: Loverotika
Fotografie:

Čas čtení: | Počet slov:

Hádejte se, klidně. Hádky k lásce a vztahům patří. Někdy je hádka velmi nutná a potřebná, abyste se pohnuli z místa a vrhli světlo do temnoty, pročistili trochu vzduch.

Hádejte se ale, pokud možno, férově. Nedělejte scény, které nikam nevedou, protože vlastně ani nikam vést nechtějí. Respektive, i scény klidně sem tam dělejte, někdy si člověk holt neumí pomoci, ale buďte si vědomi, že férová hádka to není, že to je z vaší strany podpásovka. Správní parťáci dokážou být vůči takovým scénám navzájem shovívaví. Každému někdy ujedou nervy, tolerance je na místě. Pokud by se scény objevovaly častěji nebo máte pocit nějaké manipulace, řeště to.

Férová hádka má svá pravidla. Může se stát, že se necháte strhnout emocemi a některé z nich nevědomky porušíte, ovšem… dospělý zralý jedinec by měl dokázat se po upozornění na nefér jednání zastavit, omluvit se a vrátit zpět k tématu.

Je dobré si na začátku uvědomit, o co vám vlastně jde. Chci řešit něco, co mě trápí a vím, že na to máme oba dva jiný názor? Chci dát najevo něco, co mě zranilo a je to příklad něčeho dlouhodobého? Stalo se mezi námi něco, co prožívám jako špatné nebo bolestné? Chci si vylít vztek a bolest (v takovém případě hádka nejspíš nebude fér…)? V duchu si ujasněte, co chcete druhému sdělit, nebo si to napište, to velmi pomáhá.

Snažte se rozpoznat spouštěče. Výše uvedená analýza vás možná přivede k tomu, co typově podobné hádky spouští. Bývají to drobné poznámky, zlozvyky, blbosti, modelové situace. Často nás nevědomky vrátí do dětství, do nějaké zoufalé situace, kterou jsme nebyli schopni řešit a kopeme kolem sebe i teď. Zkuste si to uvědomit a sami v sobě ujasnit – to je první krok k nápravě.

Férová hádka má svůj čas i místo. Když na vás druhý vyrukuje se složitějším tématem – které evidentně skončí hádkou nebo to k ní už směřuje, a není vhodná doba, naučte se odložit diskusi na později. „Promiň, ale teď na to není vhodná doba, nedokážu se soustředit, potřebuju čas si to promyslet…“. Jen zřídkakdy se stane, že něco skutečně nesnese odkladu. Pokud jste o odklad vy sami požádali, stanovte poměrně přesný čas, kdy danou záležitost proberete – a termín dodržte. A správné místo? Nehádejte se ve společnosti nebo na veřejnosti – nejen s ohledem na atmosféru pro ostatní, ale i proto, že se nebudete moci pořádně soustředit. 

Férová hádka nemá vítěze. Nemá ani poraženého. Nejde o to, abyste svého partnera převálcovali nebo zadupali argumenty do země. Jde vám o to si vyjasnit nějaký konflikt, zjistit, jak ho druhý nahlíží a prožívá, co je pro něj důležité a co je důležité pro vás. Hádka není monolog – řekněte k tématu své a vybízejte druhého, aby se k tomu také vyjádřil.

Základní pravidla férové hádky – stručně:

Mluvte za sebe a buďte vždy konkrétní. Řešte aktuální problém.

„Je mi moc líto, … Naštvalo mě to a to… Nějakou dobu o tom přemýšlím a nelíbí se mi, že děláš to a to … Mám pocit, že ….“.

  • Žádné nadávky a hrubosti
  • Žádné přerušování a skákání do řeči
  • Žádné obviňování a urážky
  • Žádné řvaní, křičení, ječení

Zvýšenému hlasu v rámci sdělování ošemetné záležitosti se málokdo ubrání, je to většinou důsledek rozrušení. I tak pozor na to – čím hlasitěji mluvíme, tím méně posloucháme!

  • Žádné sarkasmy a ironie
  • Žádná obhajoba – Prezentujete svůj názor, nemusíte se obhajovat.
  • Žádné zobecňování a zatahování minulosti (ty nikdy, ty vždycky..)
  • Žádné fyzické nebo psychické zastrašování / násilí / ohrožování
  • Žádné útěky a práskání dveřmi

Neodcházejte, aniž byste hádku nějak uzavřeli. Jestli máte pocit, že už melete prázdnou slámu, zahajte taktický ústup („Mám pocit, že už k tomu nemáme co nového říct – co kdybychom o tom teď oba chvíli přemýšleli a otevřeli toto téma třeba zase zítra?“). Hádka nemusí nutně skončit shodou, je důležité někdy umět přijmout stanovisko druhého, i když je odlišné. A je důležité projevit zájem neshodu nějak překonat, třeba s odstupem.

Žádné tresty (dlouhé mlčení, důsledná ignorace apod.)

Hádky do reality patří a dospělý zralý jedinec se musí naučit je unést. Nezahalte se do mlčení a ticha na příliš dlouho, dejte najevo, že máte vůli danou neshodu překonat, jen potřebujete krátký „time out“, abyste se dali dohromady.

A nezapomeňte na jedno velmi dobré přísloví…

„Nenechte nad svým hněvem zapadnout slunce.“

Časový odstup je vždycky dobrý. Uvidíte problém v trochu jiném světle, opadnou silné emoce, ujasníte si na základě nových informací z hádky své stanovisko.

0 komentářů

Přidat komentář

Nejčtenější

Nejčtenější

Doporučené

Doporučené

Pin It on Pinterest

Share This