Manželství není bezúdržbový mechanismus

21. 02. 2017
Autor: Loverotika
Fotografie:

Čas čtení: | Počet slov:

Národní týden manželství je za námi – dokonce už po jedenácté! Tématem letošního ročníku byla snaha najít nějaký „zaručený“ recept na dobré manželství.

Známe to, jak to chodí s recepturami na klasické pokrmy… Základní ingredience bývají u všech stejné, ovšem jejich poměr + „tajná“ přísada + míra pečlivosti přípravy a máte výsledků nekonečno. Každý je originál. U manželství je to přesně tak – jaké manželství si uděláte, takové ho máte!

Recept na dobré manželství 

Tolerance, úcta, komunikace, vzájemná péče. Touha nevzdat to. Umět začínat znovu, odpouštět. Věnovat pozornost, co se ve mě i kolem mě děje – sledovat signály, zajímat se. Dát najevo své potřeby, vyjít vstříc potřebám partnera. Na základních ingrediencích receptu na dobré manželství se většina odborníků i zkušených laiků víceméně shodne.

Národní týden manželství

Lektorka a rodinná poradkyně Marie Nováková patří do organizačního týmu Národního týdne manželství, má za sebou mnoho let odborné praxe, sama je v manželství 30 let. Recept na dobré manželství uvedla zajímavou metaforou:

Manželství není bezúdržbový mechanismus a vyžaduje určité vztahové dovednosti. Napadá mě paralela s péčí o zdraví. Někdy se stává, že podceníme počasí, špatně se oblékneme, a rýma, kašel, viróza je tu. Když si to uvědomíme, máme hned šanci zařadit odpovídající péči, zpomalit, posílit imunitu. Do manželství také přicházejí podobné „nemoci“ a těžkosti. Nachlazení, rýma, to se ještě dá zvládnout poměrně snadno – kromě osobní péče je nutné věnovat péči i vztahu. Co tam chybí? Laskavé drobné činy, pozornost pro toho druhého, pozornost pro sebe…? Když virózy přecházíme a neléčíme, mohou se vyvinout v náročnější onemocnění a ty už se nedají přehlédnout. A je jasné, co mám v takové chvíli dělat:

DIAGNÓZA – co se vlastně děje – co mi vadí, co cítím, co bych potřeboval/a od partnera – pocity: rozčilení, zklamání, stres, strach – čeho se bojím – co se s tím dá dělat. A pak je potřeba jít dál, do dialogu.

Manželský dialog ve vážnějších „případech“ potíží je naprosto zásadní. JÁ FORMA SDĚLENÍ POCITŮ (cítím to a to), protože ty – jasné sdělení (DOKUMENTACE PROBLÉMU), pomohlo by mi, kdyby (NÁVRH – jaké vidím já řešení) a společné porovnání a přijetí obou pohledů, řešení schůdné pro oba.

Podle mého názoru je důležité neztrácet se ani v citovosti a citech (tendence žen), ani v racionální dokumentaci (tendence mužů). Navzájem se ocenit za svůj vklad, za odvahu k dialogu, a navzájem se od sebe učit. Každý má právo na své pocity a jejich sdílení je pro porozumění problému klíčové, stejně tak jako uchopit problém rozumem a jasně se k němu postavit.“

Restart manželství a nové projekty

Nejhorší je neřešit a nechat rozšiřovat zóny „ve stínu“, které vedou k chronickým potížím a nezájmu. Mohou se rozrůst až do bodu, kdy už je nám to všechno jedno. Přesto je obnova možná. 

Místo konce manželství se pokusit o RESTART – vraťme se do bodu, kdy to fungovalo. Chce to rozumový přístup. Ze zkušenosti bych doporučila: vymyslete nějaký společný projekt (dovolená, nový zájem, výlet, sport, cokoliv).

Vyslechla jsem zkušenosti mnoha párů a nejvíc mě zaujaly ty, kterým se podařilo překonat těžké období a z nešťastného manželství se znovu stal krásný láskyplný vztah. Byly za tím drobné laskavé maličkosti i velké hrdinské činy, odpuštění. Co považuji já osobně za nejdůležitější je vidět stále potenciál vztahu. Proto nikdy nechci vzdávat naději – je to stále krásnější a bude to stále krásnější.“

Marie Nováková má jako lektorka a poradkyně přímo „z terénu“ jednu velmi dobrou zprávu – i když to vypadá, že zájem o manželství upadá, z jejího osobního průzkumu na školách a mezi mladými lidmi jasně vyplývá, že o manželství má stále zájem drtivá většina.

Manželství bylo, je a bude! A dá se udělat hodně pro to, aby rostlo počet těch manželství, která jsou spokojená a láska v nich žije!

Zdroj:

Tisková konference Národního týdne manželství – www.tydenmanzelstvi.cz 

Více informací: Mgr. Marie Nováková 

0 komentářů

Přidat komentář

Nejčtenější

Nejčtenější

Doporučené

Doporučené

Pin It on Pinterest

Share This