Láska v praxi III – „dotykovka“

"Skin story 6"
  • Autor
  • Loverotika
  • Fotografie
  • Jarek Kozlowski
    "Skin story"
    kozjar.com  

Jak vypadá: pohlazení, hlazení, objetí, objímání, polibek, pusinkování, líbání, držení se za ruce, přivinutí kolem ramen nebo boků, poplácání po zádech, hlazení nebo škrábání na zádech a všude možně, jemné „motýlí“ doteky na obličeji a po celém těle, „konturové“ hlazení tělesných křivek, laická masáž nohou, zad, šíje nebo dalších částí těla, vášnivé doteky a hlazení, vískání ve vlasech, společné odpočívání, tulení a mazlení – a la 2 lžíce, s hlavou položenou na hrudi, těla v objetí, tělo na těle apod., kontakt nohou, šimrání, lízání, všelijaké postelové hrátky s pomůckami i bez, krouživé pohyby různé intenzity, tlaková masáž, celková masáž těla atd. atd.

Jak vidíte, dotykovka neboli dotyková láska má asi milión podob. Dost párů je s ní na štíru. Přitom je přímo vědecky dokázané, že je šíleně důležitá. Dotýkání a fyzický kontakt prostě dělá lidem dobře – z čistě fyzického i psychického hlediska. Z fyzického proto, že láskyplné doteky v těle aktivují vyplavování „příjemných“ hormonů a dalších chemických látek. Různé druhy doteků dokonce vyvolají trochu jiné neurochemické reakce a ty pak posilují imunitu a harmonizují mimo jiné kardiovaskulární a nervový systém. Z psychického proto, že kromě příjemných pocitů způsobených právě těmi veselými hormony prohlubují vzájemnou intimitu, vyvolávají pocity bezpečí a jistoty, zvyšují fyzické sebevědomí a sebedůvěru. Dotyková láska prostě druhého potěší a obecně přispívá k příjemné domácí atmosféře. Dotykovou lásku tedy můžeme právem považovat za základ zdravého láskyplného vztahu. Nebo ještě jinak: není nad láskyplné pohlazení!

Drtivá většina párů, které pociťují nedostatek lásky, intimity a oné tak často propírané „jiskry“, uvádí, že se navzájem nedotýkají tak, jako kdysi v období zamilovanosti. Nepohladí se, neobejmou, nedají si pusu. Jestli s někým žijete a máte podobný pocit fyzické vyprahlosti, začněte s tím něco okamžitě dělat. A začněte s tím vy, chopte se iniciativy.

Doteky, hlazení, polibky, líbání – základní kameny intimity v mileneckém láskyplném vztahu. Láska bez každodenní fyzické intimity je mělká. Připadá vám to až příliš banální? Je to banální, a přitom pro mnoho a mnoho lidí to vůbec banální není – bohužel, nutno dodat. To stačí druhého jen sem tam pohladit, dát mu pusu, obejmout? Přesně tak. A ještě mu k tomu můžete říct: „Mám tě ráda, mám tě rád, miluju Tě, sluší ti to.“. Vždyť si to představte sami na sobě: Sedíte u stolu, zamračení, máte starosti, všechno je špatně, zdá se. Přijde k vám váš muž nebo žena, pohladí vás, dá vám pusu na tvář a jde dál. Určitě vás to potěší, ani nemusí nic říct. A dost možná to bude ten nejsvětlejší bod dne.

To jsou takové letmé doteky, doporučené v kteroukoliv denní dobu, i na veřejnosti, před dětmi, kolegy. To zmiňuji proto, že tím kromě příjemné prezentace lásky vůči svému partnerovi děláte vlastně i osvětu. Lidé se prostě málo dotýkají. Hodně lidí žije v přesvědčení, že „vůbec nejsou kontaktní“ nebo že „doteky jsou nepříjemné“. Velká škoda, velká chyba. Když to zjednodušíme a nahlédneme čistě prakticky, kůže je největší lidský orgán, který je vybaven miliony a miliony nervových zakončení. Naše kůže je přímo stvořená vyrábět příjemné pocity, fyzické potěšení, rozkoš. Bohužel, když kůže není od dětství stimulována dotýkáním, mazlením, drbáním atd., stane se z ní kůže hroší. Jako vnější ochrana je to dobré, potíž je v tom, že v dnešní době se chráníme možná až moc. Časem člověk přestane doteky pociťovat jako příjemné nebo je necítí vůbec.

Pokud do této skupiny zdánlivě „nekontaktních“ lidí patříte (resp. se do ní sami řadíte, abychom to uvedli na pravou míru…), pokuste se s tím něco dělat. Zkuste přijmout fakt, že se s tím dá něco dělat a můžete tím jen získat. Překonáním tohoto omezení v sobě osvobodíte velkou sílu, která vám přinese potěšení, radost a v neposlední řadě sebejistotu. Buďte k sobě laskaví, nikam nespěchejte. Proces uzavírání před potřebou doteků trval velmi dlouho, takže zpět to rozhodně nepůjde hned. Žijete-li s někým, kdo má s dotýkáním vyloženě problém, třeba kvůli traumatu z dětství, bude to běh na hodně dlouhou trať, ale i s tím se dá něco dělat. Určitě to bude chtít průvodce – odborníka (psychoterapeuta, sexuologa) a hodně trpělivosti. Setkala jsem se s případy, kdy se to povedlo, společnou lásku to velmi prohloubilo a dotyčnou osobu s traumatem neuvěřitelně osvobodilo a posílilo.

Každý preferuje ze široké dotekové škály něco trochu jiného. Žijete-li s někým ve vztahu a milujete ho, měli byste vědět nebo zjistit, co má v tomto ohledu rád nebo ráda. Zkoušejte, ptejte se. A žádejte. Jestliže váš milovaný parťák není přirozeně dotykový typ, řekněte si o dotykové projevy lásky sami a naučte ho, jak se má on nebo ona dotýkat vás. „Já bych potřebovala obejmout, dej mi ruku, dej mi pusu, brouku, škrábej mě chvíli na zádech, prosím…“. Zbavte se mylných představ, že o projevy lásky si člověk říkat nemá. Naopak. O konkrétní projevy lásky, po kterých toužíte, si říci MUSÍTE. Někdo možná to štěstí má, nicméně obecně vycházejme z předpokladu, že nežijete s jasnovidcem. Tím, že jasně vyjadřujete své potřeby, dáváte dohromady takový manuál společné lásky – navzájem se učíte, jak si nejlépe vyjít vstříc a potěšit se. A ten se bude hodit za různých okolností, v dobách krizí a nepokojů pak zejména.

Na nedostatek dotyků si stěžují ženy i muži. Od žen slýchám stížnosti, že muž se jich dotýká jen tehdy, když mu jde o sex. To je samozřejmě škoda! Pánové, žensky ženské ženy milují, když mohou z mužů čerpat energii fyzického bezpečí a fyzické síly BEZ SEXUÁLNÍHO PODTEXTU, to je pro ně velké blaho. Když si je muž k sobě pěkně pevně přivine a žena se může přitulit, chytne ji kolem boků, když jdou spolu po ulici, mužně obejme v rámci pozdravení nebo jen položí ruku na stehno při sledování televize, to všechno jsou pro ženy důležité dotykové projevy lásky – jen tak. Každý takový „sexuálně nezávazný“ dotyk pro ženu znamená „miluje mě – ano, i dneska – je to dobrý“ (ženy se potřebují o lásce pořád dokola ujišťovat – to je fakt). Dotyky erotické a svůdné, s jasným sexuálním podtextem, jsou zase jiná kapitola. Ty si žena taky užívá, s vědomím „jsem krásná, touží po mě“ a potěší to zase jinak, podpoří její fyzické sebevědomí. Nicméně zařadit na pořad dne asexuální dotykové rituály je k nezaplacení.

Muži si na nedostatek dotyků stěžují zase kvůli trochu něčemu jinému. Dámy, je dobré si uvědomit, že fyzický nezájem ze strany ženy pociťuje muž opravdu extrémně. Muži jsou totiž na fyzickou lásku přímo orientováni a napojeni. Jejím nedostatkem se mu snižuje mužské sebevědomí, hodně, a z nedostatku sebvědomí dělají lidé i pěkné hlouposti. Pokud o fyzickou lásku se svým mužem nepečujete, velmi snadno se stane vyprahlíkem, kterého pak potěší cokoliv – a nedivte se, když to bude někde v baru pohlazení od nějaké cizí, taktéž vyprahlé ženštiny, která ho utáhne jak na vařené nudli… Jestli se svého muže nedotýkáte proto, že se to okamžitě zvrhne v nějaké sexuální vymáhání z jeho strany a vám to vadí, řekněte mu to a vymyslete nějaké výše zmíněné asexuální rituály (samozřejmě to neznamená úplně opomíjet hýčkání sexuální, je-li to možné). Třeba se budete oba divit, že když se sebe začnete víc dotýkat, sexuální napětí a takové to nepříjemné dusno „zase nic nebylo“ bude postupně ztrácet na intenzitě. Fyzická dotyková láska do vztahu přináší jistotu.

Naučte se tedy různé doteky různě používat, obrovsky tím obohatíte společný život.

FreeImages_TouchBW

 Takže dámy a pánové, buďte dotykovky, ne netykavky!

*