Láska v praxi   |   Pro muže   |   Pro ženy

Naučte se lépe děkovat – když děkujete, buďte konkrétní

27. 10. 2020
Autor: Loverotika
Fotografie:

Čas čtení: | Počet slov:

Snad už víme, že chválení, komplimenty, oceňování pozitivních vlastností či skutků a vyjadřování vděku náleží na seznamu péče o lásku v dlouhodobém vztahu přední místa. Všemi uvedenými způsoby vyjadřujete své ženě nebo svému muži OBDIV A UZNÁNÍ. A to je podle výzkumů dr. Gottmana pro výživu lásky a vzájemného respektu hodně důležité. O lidské potřebě uznání psal také hodně Eric Berne (autor výroku “Nedostatkem pohlazení vysychá mícha.”).

Je to prostě vědecky podložené – děkujte a chvalte, a když už to děláte, tak nejlépe pořádně…

Jak (správně) děkovat

Možná vám to bude znít divně, ale není dík jako dík. Ano, pouštíme se už do úrovně „vyšší dívčí“. Jaký způsob děkování je ten „nejsprávnější“?

Samozřejmě, že můžete říct druhému jen „díky“ (a třeba se k tomu ještě aspoň usmát) a je to lepší než nic. Ovšem úplně nejlepší z hlediska celkového efektu je PODĚKOVAT ZA KONKRÉTNÍ VĚC.

Co nejčastěji se snažte ten svůj „dík“ trochu rozkošatět, pořádně ho naservírujte, se vším všudy. Za co přesně druhému děkujete???

Díky, brouku, že jsi z balkonu uklidil to smetí po vichřici.“

„Díky, jsi hodná, že jsi zařídila tu opravu, bylo by to pro mě komplikované.“

„Jé, díky, že jsi mi vyprala tu bundu od bláta, akorát jsem si říkal, že by se mi teď hodila.. .“

„Díky moc, že jsi pro děti zajel, dorazila bych bůhví kdy.“

„Díky za ten výborný oběd, ten se ti fakt povedl!“

……

Víte, proč je to takový rozdíl? 

Když to vyjádřím pragmaticky, tak tím prostě zabijete hned několik much jednou ranou:

Když blíže specifikujete, za co jste vděční, připomínáte kromě základního vděku svému parťákovi, že pro vás je jeho nebo její pomoc velmi užitečná a že vás jeho nebo její vynaložená aktivita potěšila. Je prostě příjemné, když vás za odvedenou práci někdo pochválí. To je přesně to pomyslné duševní pohlazení – uznání (a jak bylo řečeno hned v úvodu, to my lidi potřebujeme jak prase drbání).

Uznání a pochvala je mimo jiné i nejlepší způsob motivace. Jestli chcete docílit změny celkové atmosféry ve vztahu, zakažte si průpovídky typu: „Ty mi nikdy pořádně nepomůžeš. / Zase jsem na všechno sama.“ To je jed. Děkujte a chvalte i za drobnosti. Když druhý udělá něco dobře, pohlaďte ho jasně specifikovaným, konkrétním díkem. Zapíše si to tak za uši, to vám garantuji, Vytváříte tím síť možností, jak vám druhý může udělat radost (a obráceně).

To je totiž i zlatý princip nejefektivnějšího koučování – a funguje zaručeně na všechny, i děti, příbuzné, kolegy v práci apod.

Vděční lovci dobra

A navíc, když si naordinujete, že budete své díky častěji vyjadřovat podrobněji, ne jen obecně, povede vás to i k větší všímavosti. Budete citlivější na pozitivní vlastnosti druhých a dobré skutky všedních dnů. Jak říká Marek Herman, stanete se „lovcem dobra“. A lovců dobra, přátelé, těch není nikdy dost!

Vyzkoušejte to. Začněte doma a pokračujte s pokusy i jinde. Děkujte a chvalte konkrétně. Uvidíte sami, co to udělá.

0 komentářů

Přidat komentář

Nejčtenější

Nejčtenější

Doporučené

Doporučené

Pin It on Pinterest

Share This