Proč ženy touží po manželství a co získají muži

  • Autor
  • Loverotika
  • Fotografie
  • Unsplash.com

Já jsem velká zastánkyně svateb a manželství a budu se za to bít jak lvice. Myslím si, že když se navzájem milujete a oba dva víte, co opravdová zdravá láska je a jak se o ní musí pečovat, manželství je naprosto přirozené a racionální životní uspořádání. Získáte tím oba.

Rituál svatby jako oficiální počátek společného životního příběhu je mimochodem i krásná příležitost k oslavám, které se v průběhu života mohou opakovat klidně rok co rok. Manželství i život má svůj vývoj. A je dobré si třeba u příležitosti svatby otevřeně prověřovat, jestli ten slib pořád platí a jestli společná láska pořád žije – a jak. Ono to není tak, že si někoho vezmete a budete sedět jak pecka. O manželství a lásku se musí pečovat.

Proč ženy touží po manželství

Manželství má své výhody a funkce. Některé praktické jsem letem světem prošla v článku Umění milovat Manželství. Další výhodou je ochrana a pocit emocionálního bezpečí – platí pro oba, ale ocení to asi zejména ženy. Vypadá na první pohled symbolicky, ale přesah má praktický a konkrétní. Mnoho žen se v roli manželky cítí lépe než jako ženy neprovdané. Nemusí to vůbec souviset s nízkým sebevědomím nebo závislostí na manželovi. A nemusí to vůbec být naivní postoj. Dnešní doba je jiná. Jsem si naprosto jistá, že bych dokázala, a velmi úspěšně, žít pouze a jen sama za sebe. Jenže důsledné střežení vlastní nezávislosti mě netěší. Nemám potřebu to sobě nebo okolí dokazovat. Vím, že moje přirozené vnitřní tužby jsou jiné a role manželky, milenky a matky mi dělá vyloženě dobře včetně možnosti realizace mých talentů mimo domov.

Taktéž vím, že pocit bezpečí je velmi relativní. Stát se může cokoliv kdykoliv. Neočekávám tedy od manželství, že budu manželova koule u nohy (a obráceně) – to snad žádná moderní žena. Ale dodnes mě možnost použít výraz „můj muž, můj manžel“ prostě těší, a to jsem vdaná už mnoho let. Souvisí to s přirozenou ženskou oddaností lásce. Nestydím se za to. Nehodlám bojovat proti své vnitřní danosti. pardon. Snubní prsten nosím ráda z estetických i praktických důvodů. Na první pohled je patrné, že nejsem volná a i takoví ti neodbytní profi proutníci to respektují, což mi vyhovuje.

Význam manzelstvi

Manželství je pro ženy plné významů. Svatba a manželství je oficiální počátek velkého příběhu, a když se narodí děti, tak i příběhu rodiny. Manželství jsou pro ženy taková křídla, pod které se symbolicky všechno vejde – láska k muži, závazek věrnosti, respekt ke společnému vztahu, motivace vytvořit rodinu,  péče o domov a různé osobní tužby. 

Samozřejmě můžete mít různé důvody, proč do manželství nejít. Ale tím jediným důvodem by neměl být iracionální strach – strach z přílišné intimity nebo z rizika, že to nedopadne. 

Samozřejmě, milovat lze i bez „papíru“. Zejména lidé, kteří za sebou mají rozvody, ať dobré nebo vyloženě nepříjemné, už do manželství nemívají chuť znovu jít. Přirozená potřeba ženského srdce jsou ale důkazy a ujištění lásky. Těžko s tím něco naděláte. Svatba je, řekla bych, takový vrchol. Pro hodně holek je to prostě sen. Na svatbě mezi svými blízkými a přáteli veřejně prohlásíte: „Tuhle úžasnou ženu miluju / tohohle skvělýho muže miluju a sdílíme spolu životní příběh. Přejeme si a uděláme vše pro to, abychom se tak nebo ještě víc milovali co nejdéle. Pojďte a připijte si s námi na to!“.

Pánové, už jste někdy něco takového před celou společností o své ženě řekli? Nebo jí ve společnosti jinak projevili lásku? Ne? Berte to jako výzvu a udělejte to!

Jestli se nikdy v životě ženit nechcete a nic s vámi nehne, tak ale aspoň tohle minimum jednou za čas udělejte. Zjednejte si klid na nějaké rodinné akci nebo mejdanu, přiviňte si k sobě svoji ženu a veřejně ji projevte lásku a uznání. Že si vybrala právě vás a že se s vámi třeba rozhodla mít děti. Samozřejmě můžete mít různé důvody, proč do manželství nejít. Ale tím jediným důvodem by neměl být iracionální strach – strach z přílišné intimity nebo z rizika, že to nedopadne.

Láska a manželství je risk – a risk je zisk!

Proč je manželství důležité pro ženy, k tomu asi už není co dodat. Co tím ovšem získá muž? Pokud si vybral svou ženu dobře, pak lásku. Moře lásky. Tj. hodnota nevyčíslitelná. Oddanou věrnou manželku, která bude láskyplně pečovat o něj, o děti a domov. K nezaplacení. Stabilní teplo domova a otevřená náruč. Životní terno!

Výhody manželství

Říká se, že i do pekla je lepší jet ve dvou… A co teprve na pláž při západu slunce! Ou jéé!

Muži, kteří se dosyta v mládí vyřádili nevázané „svobody“, to ví. Ti, co se nevyřádili, na to přijdou s první krizí středního věku. Můžete získat všechny světské úspěchy a potěšení, ale toho všeho se jednou nabažíte. Existují superúspěšní dravci, kteří nevědí co s penězi a se zástupy milenek, ale stejně na lovestory svého chudšího kamaráda koukají po pár super drahých panácích vlhkým okem a s otevřenou pusou.

Peníze a kariéra jsou moc fajn, ale zázemí s hlubokou láskou ženy a rodinné štěstí si nekoupíte. Jak blahodárné takové zázemí je, poznáte, jakmile se něco semele. Vzájemná podpora a hluboká důvěra je balzám na stres vyvolaný čímkoliv. Jak se říká, i do pekla je lepší jet ve dvou. Ušetříte za psychoterapeuty a další doktory, kdyby se to nějak vážněji psychosomaticky zvrhlo.

A na to, že ženy odvádí velmi dobrou práci, existují už i statistiky, pořádná tvrdá data, pánové! Manželství přidá mužům i deset let života navíc – odvolávám se na zajímavou demografickou studii Markéty Pechholdové a další odborné zdroje. Ženatí muži i vdané ženy se podle ní prokazatelně dožívají vyššího věku. To odporuje sarkastických vtipům o tom, že muži umírají dřív na utrápení od žen. Manželství plní v tomto ohledu lepší ochrannou funkci než vztahy oficiálně neposvěcené. Manželky o své muže a o jejich fyzické zdraví pečují s větší vervou a razancí než partnerky – hlídají životosprávu, neštítí se vnutit muži zdravější jídla, hlídají poctivé braní léků v případě nemocí atd. A poskytují cennou psychickou podporu. Manželé umí lépe týmově zvládat stres a překonávat překážky, čímž se snižuje riziko různých psychosomatických onemocnění. Partnerky si více jedou na své triko a nehodlají plýtvat energií na přesvědčování muže o nutnosti dodržovat alespoň základní pravidla životosprávy, vzdělávat se apod.

To je NÁŠ problém… 

Partneři mají více tendenci vnímat problémy druhého pouze a jen jako „jeho problém“ a od řešení dávají ruce pryč. Některé problémy se ovšem dají na úrovni „my“ daleko lépe uchopit. A i když ve finále to je fakt jen „moje triko“ a záleží jen na mě, co s ním provedu, pomohlo třeba, že jsme ho společně aspoň vyprali.

V lásce je to někdy velmi rafinovaně propojené a propletené. Může se vám stát, že uvidíte problém druhého jen jako úzkou výseč („jeho problém“), ale už nevidíte svůj příspěvek a vliv. Odejít z takového vztahu je to nejjednodušší, co můžete udělat – a za pár let se budete divit, že nový partner má zase ten „stejný problém“. Podtrženo sečteno, manželství je prvek podporující týmové smýšlení, což má v životě mnoho výhod.

Svobodu! Svobodu! 

Slýchám také starý dobrý argument: „nechci se ženit, nechci přijít o svobodu“. Co k tomu dodat. Podle mého názoru je to blábol. Vyberte si takového partnera, který vás umí podpořit a dát potřebný prostor. Otázkou také je, jaké pojetí „svobody“ máte na mysli. Jestli to je takové to puberťácké  bezuzdné „všechno je možné hlava nehlava“, pak je to trochu mimo, ať jste v manželství nebo ne. Reálný život je o něčem jiném. Osobnostní zralost přímo souvisí s vědomím limitů a důsledků vlastního jednání – uznání základní odpovědnosti je znak skutečné dospělosti.

Pravá svoboda je mít prostor pro vlastní růst, pro vlastní zájmy A ŽÍT S OTEVŘENÝM SRDCEM. Otevřené srdce, schopnost prožít sebelásku a lásku bez obav, to je kvalita, kterou se muži dlouhodobým vážným vztahem se ženou postupně učí. Láska je svoboda – otevřít své srdce vás totiž nikdo nedonutí, to musíte svobodně chtít. Opravdová láska je rozhodnutí, je to svobodný čin.

Klíčové je vzájemné uznávání hranic, respekt. Na každodenní úrovni je to skutečně výzva. Čas od času jsou potřeba drobné korekce, vyjednávání. To je ovšem dovednost, která se nám dnes a denně hodí ve všech vztazích, i pracovních. Manželství je perfektní trénink osobního i týmoého růstu.

Každá moudrá žena ví, nebo by se to měla naučit, dozrát k tomu, že musí svému muži dát velkorysý prostor pro jeho vlastní mužské aktivity. To platí z hlediska osobních tužeb samozřejmě i obráceně. Každý muž by si měl uvědomit, že ženy touží po lásce a tu lásku by se jim měli naučit dávat najevo. Manželství je prostě dokonalá směna vzájemných darů.

To se všechno dá řešit. Jak konkrétně bude supořádání vzájemných dílčích svobod a hájemství vypadat, to je už případ od případu různé.

Manželství jako vzrušující dobrodružství

Manželství učiněno vědomě a svědomitě prohlubuje důvěru. Proto bývají náruče manželek vždy o fous otevřenější než náruče partnerek, která po svatbě dlouhodobě touží marně. Málokterá vám to možná takto přizná, ale něco na tom určitě je. Pokud partnerka je tradičně žensky založená, nechutí svého partnera do ženění bude prostě zklamaná. Nemyslete si, ne vždy je to mužskému pohledu patrné. Zklamání dokáží ženy velmi dobře maskovat, takže možná nic nepoznáte. Některým ženám je v dnešní době trapné jasně sdělit „ano, manželství je pro mě důležité, chci se vdávat“ a některé po mužsku papouškují „já na to papír nepotřebuju“, i když v hloubi srdce po manželství touží.

Tvrzení, že manželský sex je nuda, je trapné klišé. Může být, ale neznamená to nic víc, než že jste nudní milenci – a jako partneři byste na tom byli úplně stejně. Manželský sex může být takový odvaz, že stejný výkon s prostitutkou by vyšel pěkně draho.

Ať vědomě či nevědomě, zklamané ženě instinkt velí, aby byla ostražitější a držela se raději vždycky trochu zpět. Jestliže pro dost žen manželství = ujištění a důkaz lásky, pak vytrvalá nechuť do manželství = nejistota a pochyby o lásce. O to více a častěji to bude chtít partnerce lásku vyznávat a prokazovat činy a pozornostmi. Jestliže jste muž a svou ženu milujete, dejte si za úkol, aby si dotyčná byla vaší láskou jistá. A teď nemyslím jistá jednou za rok, že jste nezapomněl na její narozeniny, myslím tím jistá KAŽDÝ DEN. Pak vám snese modré z nebe.

Když už jsem zmínila tu otevřenou náruč, otevřenost se v manželství může týkat i jiných tělesných oblastí. Tvrzení, že manželský sex je nuda, je trapné klišé. Může být, ale neznamená to nic víc, než že jste nudní milenci – a jako partneři byste na tom byli úplně stejně. Manželství za to nemůže. Základní pocit bezpečí a hluboké důvěry, které některým ženám manželství přináší, se může projevit větší otevřeností v sexulním životě. A to nejen v přístupnosti jako takové, ale i v chuti více experimentovat.

Některé ženy k tomu přirozeně dojdou v rámci vlastního sexuálního vyzrávání samy od sebe, některé jsou primárně motivovány vzornou péčí o fyzické potřeby svého manžela. Ať tak či tak, vzájemná dlouhodobá intimní znalost je pro sexuální rozkvět ženy vždycky plus. A záleží, jak to oba uchopíte a co pro to uděláte.

Upřímně, jsou věci, které bych s nikým jiným než se svým MANŽELEM v žádném případě nepraktikovala – neměla bych prostě důvěru. Objevit a zahrnout světlou i temnou erotickou energii do manželských postelových hrátek může být velmi vzrušující. Rozhodně to chce odvahu. A nutnost je – nejlépe dávno před svatbou, ale nikdy na to není pozdě i po ní – upřímně vybalit různé své touhy a fantazie. Jestli máte dát někomu slib, že s ním budete žít a že mu budete věrný, měli byste oba vědět, s kým máte čest a nějak se s tím popasovat.

Manzelsky sex neni nuda!

Postupně můžete některé lákavé fantazie zkoušet, třeba jen v náznaku, něco se možná ujme, něco ne. To je jedno. Muži mají často pocit, že své temnější touhy si mají nechat pro sebe (eventuálně pro milenky nebo prostitutky) a s manželkami že se v posteli provozuje jen „něco přijatelného“. To je úplný nesmysl a pak je to právě nuda. Manželský sex může být takový odvaz, že stejný výkon s prostitutkou by vás vyšel pěkně draho. To jsme vlastně u další ekonomické výhody. Tohle záleží hodně na každém páru, na jeho aktivitě, pasivitě a odhodlání.

Jaké manželství si uděláte, takové ho máte!

Jakou lásku si uděláte, takovou ji máte. A to samé platí pro manželství. Budete-li k němu přistupovat pasivně, nic moc vám nakonec nepřinese. Ale stanete-li se aktivními tvůrci svého života, lásky a manželství, budete se možná až divit, co všechno dobré s ním souvisí.

Manželství je dobrodužství. Se ženami je život velmi dobrodružný, pánové. A vy přece milujete dobrodružství. Ženy před vás staví výzvy a pořád se něco děje. Bez žen byste se nudili!

Hluboká oddaná láska bývá i nejefektivnější vnitřní motivací stát se tou nejlepší verzí sebe sama – a to platí pro ženy i pro muže! Tak ať žije manželství! 

 

 

*