Návod na šťastné manželství – 10 praktických moudrých rad

 • Autor
 • Loverotika
 • Fotografie
 • Earl Reagan via Flickr.com

O manželství a dlouhodobých závazných vztazích je nejlepší se radit se zkušenými a úspěšnými praktiky. Následující rady by se ideálně měly dostat již ke snoubencům nebo by měly patřit do základní novomanželské výbavy, dobře odrážejí realitu všedních dní. Mnohdy se rok s rokem sejde a láska uvadá, a to i ve vztazích, které evidentně potenciál dlouhodobé vzájemné spokojenosti mají. Je to škoda. Řešení najít si někoho jiného nebývá někdy úplně to nejlepší a pokud si člověk neuvědomí, jak se má o lásku pečovat, bude řešit podobné problémy za nějaký čas znovu.

Samozřejmě inspirace se hodí i pro všechny nesezdané páry. Nerealistické očekávání, že všechno poběží samo bez vlastního přičinění a že láska má být jen procházkou růžovým sadem, je poměrně masová představa.

 

Zde 10 nejlepších rad do manželství, které se ke mě během mé vlastní manželské kariéry dostalo:

 1. Choďte spolu na rande

Svatbou romantika nekončí. Nezapomínejte se čas od času pozvat na klasické rande – večeře, procházka, kino, divadlo, sejděte se někde na drink… Vytvářejte si pravidelné romantické oázy. Je láska všední a do jisté míry stereotypní, ale je důležité udělat si čas i na lásku sváteční, nevšední. Stará rada, ale velmi dobrá a osvědčená.

 1. Vybírejte si své bitvy

Popřemýšlejte, o čem skutečně stojí za to se hádat a o čem ne. Možná někdy daleko více energie vyplýtváte tím, že budete druhého peskovat kvůli drobnosti, kterou se můžete naučit buď ignorovat nebo udělat během chvilky sám / sama (když je to pro VÁS tak důležité). Uvědomte si, že to co pro vás může být problém, druhý tak vůbec vidět nemusí a považuje za důležitější jiné věci. Buďte tolerantní. Samozřejmě, někdy je to fakt k vzteku, ale než se necháte vytočit a začnete jedovatě prskat, zastavte se, zhluboka se nadechněte a popřemýšlejte, jestli stojí za to šroubovat atmosféru do nepříjemna kvůli zbytečnosti. Upřímně – změní se něco? Opravdu zrovna po této intervenci přestane váš muž odkládat špinavé ponožky na botník nebo vaše žena zrychlí proces líčení a výběru oblečení?

 1. Dlouhodobým mlčením se problémy nevyřeší

Zatímco o prkotinách nemá smysl se dokola hádat a prudit, pokud vás něco skutečně trápí, komunikujte a nedejte pokoj, dokud se k tomu druhý nějak konstruktivně nevyjádří a nedojdete ke kompromisnímu řešení. Jak rozeznat zrno od plev, to už je individuální. Pokud se cítíte přehlíženi, hluboce se vás něco dotklo, partner si neumí udělat pro společné aktivity čas apod., otevřeně to řekněte a trvejte na nápravě. Chraňte sami sebe – svou vlastní sebelásku a důstojnost – a otevřeně sdělte a vysvětlete, co vás trápí.

 1. Občas si prohoďte domácí povinnosti

Existuje rozumná dělba práce, jejíž koncept vychází z předpokladu, že když něco umím lépe než druhý, udělám to daleko efektivněji. Dělba práce je skvělá věc, ALE… povinnosti, které dlouhodobě, bez možnosti oddechu na něčích bedrech leží jako mrcha, mohou být zdrojem frustrujících tíživých pocitů. Někdy se nabídněte a udělejte to, co má v agendě ten druhý. Možná vám to bude trvat déle a výsledek nebude tak perfektní, ale parťák si odfrkne – a vy pak také zproštění od dané povinnosti nebudete brát tak automaticky.

 1. Poproste a poděkujte

K tomu snad není co dodat, i manželé jsou lidi a nic není samozřejmost… Manžel ani manželka není sluha nebo služka a na štěkání rozkazů není nikdo zvědavý.

 1. Někdy se nebudete mít rádi

Navazují na komentář v předchozím bodě. I manželé jsou lidi, lidi chybují a lidi také mají celou širokou škálu vlastností, pocitů a prožitků. Můžete druhého nechtěně zranit, naštvat, můžete mít v životě divné období, budete mít dny na houby, kdy budete k nesnesení. Nikdo na světě není dokonalý, ani váš muž nebo vaše žena, ani vy. I když se milujete, nastanou chvíle, kdy si polezete na nervy, budete se nesnášet, na něco v chování druhého budete alergičtí apod. Normální je světlo i stín. Nepanikařte. Vydržte, dejte tomu čas a zkuste se všemi negativy i pozitivy společně propracovat.

 1. Snažte se být pro sebe stále atraktivní

Ať jste žena nebo muž, pečujte o sebe a dbejte na to, abyste pro sebe byli v rámci možností stále atraktivní. Samozřejmě, jsou období, kdy to třeba není z důvodu nemoci, časové vytíženosti nebo jiných důvodů na pořadu každého dne, ale nekašlete na sebe v dlouhodobém horizontu. To, že jste manželé, neznamená, že před sebou budete doma chodit ve vytahaných teplácích s mastnými vlasy. Hezky se oblékejte, pečujte o své tělo i ducha – i sebevzdělávání a zájem o nové věci je sexy. Sem tam něco samovolně povisne, vrásky také přibydou, ale vždy se dá udělat něco pro to, abyste vypadali a cítili se dobře – pro druhého i pro sebe.

 1. Posilujte a prohlubujte intimitu

Na tom se shodnou staří moudří harcovníci i odborníci. Intimita je základní lidská potřeba a musí se ve vztahu cíleně posilovat a dotvářet. Existují rozdíly, jak potřebu intimity vnímají ženy a muži. Je dobré o preferencích v rámci projevování intimity navzájem vědět, aby se společný repertoár údržby vyladil ku spokojenosti obou. Když se intimita vytrácí, nezřídka se vkrádají tendence jít hledat o dům dál.

 1. Dejte si vzájemně prostor pro své individuální oblíbené aktivity

Manželství není klec, manželství je svobodná věc. Nechte druhého volně dýchat, dejte mu šanci, aby se věnoval svým koníčkům, udržoval svá přátelství, dělal si někdy jen to, co chce. Buďte spolu a milujte se, ale ujistěte se, že oba můžete volně dýchat.

 1. Nikdy nezapomeňte, proč jste se vdala za svého muže / proč jste se oženil se svou ženou

Čas od času si uvědomte, čím vás váš muž zaujal / vaše žena zaujala, co vás na nich bavilo, co přitahovalo, v čem vás motivovali k růstu, v čem vás dokázali podpořit, poradit, čím obohatili váš život a co jste na nich milovali a milujete.

 

Souhlasíte? Jaké rady od zkušených pomohli ve vztazích vám? Za jaké další rady byste byli jako novomanželé rádi a ušetřily by vám zbytečné trápení? Přidejte další do komentářů!

 

 

1 Komentář

 1. To je svatá pravda.

*