Portfolio lásky

 • Autor
 • Loverotika
 • Fotografie
 • Stefan Van Der Straeten, Flickr.com

Obklopte se láskou. Snažte se, aby bylo co nejvíce vašich vztahů naplněno láskou. Ne s každým je to jednoduché, s někým je to hodně těžké, ale může se na tom pracovat. Začít musí člověk prostě u sebe. Obklopte se láskou tak, že budete milovat sebe a druhé – to znamená, že budete lásku otevřeně a jasně projevovat – sobě i druhým. Vyzkoušejte si, jakou moc má chvála a úsměv, pokuste se ovládnout svou nechuť projevit lásku nebo odpustit někomu, kdo vás pěkně naštval. Zavřít srdce je ve chvílích vzteku nebo ublížení naprosto pochopitelné a vlastně přirozené, děláte tím zle ale hlavně sami sobě. Pokuste se zvládat s láskou a grácií i ty nejtěžší situace a jděte tak druhým příkladem. Utopické? Jak se to vezme. V praxi to docela funguje. Energie lásky září do všech stran jako světlo.

Lásky existuje mnoho druhů, zdrojů nebo řekněme kanálů. Čím více jich v životě máte, tím lépe. Ekonomicky vyjádřeno – moudrá životní strategie je vytvořit si co nejrozmanitější portfolio lásky.

Kde všude lásku dávat a brát?

 • Sebeláska – absolutní základ všeho.
 • Přátelská láska – upřeďte si síť přátel a kamarádů, na které se můžete spolehnout. Buďte aktivní, pohostinní, naučte se být kamarád do nepohody – podpořte v jakékoliv šlamastice a užívejte společně radosti v dobách bezstarostných. Je dokázáno, že přátelské vztahy utužují naše psychické zdraví.
 • Rodinná láska – vztahy v rodině blízké i širší, sourozenci, jejich rodiny, ale i rodiny ex partnerů atd. Nemohli jsme si je vybrat a z některých jejich vlastností by jeden vyletěl z kůže, ale přesto jim projevujme lásku. Rodina je rodina.
 • Rodičovská láska – rodiče mají obrovskou moc. Je vědecky dokázáno, že u dětí do 1 roku je bez projevů lásky vyšší nemocnost a úmrtnost. Podílejte se na opačném experimentu – co dokážou děti, které vyrůstají obklopeni láskou? Láska podporuje lidský potenciál a ten je obrovský!
 • Láska dětí k rodičům – od potřeby, zbožného uctívání přes různé peripetie ideálně až po odpuštění a přijetí a opravdovou lásku. Ne, často to není vůbec jednoduché, v některých případech snad až nemožné. Ale… Milovali nás tak, jak nejlépe uměli. Více nebylo v jejich silách. Dali nám život, takže úcta a láska prostě bez debaty. Když se to všechno povede zpracovat a přijmout, nejlépe ještě než rodiče odejdou navždy, je to krásné. Mission completed – úkol splněn.
 • Milostná láska – někdo tvrdí, že je v naší kultuře až moc přeceňovaná. Možná ano, ale když opravdovou zdravou milostnou lásku zažijete, nedivíte se, proč tomu tak je. Když se oba naučí řešit problémy, předcházet nedorozuměním a hlavně projevovat si lásku všemi možnými způsoby, plyne mezi milující dvojicí něco fakt až božského. Zažít to je velké požehnání. Udržet si takovou lásku je krásná výzva. Účinky blahodárné po všech stránkách – vědecky dokázané. Milostná láska je skvělá škola života.
 • Duchovní láska – láska prožívaná jako božský životní princip, univerzální energie, alfa mega všeho. Láska nekonečná, oproštěná od hmoty, láska jako světlo. Božský ideál je otevřít srdce každé bytosti a esenci lásky. Koncept lásky je součástí snad všech zásadních náboženství. Náboženská víra a víra v lásku tak trochu usnadňuje život, je to něco jako taková kotva, zázemí. Prokazatelně ulevuje od úzkosti.
 • Mezidruhová láska – všichni naši věrní a oddaní zvířecí mazlíci. S láskou o ně pečujeme a oni nám láskou a věrností oplácejí. Láska ke zvířatům má na fyzické i psychické zdraví účinky jako láska přátelská.
 • Láska k přírodě – příroda je nádherná. A jedině láska k přírodě nám zachrání zem pod nohama. Ano, jsme u ekologie.
 • Láska k vlasti, k životu... atd.

A určitě je těch druhů lásky ještě víc. Každopádně, v lásce je dobré být strategicky spíš konzervativnější investor. Sázet jen na jednu kartu není úplně chytré, i kdyby to bylo eso es. Nikde není psáno, že zrovna tahle karta vyjde. Opravdu nikdy nevíte. Čím více zdrojů lásky, tím lepší základna pro zvládání různých životních těžkostí.

Tento inspirační portál je primárně zaměřený na heterosexuální manželské nebo partnerské vztahy, ale nenechte se mýlit, vztah k životnímu parťákovi nemusí pro někoho vůbec patřit mezi ty úplně nejdůležitější. Rozhodně ne každý má to štěstí svou životní lásku poznat, a přesto může žít život plný lásky. Důvod, proč jsme se rozhodli věnovat právě milostné lásce muže a ženy je ten, že právě v „klasických“ manželských a partnerských vztazích bývá problémů a nedorozumění až na hrůzu. A je to škoda. Vztahy, kde láska není nebo je neduživá, generují děti, které se jednou budou muset umění milovat pracně učit. Takže naučit se dobře milovat je laskavost nejen pro nás a naše okolí, ale i pro budoucí generace.

 

*