Autoři

Loverotika 

Jsem kurátorka umění milovat. Milující a milovaná žena, manželka, matka, dcera, sestra a přítelkyně, která se naučila lásku dobře dávat i přijímat a považuje za svou občanskou povinnost šířit toto umění dál.

Moje pravé jméno je Karolina Rauschertová, ale články o lásce píšu jako Loverotika. Proč? Jednak je to kratší a jednak to dobře vystihuje ten zvláštní stav srdce a mysli, který mě mimořádně naplňuje a dovedl mě za mým životním snem, za láskou.

Loverotika-autor

Nemám z lásky doktorát, nemám za sebou letitou terapeutickou praxi, ale jsem velmi zodpovědný badatel a hlavně praktik. Umění milovat se vědomě a intenzivně věnuji téměř 20 let. Studovala jsem klasické humanitní obory na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy, nejvíc mě bavila psychologie a práce s textem. Miluju angličtinu, ráda překládám. Na vlastní psaní, které mě láká od dětství, jsem dlouho neměla odvahu, ale teď už se několik let živím jako textařka a redaktorka.

Co se umění milovat týče, začínala jsem jako totálně nezkušená naivní holka. Všechno, o čem tady píšu a nabádám vás, že se dá naučit, to všechno mám na vlastní srdce a kůži odzkoušené. Věřte mi, naučit se dá skutečně leccos.

Ve dvaceti letech jsem potkala muže svého života a zamilovala jsem se. Šíleně jsem se zamilovala. I když mezi námi láska evidentně byla, prvních pět let jsme se navzájem dost trápili. Ani jeden z nás neuměl milovat. Míjeli jsme se. Neuměli jsme lásku pořádně projevovat, neuměli jsme ji v sobě navzájem dobře podporovat. A z mé zoufalé otázky „Dozvím se někde, jak se o lásku konkrétně a prakticky pečuje?“ vzniklo moje hluboké zaujetí a později i tenhle inspirační web.

Velký zlom nastal až tehdy, když jsem já, přemýšlivá intelektuálka, začala pracovat se svým tělem. Jóga, břišní tance, dechová cvičení, relaxace a meditace mě pomohly naučit prožívat lásku fyzicky. Fyzická rovina lásky a milování se staly zdrojem neuvěřitelné léčívé energie. Všechno do sebe zapadlo a láska začala volně proudit.

Stali jsme se s mým mužem radikálními praktiky umění milovat. Dodnes nás to oba dva baví a stále je kam jít dál. Láska je umění a v jakémkoliv umění se pořád můžete zlepšovat. S odstupem musím říct, že jestli se chcete naučit pořádně milovat, musíte mít dva základní předpoklady – vůli a kuráž. Třetí položku si musíte umět obratně opatřit, a to je čas.  Samozřejmě, musíte mít i ty správné vědomosti (vy máte jedinečnou možnost najít je všechny tady na webu nebo si najdete i jiné zdroje). Ale když všechno důležité načtete a nastudujete, musíte se pustit do praxe. Láska se prostě dělá, jinak to nejde.

Často se mě a mého muže lidé ptají, jak je to možné, že se máme tak rádi. Proč si nezahýbáme, proč se spolu nenudíme, proč nám to spolu tak funguje. Je to prý zázrak. Ano, je to zázrak, do jisté míry. Bez vlastního přičinění by to ale nešlo. My jsme se pro lásku rozhodli a jsme ochotni pro ni hodně dělat. Stojí to za to. Láska je fakt síla!

Email: loverotika@umenimilovat.cz

Odborné zdroje Umění milovat.cz

Dr. J. Richard Cookerly

Dr. J.Richard Cookerly - Umeni milovat.cz autoři

Dr. J. Richard Cookerly je vynikající psychoterapeut, který se v USA již více než 35 let specializuje na párovou terapii a „pod rukama“ mu prošly tisíce párů. V rámci odborné terapie učí své klienty, jak dobře milovat. Láska a všechny její formy a druhy jsou přirozenou součástí vedené terapie, což je v klinické psychologii přístup velmi originální a přináší vynikající výsledky. O svém terapeutickém přístupu, o základních formách láskyplného chování, které pomáhají léčit patologické závislosti a jiné vztahové i individuální problémy, napsal mimořádnou knihu „Recovering Love: Codependency to CoRecovery“ (2001), z níž mohou odborníci čerpat inspiraci a laikové podporu a pomoc.

V průběhu své kariéry se Dr. Cookerly soustředil na výzkum a studium fenoménu lidské lásky v jeho nejširší podobě. Je autorem praktické definice zdravé opravdové lásky, mnoha studií a výzkumů. Na své webové stránce WhatisloveDrCookerly.com publikuje skvělé články, velké i malé lekce lásky a obrovské množství podnětů k zamyšlení.

Inspirační web o lásce Uměnímilovat.cz navázal s Dr. Cookerlym dlouhodobou spolupráci a získal exkluzivní svolení k překladu a uveřejnění jeho článků. Je nám ctí, že tuto bezednou studnicí moudrosti o lásce v praxi můžeme postupně zprostředkovat i českým čtenářům.

Kontakt: WhatIsLoveDrCookerly.com

 

Další odborné zdroje najdete v sekci Literatura, na stránce Zajímavé odkazy nebo u jednotlivých článků. 

 

Pokud vás téma lásky zajímá a chtěli byste s námi spolupracovat, ozvěte se! 

 

UmeniMilovat_logo_web

Kontaktní osoba:

Karolina Rauschertová 

autorka a šéfredaktorka webu UMENIMILOVAT.CZ

Email: karolina@umenimilovat.cz