Oční kontakt

Oční kontakt jako srdeční otvírák

Oko do duše okno. Velká pravda. Oční kontakt je jeden z nejdůležitějších prvků láskyplných vztahů. Oční kontakt a dotek je nejzákladnější nástroj lásky. Oční kontakt je předpoklad soucitu. Na tom se shodnou naprosto všichni odborníci.

Oční kontakt jako prevence nedorozumění

Když se druhému díváte do očí, vidíte daleko víc, než vám sděluje slovy. Jedině oční kontakt dokáže maximálně eliminovat riziko základního neporozumění. A právě v tom tkví obrovská síla očního kontaktu mezi lidmi. Oční kontakt podporuje naši schopnost empatie, vcítění.

K dlouhodobému vztahu přirozeně patří emoční konfrontace. Každý máme různé potřeby, každý si řešíme různé problémy nebo máme jiné pocity a stanoviska. Emoční konfrontace znamená, že si to navzájem sdělíme a dáme jasně najevo, jaké emoční pozadí máme s danou záležitostí spojené, abychom došli k uspokojivému řešení pro oba.

Naprosto zásadním pravidlem je udržovat při emoční konfrontaci oční kontakt. Bez očního kontaktu nelze cokoliv do hloubky řešit. Proto byste měli dodržovat zásadu, že jakékoliv diskuse a debaty o vážnějších tématech – nebo cokoliv, co se zvrtne do hádky, nechte na osobní setkání s očním kontaktem. Neřešte citlivé záležitosti a ožehavá témata po telefonu.

„Existují pravidla emoční konfrontace, které je třeba se učit – jedním z nich je oční kontakt, nesmírně důležitý, nejlépe i dotek, držet se za ruku, cítit se blízko při vyjadřování pocitů. Vždy z očí do očí. Pocity si po telefonu do hloubky nesdělíte. Oční kontakt, to je instinkt, i mezi zvířaty. V současné době převládá nepřímá komunikace a my začínáme být slepí vůči emocím. Zaniká to spojení, a velmi rychle. Protože v očích vidíte radost, smutek, zmatek, úlevu, všechno…“ Dr. Jiřina Prekopová

Oční kontakt jako základní pravidlo naslouchání

Zejména muži často přesně nevědí, co že je to „naslouchání“, které ženy tolik potřebují. Naslouchání je pozorné, soustředěné poslouchání, co druhý říká, aniž bychom obsah nějak kriticky hodnotili, Oční kontakt při naslouchání odvede vlastně dvojí práci: v očích druhého vidíte skutečné emoce. Oční kontakt vás dovede k pravdě, k jádru pudla. Tisíckrát vám může žena říkat, že je úplně v pohodě a „nic“ jí není, ale když se jí podíváte do očí, uvidíte, že drží pláč na krajíčku nebo je vzteky bez sebe. Když vidíte její emoce, jděte po tom a nedejte pokoj, dokud vám nesdělí, co jí doopravdy trápí…

Co znamená dlouhý pohled do očí mezi mužem a ženou?

Zájem. Rozhodně zájem a vzájemné zaujetí. Když se jedn o druhého nezajímá, oční kontakt nevyhledává a už vůbec ne dlouhý a intenzivní. Přímý, nepokrytý, těsný oční kontakt mezi mužem a ženou znamená, že od sebe prostě „nemůžete odtrhnout oči“.

Jistě, není radno navazovat těsný dlouhý oční kontakt s úplným cizincem na ulici, protože v některých kulturách znamená výzvu k boji. Ale pokud se na sebe dívá muž a žena, po fázi vzájemného oťukávání pohledy za nějakou dobu volně přejdou v intenzivnější oční kontakt – to je přirozené.

Pokukují po sobě ženy i muži, ale u mužů to je obzvlášť signál zájmu, jedná-li se o trvající vztah, pak lásky.

Oční kontakt s mužem má obrovskou sílu. A do určité míry vám i něco naznačí. Obecně bych řekla, že oční kontakt navazují lidé silní, se zdravou vnitřní sebedůvěrou – a odvahou. U mužů obzvlášť je schopnost navázat pořádný oční kontakt velmi důležitá kvalita. Matky, veďte k tomu své syny a učte je to! Veďte k tomu samozřejmě i své dcery… Ale bylo by obecně – pro celou společnost – daleko prospěšnější slýchat „Dívej se mi do očí, když s tebou mluvím, buď pořádný chlap.“ Než „Nebreč, vždyť jsi chlap, pořádní chlapi nebrečí.“. Klidně ať chlapi brečí, ale ať se dokáží dívat své ženě do očí, když s ní mluví, když se s ní loučí nebo když se s ní vítají…

Oční kontakt je sexy

A tím volně přicházíme k faktu, že oční kontakt je taky zatraceně atraktivní. Ano, oční kontakt je skutečně neuvěřitelně sexy. Svádění je jedna věc, to už jsme probrali výše, ale pak je tu i další možná a zaručená aplikace…

Jestli vám společné milování připadá nudné, stereotypní a chcete začít něčím „kořenit“ a šperkovat, začněte očním kontaktem. Svůdné děvy a zkušení milenci toho dokáží velmi dobře a cíleně využít – to víme, média jsou toho plná. Dobrá zpráva je, že naučit se to může úplně každý. Jak na to? Prostě se na sebe při milování dívejte. Čím více se budete dívat, tím normálnější to pro vás brzy bude.

Tip: Jestli ve vás oční kontakt vzbuzuje stud nebo dokonce strach, překonejte ho a nezapomeňte dýchat. Otevřete oči a soustřeďte se na dech.

Začněte třeba tím, že se budete navzájem „svlékat očima“. Sledujte svá nahá těla a co nejčastěji navažte přímý oční kontakt a dívejte se navzájem do očí. Co vidíte? Má vaše žena / váš muž nějaký „jiný“ výraz? Co zorničky? Nijak své poznatky nekomentujte, o to tu vůbec nejde, ale soustředěně vše vizuálně pozorujte a vnímejte. Možná si všimnete, že stud a plachý výraz po nějaké době zmizí a že si svou vzájemnou pozornost víc a víc užíváte. A uvidíte v očích touhu, vzrušení, vášeň… Tak jako u všeho platí – chce to praxi!

Poznámka pod čarou: Při vzrušení se zorničky rozšiřují… Podle výzkumů to jednoznačně platí, když je ve hře nahota. U žen i mužů. Zajímavé. Je to prostě příroda. “Rozšířené zornice jsou podstatou takzvaných postelových očí,“ vysvětluje britská sexuoložka Tracey Cox. Bez očního kontaktu z toho nic mít nebudete…

A ještě jedna poznámka – pro dámy: Rozšířené zorničky jsou velmi velmi slušivé, dámy! Kdysi se to prý využívalo i jako trik při natáčení a focení – herečkám a modelkám se rozšiřovaly zornice uměle pomocí očních kapek. Dnes se to dělá asi spíš ve Photoshopu… Jestli jste zamilovaná, tak ale ani žádné oční kapky nepotřebujete. Úplně budou stačit svíčky a tlumená světla a zorničky se vám rozšíří láskou a nedostatkem světla automaticky… Vidíte, ona ta romantická atmosféra „při svíčkách“ má fakt něco do sebe!

Oční kontakt jako tester pravdy

Tak už se tomu asi nedivíte, oční kontakt znamená strašně moc! Oční kontakt je jeden z nejstarších kontaktních nástrojů, které jsme jako lidé měli. Proto když se někomu podíváte pozorně do očí, uvidíte podstatu. Oční kontakt je ve vztahu nejlepším testerem autenticity. Slovní spojení opravdová láska, láska, po které tolik toužíme a která nám přináší tolik dobrého, už v sobě samotném tu pravdivost, autenticitu má. Dívejte se své lásce do očí. Oční kontakt je prevence vzájemného odcizení a nepochopení, je to zázračný prostředek, jak udržovat svůj vztah živý a láskyplný.

Zajímá vás toto téma? Přečtěte si i další články o síle očního kontaktu v dlouhodobém vztahu:

Umění milovat – oční kontakt

Manuál umění milovat – láska v běžném provozu

Láska v praxi II – Intimita a duševní nahota

Láska v praxi – neverbální projevy lásky VII

I.N.T.I.M.I.T.A.