Máte aktuální mapu?

Zajem o druheho - mapa vztahu
  • Autor
  • Loverotika
  • Fotografie
  • The Commons
  • Flickr.com

Když se s někým seznámíte a zamilujete se do sebe, strávíte spoustu času vyprávěním, a tím pádem objevováním osobnosti a světa svého „miláčka“. Zcela přirozeně a automaticky vás zajímá, co má v životě všechno za sebou, jaké má plány, cíle, sny, jaké má kamarády, jakou má rodinu, co vaši lásku baví a zajímá, v hodně upřímných chvílích se dokonce dozvíte, z čeho má obavy a strachy. A protože na novou lásku intenzivně myslíte skoro pořád (to k fázi zamilovanosti prostě patří), budou vás zajímat i takové drobnosti, jako co dělal nebo dělala přes den, jaké má kolegy v práci, co šéf, jak dopadlo to jednání, z kterého měl obavy atd.

Na základě toho kvanta informací si utvoříte takovou mapu, podle které se můžete orientovat. Samozřejmě, vždycky budou i neprobádaná území, ale za nějaký čas budete moci poměrně přesně odhadnout odkud kam se asi tak dostanete a co na té cestě můžete očekávat.

Jenže. Abyste se podle mapy zorientovali dobře a co nejpřesněji, musí být aktuální. A teď si představte, že zhruba po dvou nebo třech letech (asi tak dlouho období zamilovanosti trvá), váš intenzivní zájem o názory, zážitky, touhy, sny a strachy toho druhého začne uvadat. Máte pocit, že už druhého přece dobře znáte. Léta běží a budete se zajímat a ptát čím dál tím míň a za pár dalších let si nebudete možná povídat téměř vůbec. (Někdo na sebe pak už třeba jen nevrle štěká, s tím se v reálu setkáte a bohužel ne tak zřídka). V představě mapy to znamená, že se budete řídit podle staré, neaktuální mapy. Nebudete mít tušení, která silnice je už dávno zavřená, kde se naopak objevila nová dálnice a kde je na čas objížďka. Mapa vašeho muže nebo vaší ženy bude zastaralá. Podle ní pak nedojedete tam, kam byste chtěli nebo dojedete, ale se zpožděním, unavení, vyčerpaní. A někdy dojedete až s křížkem po funuse, na cestách podle starých nebo žádných map se to stát klidně může.

Chcete-li, aby vaše mapy navzájem fungovaly a dalo se podle nich jakž takž orientovat, musíte být v obraze. Mapy se mění, protože změna je život. Mění se naše názory, životní události nás přivedou na cesty, o nichž se nám předtím ani nesnilo. Změní se naše priority. Změní nás nové zkušenosti. Změna je život.

Velká láska se rodí z poznání osoby nebo věci, kterou milujeme. Neznáš-li ji, nemůžeš ji milovat – leda chudě.   Leonardo da Vinci

Chce to aktuální zpravodajství. Ptejte se. Vyprávějte si zážitky všedních dnů. Vím, že mnoho mužů se děsí takového toho bezbřehého klábosení. Ale stručně si povyprávět je něco jiného. Stačí pár minut. Někdy z toho možná vyplyne i delší hovor, vážnější. Ale pro začátek stačí fakt pár minut. Věnujte každý den pár minut tomu, že se poptáte, jak se vaše žena, váš muž má, jaké má nové zážitky a podněty, jak vyřešil nějaký aktuální problém, jak zasáhla ve výchově dětí a jak to dopadlo. Jestli řešíte nějaké dilema, zeptejte se na názor. Nemusíte se jím úplně řídit, ale je dobré jej znát. Tím vším aktualizujete mapu. Když někde nastane objížďka, budete o tom vědět. Je důležité zajímat se o aktuální dění vně i uvnitř.

Páry s vyšší emoční inteligencí jsou navzájem dobře obeznámeni se svými světy. Říkám tomu podrobná mapa lásky – můj termín pro tu část mozku, kde ukládáte všechny relevantní informace o životě svého partnera. Dalo by se to vyjádřit i tak, že tyto páry si v manželství udělají dostatek prostoru k poznávání. Pamatují si nejdůležitější události ze života a neustále informace aktualizují. Dr. John Gottman 

Téměř každý z nás věnuje minimálně pár minut tomu, aby zjistil, co se děje na politické scéně, jaké bude počasí, jak dopadl včera fotbal nebo co si na sebe vzala na večírek oblíbená zpěvačka. Jde jen o zvyk. Stejně tak si zvyknete, že věnujete pár minut zpravodajství z vašeho vlastního Domova. Stojí to za to. Zajímejte se aktivně o to, s kým žijete. Je to dobrá prevence bloudění a míjení.

Láska je sdílení příběhů. Všichni milujeme příběhy. Milujeme i ten vlastní a milujeme to, že náš vlastní příběh někoho dalšího baví. Cítíme se tak dobře. Sdílení příběhů je krásné a milé. To je podstata lidského přátelství. A přátelství je jedním z důležitých prvků dlouhodobých vztahů. Přátelé se o sebe zajímají. Znají dobře svoje aktuální mapy.

 

1 Komentář

  1. Pingback: Sdílejte své touhy a sny | UMĚNÍ MILOVAT.CZ

*