Co všechno dokáže oční kontakt

Láska se udržuje na živu drobnými skutky a činy, „banalitami“ typu letmý dotek, objetí, pohled do očí. Kdepak banality… Fyzický a oční kontakt má pro zdravé vztahy obrovský význam. A troufám si tvrdit, že v naší úžasné pohodlné digi době bude mít význam čím dál tím větší.

Důležitost fyzického doteku ještě jakž takž bereme v potaz – jasně, sex a mazlení přece… Oční kontakt je ale takový chudý příbuzný a přitom patří mezi základní „vychytávky“ péče o lásku. Ráda mu říkám srdeční otvírák, protože to přesně vystihuje, co dokáže. Oční kontakt otevírá srdce a spojuje, a to velmi intenzivně a expresně. Očním kontaktem se na sebe vzájemně naladíte,   vyjadřujete si zájem a respekt. A „přečtete“ si, co je třeba.

Oční kontakt je jeden z nejstarších kontaktních nástrojů, které jsme jako lidé měli. Proto jsme ve čtení pohledů daleko větší mistři, než byste si mysleli. Všichni. Děti rozumí očnímu kontaktu dokonale. Pokud oční kontakt nepraktikujete, schopnost v očích číst slábne, ale nikdy není pozdě na to se učit a jde to docela rychle.

Empatie a intimita z očí do očí

Podívejte se alespoň na část tohoto videa – to je oční kontakt v praxi. Kolik emocí tam lítá, aniž by ty dvě krásné dámy řekly jediné slovo? A ne náhodou se písnička jmenuje „To build a home“ (Vystavět domov) – domov, bezpečí, intimita, upřímnost a oční kontakt je totiž jedna harmonická parta!

Speciální poznámka pro muže… Pánové, často říkáte, že se v ženách vůbec nevyznáte. Stačí se jim ale pořádně dívat do očí, víte? Dozvíte se hodně. Když se ženě podíváte pozorně do očí, dozvíte se například, co znamená to pitomé tajemné „Nic.“ na otázku „Co se děje?“

Kouzlo tří minut

Ta mimořádná spojovací kvalita očního kontaktu je dokázána vědecky, na fyzické úrovni. Když se svému partnerovi díváte do očí zhruba 3 minuty, oběma se synchronizuje srdeční tep.

Tip: Při delším pohledu do očí je prý přirozenější soustředit se na partnerovo levé oko. Levá strana je považována za receptivnější, otevřenější. Zajímavé, ovšem není to samozřejmě žádné dogma. Pro někoho může být příjemnější fixovat spíš to pravé. Schválně si to sami vyzkoušejte.

Oční kontakt a čtení mezi řádky

Když se lidem budete víc dívat do očí, lépe je poznáte. Budete si blíž. Pak se vám nestane, že byste se ve vztazích ztratili, že byste nevěděli, na čem jste. Když udržujete se svou láskou oční kontakt, poznáte lépe, že se něco děje. Jen tak snadno se neodcizíte. Jeden z partnerů může klidně být nepříjemný jak činže, ale když se mu podíváte do očí, uvidíte únavu, starost nebo i strach – a zlobte se pak na něj. Oční kontakt podporuje schopnost empatie, schopnost vcítit se do situace druhého. A pro lásku v dobré kondici je empatie naprosto klíčová.

Existují pravidla emoční konfrontace, které je třeba se učit – jedním z nich je oční kontakt, nesmírně důležitý, nejlépe i dotek, držet se za ruku, cítit se blízko při vyjadřování pocitů. Ale hlavně vždy z očí do očí. Pocity si po telefonu do hloubky nesdělíte. Oční kontakt, to je instinkt, i mezi zvířaty. V současné době převládá nepřímá komunikace a my začínáme být slepí vůči emocím. Zaniká to spojení, a velmi rychle. Protože v očích vidíte radost, smutek, zmatek, úlevu, všechno… Dr. Jiřina Prekopová

V jakých situacích oční kontakt trénovat:

Úskalí a nástrahy očního kontaktu

Svět je teď dost malý, tak je dobré vědět, že ne všude je vyhledávání očního kontaktu výrazem srdečnosti a přátelství. Například ve východní Asii tomu tak není. Pokusy navázat oční kontakt jsou tu chápány zcela opačně a jsou považovány za výraz hrubého chování. Pokud zaujímáte v rámci sociální hierarchie vyšší pozici např. jako šéf, učitel nebo rodič, prosazování očního kontaktu je dokonce bráno jako dominantní prostředek za účelem ponížení. Takže na to pozor. Vše výše uvedené je určeno pro Evropany, kde udržování očního kontaktu vyjadřuje zájem, respekt a ocenění.

A koneckonců i v Evropě pozor, s očním kontaktem je třeba i zde zacházet obezřetně. Dlouhý upřený pohled mezi lidmi, kteří spolu nemají intimní vztah, takové až zírání, považuje většina lidí a snad všechna zvířata instinktivně za projev dominance. Následná reakce bývá dvojí – buď se upřeně pozorovaná osoba stáhne a zavře nebo zaútočí. A pohledem se dají vyjádřit i emoce negativní, pohledem můžete někoho zpražit nebo propíchnout. Pohledem můžete také lákat a vábit, tak to nedělejte, pokud nechcete nést i důsledky.

S pohledy, tak jako se vším, se má prostě nakládat moudře – to, co v intimním vztahu třeba prohloubí společnou vazbu může cizí člověk považovat za nepřijatelné a narušujete tím jeho intimní zónu. 

Oční kontakt - láska, emoce, empatie

Doporučená dávka očního kontaktu a přetížený mozek

Během konverzace lidé (v evropské a americké populaci) průměrně udržují oční kontakt z 30-60%, pokud se cítí emočně více angažováni, tak i z 60-70%. Větší dávka je už neudržitelná. Jak vědci zjistili, pro mozek je totiž udržování očního kontaktu docela záhul. Pokud máme konverzovat a racionálně přemýšlet, co říkáme, mozek obojí najednou nestíhá.

Takže pokud s partnerem probíráte důležité záležitosti náročnějšího ražení a očnímu kontaktu se přirozeně vyhýbá, neberte si to osobně. Prostě se jen potřebuje pořádně soustředit na to, co říká.

Oční kontakt a božský sex

Kam naopak nepatří racionální výklady a kde se dá z očního kontaktu a jeho schopnosti sladit se s partnerem vytěžit maximum, to jsou všelijaké erotické hrátky.  Znovu tu dám k dobru jeden pikantní tip, jak se dá oční kontakt trénovat „více do hloubky“.

Pohledy, vzájemné dívání se, sledování a možná klidně i přímo zírání, může dost podstatně obohatit váš sexuální život. Je to totiž velmi, opravdu velmi vzrušující. A i když se asi většina párů miluje potmě nebo má při sexu ze studu zavřené oči, směroplatnější je, že porno sledují miliony lidí po celém světě každý den. A to není náhoda. Ta podstata je stejná. Vidět a být viděn lidi vzrušuje od nepaměti.

ROZSVIŤTE a začněte se na sebe více dívat. Naučte se si to užívat a zkuste s tím experimentovat.

Dvě poznámky:  Zaprvé, chce to kuráž, protože ze začátku je to docela těžké. Je to jako být nahý skrz naskrz. Buďte trpěliví a učte se to ustát. Ale za druhé – překonání sebe sama v tomto ohledu opravdu hodně moc stojí za to. Oční kontakt během sexu je fakt pecka, věřte zkušeným. Tím sám sebe druhému opravdu dáváte a nic si pro sebe nenecháváte. Když se druhému díváte do očí nebo ho pozorně sledujete, jste – chca nechca – tady a teď, ukotveni v přítomném okamžiku. Právě v takovém nastavení zažijete ten  nejlepší sex.

A ještě jedna poznámka do třetice – na slovíčko, dámy... Jestli řešíte, jak vypadáte nebo nevypadáte, tak vězte, že při erotických hrátkách vypadáte vždycinky božsky. Zapište si to za uši. Vzrušená ženská je krásná ženská, i když má špeky, vrásky a na hlavě třeba vrabčí hnízdo. Vyzařování vzrušení prostě působí magicky – a účinky jsou ještě silnější, když se na vás muž může dívat. A mimo jiné, když zhasnete, tak ve svůj prospěch ani pořádně nevyužijete efekt „postelových očí“, což je škoda. Vzrušení rozšiřuje zorničky a ty jsou mimořádně slušivé. (Jen tak mezi námi, tento efekt podporuje i tlumené světlo v rámci romantické atmosféry….). Takže vás prosím, nezhasínejte těm chlapům. Muži jsou vizuální a potřebují vás vidět. Oni se totiž nemůžou vynadívat, tak jim to dopřejte!

To jsme skončili na trochu pikantní notu, ale proč ne, že? Ať mi někdo nevykládá, že dlouhodobé vztahy jsou nuda! Otevřete oči, vylezte ze svých bublin a uvidíte, co se bude dít. Chce to hlavně praxi. Několikrát denně si pěkně z očí do očí něco „řekněte“. Třeba „miluju tě!“

 

Přečtěte si více (v angličtině): 

Forbes – Fascinating Facts About Eye Contact

The Big Think Researchers Discover Why It’s Hard to Maintain Eye Contact During Conversation

 

 

 

*