Romantická atmosféra vědecky – v čem tkví kouzlo svíček

  • Autor
  • Karolina
  • Fotografie
  • Unsplash.com

Ať nahlédnete do jakéhokoliv manuálu „jak připravit romantickou atmosféru“, doporučená výbava je jednoduchá a jasná. Svíčky, svícínky, světýlka, lucerny… Tlumené světlo rovná se romantika a vášeň. Chcete-li to trochu vyšperkovat, můžete přidat ještě příjemnou hudbu a jestli jste úplný fajnšmekr, tak i vůně a barvy. Ale ve své podstatě si vystačíte fakt jen se světlem svic, ať jste kdekoliv.

Funguje to tak spolehlivě, že to musí být už i nějak odborně vědecky vysvětlené. A skutečně ano – vědci dobře vědí, co za tím vězí!

Oko (nejen) do srdce okno  

Oči a rozšířené zornice. V tom to prosím pěkně celé je. Čistě vědecky funguje romantická atmoška tak, že rozšířené zornice nás činí atraktivnějšími. Rozšířené zornice lidem sluší a jsou sexy.

U večeře při svíčkách se naše oční zornice činí hned ze dvou důvodů.

Když sledujeme někoho, kdo nám připadá přitažlivý nebo něco, co nás zajímá, zornice se nám téměř až trojnásobně rozšíří a zvětší. Je to přirozená mimovolní fyziologická reakce člověka na vzrušení a zájem.

Dr. Eckhard Hess z Univerzity v Chicagu, který se dlouhodobě věnoval výzkumům v oboru pupilometrie (to je prosím vědecký obor o zorničkách), přišel navíc na to, že tato reakce je reciproční. To znamená, že když někdo vidí naše rozšířené zornice, podvědomě na to reaguje tak, že se mu také rozšíří zorničky.

Jiné studie zase prokázaly, že obličej s rozšířenými zornicemi nevědomky považujeme za přitažlivější a přátelštější. Lidé s rozšířenými zornicemi se nám víc líbí, nemůžeme si pomoci. Nejspolehlivěji to funguje ve dvojici žena – muž. Lidé se světlýma očima jsou trochu ve výhodě, protože rozdíl rozšíření zornic je ihned patrnější než u tmavookých.

Takže když se na večeři při svíčkách sejdou dva, kteří si vzájemně připadají atraktivní, budou ze sebe po chvíli celí pryč!

Ať žije tlumené světlo

A teď ty svíčky. Tlumenné světlo vůbec hraje lásce dobře do karet. Menší množství světla „zorničkový“ efekt ještě víc umocňuje. Platí totiž čím méně světla, tím větší zornice.

Teplé nepřímé osvětlení také skryje lecjaký ten nedostatek, což ještě víc posílí hodnocení vzájemné přitažlivosti.

Výsledek je romantika jako prase, aniž byste cokoliv řekli nebo udělali. Stačí svíčky a oční kontakt!

Dobrý sluha, zlý pán

Na tento fakt třeba pamatovat rovněž v případech, kdy by podlehnout kouzlu rozšířených zornic nebylo žádoucí, např. na večírku bez svého miláčka. Prostě někdy se nám to romantické kouzlo hodí a někdy ne.

A všeho s mírou…

Samozřejmě i zde platí, že nic se nemá přehánět. Za prvé bacha na bezpečnost a riziko požáru např. při romantickém dovádění v ložnici (…mimochodem, ty rozšířené zorničky souvisí i s jevem mimořádně atraktivních „postelových“ očí, to už je teď asi jasné..).

A dokonce existují i takové vědecké studie, které upozorňují na škodlivost hoření parafínových svíček. Zjistilo se, že při hoření vznikají potenciálně karcinogenní látky, které znečisťují vzduch v místnosti. Studie to ale prý byly poněkud chabé a lékaři hned přispěchali s vyjádřením, že existuje rozhodně mnoho podstatně horších zdrojů nežádoucích látek a faktorů, takže se tím asi nemusíme až tak trápit.

Pokud byste byli jo úzkostliví co se týče zdraví, stejnou práci nám se zorničkami odvedou i absolutně nezávadná a úsporná světýlka. Za chvíli tu máme předvánoční čas, tak bude extra z čeho vybírat…

Každopádně k pořádné romantice prostě svíčky a světýlka patří! Ó, jak jsme ve světle svic všichni krásní!

 

*