Emocionální (pohlavní) styk

Emocionální (pohlavní) styk je výborný termín, který by mohl být mimořádně nápomocný zejména pro muže. Pro všechny muže, kteří ženám „nerozumí“ nebo neví, „co ženy chtějí“ nebo vůbec nechápou „co mají proboha pořád s těma pocitama a emocema“. Pánové, většina žen chce přesně tohle – EMOCIONÁLNÍ STYK.

Autorem tohoto výstižného a vtipného termínu je psycholog a zkušený odborník na lásku, Dr. J. Richard Cookerly a s jeho laskavým svolením doslovně cituji jeho vysvětlení:

Emocionálním stykem je míněno vzájemné vyjadřování a přijímání mnoha různých emocí. Tato výměna bývá častokrát příjemná a milá, mnohdy zase trochu divočejší. Stejně tak jako sexuální styk se i ten emocionální provádí nejlépe, když jsme nazí – míněno emocionálně nazí. Emocionální nahota je reálný stav bez předstírání nebo klamavé komunikace. Emocionální styk je také nejlepší ve fyzické blízkosti a na osobní rovině a nejlépe zahrnuje-li celou osobnost zúčastněných včetně výrazů obličeje, tónu hlasu, postoje apod.

Emocionální styk je extrémně důležitá součást opravdové intimní lásky. Je to zřejmě i jedna z hlavních věcí, která intimní lásku v dlouhodobých vztazích udržuje při životě. Tím pádem je požadavek pěstovat emocionální styk ve vztahu i velmi zásadní a nutný. (Krátká vsuvka: ono to vypadá, že to emocionálně chceme jen my ženy, ale tak to není. Pravidelný pozitivní emocionální styk dělá velmi dobře i mužům.).

A teď pánové zbystřete, je tu odborný a jednoduchý návod…

Jak se pozitivní emocionální styk dělá?

Emocionální styk se dělá tak, že někdo slovy sděluje nebo i jinak dává najevo emoce, vy tyto emocionální výrazy a vyjádření druhé osoby pozorně sledujete a projevujete odpovídající, empatické pocity. 

Jinými slovy, když je vaše žena smutná, budete kvůli jejímu smutku přirozeně také smutní a dáte to najevo. Když má vaše žena radost, mějte radost z její radosti a projevte ji. Ať cítí vaše partnerka nebo obráceně váš partner cokoliv, na vás je, abyste se s tím pocitově sladili a příslušný pocit vyjádřili.

Emocionální styk vypadá také tak, že druhému poskytnete odpovídající empatickou péči. Když trpí, empaticky vyjádříte rozčilení, když má kvůli něčemu vztek nebo navenek projevíte znepokojení a obavy, když má ten druhý z něčeho strach.

A teď pozor, důležité upozornění!!! Tyto empatické pocity máte pociťovat a vyjadřovat a vůbec nezáleží na tom, jestli je kognitivně či racionálně považujete za ospravedlněné, rozumné či správné! Zapamatujte si, že EMOCE JSOU FAKTA. Když máte nějaký pocit, je to skutečnost, ať už to někomu dává smysl nebo ne. Emocionální pohlavní styk znamená, že se na psychologické úrovni intimně zabýváte svou ženou nebo mužem skrz na skrz.

Stát se v emocionálním styku přeborníkem spočívá v umění vyjadřovat své vlastní emoce. Pomocí výrazů tváře, různých tónů hlasu, gest, postojů těla a dotyků a samozřejmě čím přesněji a podrobněji dokážete emoce vyjádřit i slovy, tím lépe. (Vyjadřování a verbalizace emocí se dá cvičit a jedno takové zajímavé cvičení zde i brzy najdete.)

Velmi důležitý je v rámci emocionálního pohlavního styku oční kontakt.

Sexuální a emocionální pohlavní styk spolu úzce souvisí

…daleko víc, než si myslíte a jste ochotní si připustit, pánové. Mít s někým zdravý sexuální vztah téměř vždy vyžaduje dobrý trvalý emocionální styk, tak to je.Sexuální pohlavní styk je v dlouhodobých vztazích s tím emocionálním stykem velmi úzce provázán.Ano, v krátkodobém horizontu mohou mít lidé výborný sex i bez nějakého bohatého emocionálního styku. Nicméně pokud s někým chcete mít trvající a dobrý sexuální život, pořádný a opakovaný emocionální styk prostě bude nutný.

Oční kontakt - láska, emoce, empatie

Když se soustředíte na to, abyste byli v emocionálním styku čím dál tím lepší, velmi pravděpodobně se budete zlepšovat i v jedné z nejdůležitějších dovedností umění milovat a každodenní péči o trvalé, uspokojivé, intimní a láskyplné vztahy.

S láskou na věčné časy a nikdy jinak!

Zdroj: Dr. J. Richard Cookerly – http://whatislovedrcookerly.com/475/emotional-intercourse/

*