Autoerotika – umění (po) milovat se

  • Autor
  • Loverotika
  • Fotografie
  • Gustave Courbet
    The Source (detail)
    Wikiart.org

Autoerotika se má k sexu jako sebeláska k lásce. Snad je už z titulku jasné, že na mysli mám samozřejmě vlastní erotické uspokojování, nikoliv erotické hrátky v autě. Činit sám sobě potěšení sexuálního rázu je fyzická sebeláska. Je to absolutní totální základ, nezbytná podmínka. Autoerotika je intimní sebeláska. Na vlastní kůži si zkoušíte dávání lásky, něhy a pozornosti a zakoušíte potěšení a rozkoš. Když budete umět dávat sami sobě, budete umět dávat i druhým a budete lépe umět od druhých i přijímat.

Zdánlivě tento článek vypadá jako ideální pro puberťáky, ale má co říci všem, kdo má nějaký problém v přijetí svého těla nebo se svým partnerem či partnerkou řeší neshody v sexu.

Umění milovat zahrnuje i umění milovat fyzicky – sebe a druhé. Miluju tebe tak jako sebe – ani ne míň ani víc. Sebeláska a autoerotika jsou perfektní odrazové můstky i v dobách, kdy ve vztahu evidentně nejste s něčím spokojeni a nevíte, kde začít. Svého parťáka nezměníte – když už, můžete ho vyměnit, ale třeba to nechcete nebo ještě nevíte, co chcete. Co ale udělat můžete, je začít od sebe. Sebeláska ve všech svých podobách nám pomáhá před úpadkem do závislosti a zoufalství. Chrání nás před závislostí na druhých, před věčným neuspokojením. Kde není sebeláska, tam se dříve nebo později potkáte se sebedestrukcí, krutostí, bolestí a všelijakými nepříjemnými pocity. Nevidíte a neslyšíte pak signály, které byste vidět a slyšet dávno měli. Když máte pocit, že nejste milováni, učte se o to víc milovat sami sebe. To se vám nikdy neztratí, i kdybyste jednou opravdu šli o dům dál. Potěšte se něčím, co máte rádi a co si dlouho přejete. Když vás mučí nedostatek sexuálního uspokojení, masturbujte nebo se jinak eroticky potěšte. Snažte se vyvarovat toho, že své uspokojení zúžíte jen na škemrání a nátlak na svého partnera nebo partnerku. Ono to stejně jinak nepůjde. Nejlepší je vždycky začít u sebe.

Autoerotika úzce souvisí s masturbací, ale nelze ji jen na to zúžit. Obecně to znamená vnímat sám sebe jako přitažlivou bytost, přijmout svou živočišnou sexualitu a těšit se z ní. Autoerotika se promítá do života v daleko širším smyslu – jak o svá těla pečujeme, jak se oblékáme, jaké vůně a barvy volíme a dokonce i co jíme a vůbec jak žijeme. Láskyplná péče o vlastní tělo by měla patřit mezi přirozenou součást života. Mějme svá těla rádi. Jsou našimi věrnými souputníky na tomto světě. Tělo je chrám. Je přirozené, aby bylo zdravé a čisté. Obzvláště ženy si potrpí, aby bylo i pěkně vyzdobené podle osobního vkusu. Zacházejme se svými těly tak, jak to máme rádi a činí nám to potěšení.

Nejdůležitější je vnímat své tělo pozitivně. Zejména ženy, ale i dost mužů, s tím má problém. Bohužel. Přijmout svoje tělo takové, jaké je, není díky mediální masírce bůhvíjak jednoduché. Ale jde to, když se chce. A ten, kdo je rodičem, by k fyzické sebelásce měl vést své děti. V prvé řadě to znamená důsledný zákaz před dětmi negativně komentovat své vlastní tělo nebo nedej bože postavu a proporce svých ratolestí. Přijměte jako svatou pravdu, že ve výsledku je úplně jedno, jestli jste hubení nebo tlustí, takoví nebo makoví. Když si věříte a máte se rádi, přitáhnete lásku, ani nevíte jak. Důkazem budiž mnoho párů, na pohled možná trochu bizarních, ale absolutně spokojených. Každý má jiný vkus a každý si najde to své.

Základním autoerotickým cvičením je pozorovat své nahé tělo v zrcadle, dotýkat se ho a v duchu chválit – to jde i v rámci každodenní hygieny. Soustřeďte se na to, co se vám na vás líbí. Myšlenky typu „fuj, tady mám hnusný špek“ vymazat a nahradit třeba „jé, já mám tak jemnou pleť / krásné oči / vlasy…cokoliv.“. Jestli jste to ještě nikdy neudělali, prohlédněte si pozorně i svoje přirození. Milovat je není pro mnoho lidí vůbec automatické. Mnozí se jich štítí. Ale i své kundalíně a penisu vyjádřete uznání a lásku. Zaslouží si ji. Tyto partie jsou zázračně vybaveny. Jednak dokáží stvořit nový život – a to je zázrak zázraků – a jednak dokáží generovat božské blaho. Dokonce se stává, že tvoří obojí současně! Má to jen jeden háček: musíte se je naučit dobře používat – chce to vychytat dobrý prstoklad.

A teď se dostáváme k té masturbaci, protože právě ta nás naše přirození naučí pořádně používat. Masturbace je skvělá věc. Je to výborný a dokonce nejlepší studijní materiál pro milence a milenky. Vědět, co vám dělá dobře je základ spokojeného sexuálního života. Samozřejmě, milenec nebo milenka vás obohatí o mnoho dalších způsobů a prožitků blaha, které nejsou vlastnoručně proveditelné nebo by vás ve vlastní fantazii třeba ani nenapadly. Ale ta základní nota, z níž lze vždycky vyjít nebo se k ní v případě potřeby vrátit, ta by měla vzejít od vás. Je to něco jako manuál. Někdo manuály k věcem vůbec nečte a třeba ani nemusí, protože je natolik šikovný, že na systém fungování přijde intuitivně sám. Ale někdy to drhne nebo zjistíte (na základě komunikace), že nevyužíváte celý funkční potenciál nebo na to jdete zbytečně složitě – a díky manuálu můžete své počínání celkem snadno zlepšit.

Z toho jednoznačně vyplývá, že vypilovat svůj vlastní masturbační styl a nebát se jej předvést nebo jinak zprostředkovat svému milenci či milence je nejjednodušší způsob, jak o několik řádů pozvednout společný sexuální život. Jinak to je hra na kočku a na myš, metoda pokus omyl, a ta může být časem dost únavná, nezábavná a nemusí nést nejlepší ovoce.

Mnoho sexuologů, sexuálních koučů a opravdu dobrých praktiků vám to potvrdí. Autoerotika a masturbace může být lék. Někdo má v životě takovou kliku, že se mu takového moudrého nasměrování dostane od kamarádky nebo osvíceného milence už v mládí a v hlavě mu to sepne. Pro jistotu by se měl ale důraz na nezbytnost autoerotiky hlásat v rámci sexuální výchovy.

Existuje ještě jedna výhoda autoerotických hrátek: když společné sexuální potěšení není z jakéhokoliv důvodu možné, je to cenný zdroj uspokojení. V dobách hubených vynikající prostředek. Krize, nemoci, úrazy, dlouhodobé rekonvalescence a vůbec všechna nemastná neslaná období se tak dají lépe zvládat.

Autoerotika jako přirozený prvek milování prohlubuje intimitu. Mnoho lidí a párů po delší době žehrá na nedostatek intimity. Stěžují si na rutinní sex. Jenže i když se se svým mužem nebo ženou shodnete, že intimita problém je, otázka bude, co s tím. Ideální je, když se každý sám k sobě umí intimně vztahovat, protože se to pak dá daleko lépe sladit. Ještě jednou: Autoerotika je intimní sebeláska. Umění milovat se a umění pomilovat se. Když budete umět dávat sami sobě, budete umět dávat i druhým.

A speciálně bych chtěla apelovat na dámy, které často vůbec netuší, jak moc jsou při prožívání rozkoše krásné a pro muže přitažlivé. Potěšení žen je pro muže elixír, balzám. Vzrušené ženy vyzařují neuvěřitelně krásnou energii. Opravdu vzrušené ženy, nemluvím o předstírání. Párkrát na oko zahekat a nechat se pohltit rozkoší (to znamená také vědět, jak se na ni napojit), to je obrovský rozdíl. Pro muže bývá masturbace běžná věc, ale i pro ženy je vlastní autoerotická péče enormně důležitá – pravidelně a soustavně tím brousíte své zbraně. Jestli chcete být svůdná, autoerotika je nejlepší cvičiště.

A v této souvislosti bych tu měla jeden apel pro muže: krása vaší ženy při prožívání rozkoše by měla být z vaší strany patřičně oceněna. Když jste ze své ženy vedle, tak jí to řekněte. Opakování je matka moudrosti a opakování krásných vyznání je matka sebevědomí a lásky.

Platí i v autoerotice pořekadlo, že všeho moc škodí? Ano, i tady to platí. Jestli jste líní věnovat se společnému intimnímu vyžití i přes evidentní zájem svého milence nebo milenky o sex, ale v ústraní masturbujete jak o život, je něco prohnilého ve státě dánském. Upadnout do masturbačního stereotypu na úkor společných sexuálních aktivit nevěstí nic moc dobrého. Možná to bude chtít nalít si čistého vína a s citem si o společném sexuálním životě popovídat. Možná nastalo období proměny sexuálních tužeb, možná máte problémy jinde, ale do sexu se promítají, bůhví. Krize vznikají z mnoha důvodů. Buďte poctiví a snažte se na to třeba i s odbornou pomocí přijít. Uvědomte si, že jestli žijete v dlouhodobém vztahu, je žádoucí alespoň nějaký druh fyzické lásky udržovat – a jestli máte zrovna sexuální krizi, projevovat fyzickou lásku lze i méně sexuálně (masáže těla, masáže nohou, hlazení, vískání ve vlasech, ale třeba i společné dýchání, cvičení atd.). Chodit kolem druhého „netečně“, vůbec neprojevovat fyzickou lásku a tvrdošíjně ignorovat signály, které ten druhý vysílá, není dlouhodobě udržitelné. Krátkodobě ano – na to je dobrá právě ta autoerotika, ale dlouhodobě prostě ne.

Takže hurá do autoerotiky – koneckonců, můžete zkusit autoerotiku i v rámci auto erotiky. Trávíme v autech tolik času a při čekání v zácpách bývá nuda…

 

*