Protistresové expresní projevy lásky – stisk ruky, držení za ruce, podpůrný dotek

  • Autor
  • Loverotika
  • Fotografie
  • Unsplash.com

Víte, že opravdová láska je šíleně zdravá? Když někoho milujete, nenechávejte si svou lásku pro sebe a dejte ji najevo. Většina projevů opravdové lásky – co většina, nejspíš úplně všechny projevy lásky mají mimořádně pozitivní vliv na zdraví člověka.

A nevymlouvejte se, že nemáte na lásku čas! Já vím, máme tu předvánoční stres… I v případech časové nouze máte po ruce hned několik super expresních projevů lásky. Ano, doslova po ruce. Ano, expresní, žádají si pouze několik vteřin vašeho času!

Naše ruce jsou kouzelné nástroje. Umí toho tolik, že je to až zázrak. A mimo jiné umí velmi efektivně a příjemně vyjádřit lásku a poskytnout druhému konejšivou péči – během chvilky. Dotek je také důležitá forma komunikace.

Doteky léčí, to je stará známá věc. Jemné přikládání rukou na bolavá místa je technika známá mezi lidmi tisíce let. Když se bouchnete, automaticky se za to místo chytnete. Funguje to i směrem k druhým lidem. Jemným fyzickým dotekem předáme druhému příjemnou energii, dodáme klid – okamžitě. Jsou na to všelijaké odborné výzkumy a studie, níže některé uvádím. Je to prostě vědecky dokázané. A naprosto přirozené.

Stisk ruky, držení za ruku, pohlazení – podejte pomocnou ruku

Když chcete druhého podpořit, projevit mu svou lásku a zájem, není nic jednoduššího než mu jemně stisknout ruku, rameno či jinou část těla, pohladit apod.. Ono dokonce úplně stačí svou ruku jen tak položit, např. na stehno, hřbet ruky atd.

Smysl tohoto gesta nejlépe vystihuje termín „podat pomocnou ruku“. Je to dotek „aktivní“ – dotýkáte se s myšlenkou druhého podpořit, je to gesto pomoci.

Drženíc za ruce, stisk ruky - pozitivní účinky ve vztahu

Použití je naprosto libovolné. Extrémně blahodárné je to zejména ve vypjatých situacích, když je druhý rozrušený, rozčilený, smutný, má strach a my nevíme, co říct nebo na to není prostor. Jít a chytnout partnera/ku za ruku je minimum, které můžeme udělat.  

Takový zdánlivě úplně obyčejný stisk ruky nebo krátké pohlazení má neuvěřitelné účinky – významně redukuje stres a zmírňuje bolest. Má blahodárný vliv na nervový systém, zeslabuje aktivaci poplašného systému v organismu. Zajímavé, že? I nepatrný fyzický projev lásky má pozitivní účinky!

O tom, že prostředky ke zmírnění stresu jsou v dnešní době naprosto zásadní, snad nemusíme ani mluvit. Manželské a partnerské páry, které si umí navzájem projevovat lásku fyzicky, jsou celkově spokojenější a zdravější – pravidelně využívají hned několik efektivních prostředků k eliminaci škodlivého stresu. Dlouhodobý stres páchá v lidském organismu pěkné škody (říkáme jim „civilizační onemocnění“).

Doteky a gesta stisku ruky nebo držení za ruce posilují intimitu ve vztahu a patří mezi základní prvky péče o lásku ve vztahu.

Aby ovšem nedošlo k mýlce, že je to důležité jen v partnerských vztazích. Dovednost „podat pomocnou ruku“ využívejte pro všechny své blízké: rodiče, děti, sourozence, přátele. Zklidňující efekt stisku ruky funguje i u úplně cizích lidí.

Účinky doteku obecně – platí pro pohlazení, objímání, stisk ruky, držení za ruce

  • posiluje celkový imunitní systém, redukuje nežádoucí stres
  • celkově zklidňuje
  • posiluje intimitu a důvěru
  • dodává odvahu
  • posiluje proces učení
  • zlepšuje úroveň spolupráce, posiluje týmového ducha

Odborné doporučení (zdroj Psychology Today)

Fyzický dotek je základní prvek lidského vývoje a kultury. Nárůst používání digitálních médií, ale například i sociální a právní aspekt omezování fyzického kontaktu mezi lidmi může mít na tyto faktory negativní vliv. Proto bychom si měli fyzický kontakt s druhými udržovat cíleně.

A s kým jiným se co nejvíc dotýkat než s těmi, které milujeme!

Doteku zdar!  

Doteky držení za ruce pozitivní účinky na zdraví

 

Přečtěte si více (v amgličtině):

http://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1111/j.1467-9280.2006.01832.x

https://www.psychologytoday.com/blog/wired-success/201503/8-reasons-why-we-need-human-touch-more-ever

https://www.psychologytoday.com/articles/201303/the-power-touch

http://whatislovedrcookerly.com/870/touch-only-with-love-an-anti-violence-tool/

*