Nejjednodušší recept jak zvládnout hádku? Slušnost.

  • Autor
  • Loverotika
  • Fotografie
  • Unsplash.com

Možná vás to překvapí, ale na zvládání konfliktů nemusíte být bůhvíjakými experty na psychologii. V podstatě se dá říci, že si vystačíte se slušností. Obyčejná, stará dobrá lidská slušnost!

„V konfliktech jde jen o dodržování zásad slušného chování. V podstatě nejde o nic víc, než co je obvyklé při hovoru s cizími lidmi. Žádá se po vás tedy mnohem méně, než co by mělo být samozřejmé v komunikaci s člověkem, který vám dal slib strávit po vašem boku celý život.“ John Gottman

Možná je to úplná banalita a nestojí ani za opakování. Ovšem na druhou stranu, občas nemusíte být ani svědek tisíce párů při zvládání konfliktů jako dr. Gottman ve své Laboratoři lásky – bohatě stačí zaslechnout způsob hovoru manželských párů např. ve frontě u pokladny. Blízcí lidé a chovají se k sobě hrozně, hnusně. K cizímu by si to nejspíš vůbec nedovolili, ale na blízkou osobu si vylijí vztek.

Takže až se zase semele nějaká hádka, a ta se občas prostě objeví, protože hádky a konflikty ke zdravému vztahu patří, zkuste si dát vnitřní závazek jednat se svým partnerem / partnerkou slušně. Za každou cenu. I kdyby vám lezl/a na nervy nevím jak, buďte slušní. Žádné nadávky, podpásovky, urážky, pohrdlivý tón hlasu.

Prostě jako na cizí…

 

 

*