Příchod domů. Bavíme se o prvních 15 – 30 sekundách, které následují po otevření dveří od domova. Krátké přivítání. Jak přesně vypadá? Co řeknete? Jak se u toho tváříte? Jakou atmosféru domů obvykle přinášíte?
Myslíte, že to je prkotina? Pane bože, stojí vůbec za to přemýšlet o těch pár sekundách? Stojí! Není to totiž vůbec prkotina. Váš příchod domů možná ovlivní atmosféru na celý večer!
Když dokážete napravit 25 maličkostí jako je „příchod domů“, budete mít vynikající život. Jordan Peterson
Každý jsme milující atmosféry strůjcem
Předpokládejme, že váš partner a vaše děti jsou lidé, které na světě nejvíc milujete. Doufejme, že to tak je. Nejvíc vám na nich záleží. 15 sekund! V těch 15 – 30 sekundách máte obrovskou šanci dát svému partnerovi a dětem najevo, že je milujete a rád/a je vidíte. Že doma je láskyplný přístav, kam se rád/a vracíte – a že jste si dobře vědomi, že je to i vaše dílo.
„Ahoj miláčku, jsem DOMA!“
Milý tón hlasu, úsměv. Klidně úsměv v podstatě „pracovní“. Třeba jste měli strašný den. Ale přicházíte k lidem, které máte ZE VŠECH LIDÍ NA SVĚTĚ nejradši.
Pohlaďte. Aspoň očima. Navažte oční kontakt. Tak vypadá láska v praxi. A takové prkotiny a maličkosti dělají lásku silnější a život krásnější.
V rámci krátkého rituálu vítání / loučení se doporučuje jakýkoliv dobře míněný fyzický kontakt. Když chcete svoje miláčky doma hodně vymazlit nebo se třeba vidíte po delší době, dopřejte jim na uvítanou více své pozornosti a lásky. Objetí. Pořádné, pevné, medvědí objetí. Jsme doma, jsme v bezpečí. Pusa. Pohlazení. A vlídné slovo – to nikdy neuškodí. „Těšil/a jsem se na tebe!“
A pozor, přivítání je akce pro dvě strany. I když se jeden snaží sebelíp a druhý na něj spustí bandurskou a navalí na něj ještě ve dveřích hromadu výtek nebo úkolů, vytvořit v takových podmínkách něco příjemného bude velmi těžké.
Vlídnost není přetvářka
Dát si pozor na milý příchod donů neznamená být falešný a dusit něco v sobě. Máte plné právo na rozladěnost, stres, vztek, frustraci, smutek, depky, cokoliv. Čas na aktuální zpravodajství a sdělení, že se cítíte pod psa, ten může přijít o chvíli později. Možnost sdílet negativní (ale snad i pozitivní) zážitky dne vám nikam neuteče.
Jakékoliv líčení nepříjemností uplynulého dne bude po milém přivítání probíhat v jiném svétle – bude naprosto jasné, že za to nemůže nikdo z přítomných. Pro vaše blízké bude snazší s vámi soucítit. Projevit vám podporu. Nechat vás třeba i být, ať si to můžete sami přebrat. Všechny následující činnosti nebo naopak nečinnosti po příchodu domů je možné zorganizovat jakkoliv. Na všem se dá dohodnout. Například nechat si chvíli prostor na „odfrknutí“ je projev velké ohleduplnosti.
Opravdovou lásku dělají skutečně přesně takové maličkosti, jako je příchod domů.
Naši partneři a blízká rodina by za žádných okolností neměli fungovat jako hromosvod všeho špatného, co se vám stalo nebo se aktuálně děje. A poměrně často to tak je. Nepříjemné dusno se dá někdy vycítit skutečně sotva člověk vejde do dveří a šíří se neuvěřitelně rychle na všechny přítomné.
Zdroj: Zamyšlení polapeno na sociálních sítích The Gottman Institute.
0 komentářů