Jak lásku dobře přijímat a lépe dávat

O svátcích mají lidé k projevům lásky blíž a snaží se i ti, kteří si láskyplné city nechávají normálně pro sebe. Tak si pojďme trochu osvěžit, jak důležité je projevy lásky správně zachytit a poslat zpět. Škoda každého skutku lásky, který skončí nepovšimnut!!! 

Láska jako míčovka

Láska v běžném provozu je jako klasická míčová hra – nejdřív si vůbec musíte všimnout, že vám někdo přihrál projev lásky, musíte dobře zareagovat, abyste to chytili a neletělo to mimo vás nebo se vám to nějak nevysmeklo z ruky, a pak to musíte umět dobře přihrát zase zpět.

Uvědomte si, že opravdová láska je velmi vzácné zboží, nedá se zaplatit, a když vám někdo otevře své srdce a vyšle mocnou energii lásky vaším směrem, je to vlastně zázrak.

Umět přijímat projevy lásky je důležitá dovednost, kterou psychologové řadí mezi základní repertoár umění milovat a známku zralé osobnosti. Projevování vděku, potěšení, radosti a / nebo lásky na oplátku, když vám druhý jakýmkoliv způsobem vyzná lásku, má v rámci osobních intimních vztahů skutečně obrovský význam.

Špatným přijetím projevu lásky můžete druhého zklamat, zranit nebo minimálně odradit. Dlouhodobým a nedostatečným přijímáním lásky svého milého nebo milou frustrujete. Vysíláte signál, že si lásky z jeho nebo její strany nevážíte, nebo že jí nevidíte (a to taky nevěstí nic dobrého) a necháte ji do sebe padat jak do černé díry bez odezvy. Uvědomte si, že opravdová láska je velmi vzácné zboží, nedá se zaplatit, a když vám někdo otevře své srdce a vyšle mocnou energii lásky vaším směrem, je to vlastně zázrak.

Naučte se tříbit vůči projevům lásky svou pozornost, mějte oči, uši, ostatní smyslové orgány a hlavně srdce na stopkách.

Jestli lásku dobře přijímat sami od sebe neumíte, neměli jste možnost to do sebe nasát jako houba na základě pozitivních vzorů v dětství, a toužíte po láskyplném vztahu, stojí za to se to naučit. Jinak toku lásky vlastně programově bráníte – a i kdybyste potkali toho nejlepšího milého nebo milou na světě, otázka zní, jak dlouho by ho to s vámi bavilo.

Víte, co se má udělat s každou přihrávkou lásky? No poslat ji zpátky přece! Přijde na to i ta opice nebo ne….?!

Hrajte v lásce první ligu!

Váš milovaný muž nebo vaše milovaná žena vám projeví lásku, například: usměje se na vás, pohladí vás, připraví vám večeři, odveze vás do práce, koupí vám cestou domů vaši oblíbenou čokoládu, vyzná vám lásku emailem nebo dá prostě lásku najevo jakýmkoliv jiným způsobem.

Krok č.1 – Zaregistrovat přihrávku

Všimnout si – letí ke mě míč. Divili byste se, ale dost lidí projev lásky ze strany svého partnera ani nezaregistruje, natož aby nějak reagoval. Uvědomte si, že mnohdy stojí vyznání lásky i dost úsilí, času a pozornosti. Všichni toho máme moc. A když si někdo ani nevšimne, že jste mu projevili lásku, je to smutné. Samozřejmě, pokud je bláznivé období a máte zrovna nabitý den 24 hod a jste hlavou na třech místech, nelze očekávat nějaké gejzíry lásky, když vám udělám svačinu. Ale jestli vaším směrem dlouhodobě prší projevy lásky a vy o tom vůbec nevíte, je to špatně. Naučte se tříbit vůči projevům lásky svou pozornost, mějte oči, uši, ostatní smyslové orgány a hlavně srdce na stopkách. Nebuďme vůči svým blízkým ignoranti a nebuďme ignoranti vůči jejich projevům lásky.

Krok č.2 – Zpracování 

Zpracování – vyšlo to a míč je v mých rukou. Uvědomte si lásku, kterou vám druhý projevil. Uvědomte si její hodnotu. Uvědomte si, jak projev lásky zahřeje příjemně u srdce. Potěšte se tím, že vás váš milý nebo vaše milá miluje. Většina lidí řadí v průzkumech lásku na první místa svého hodnotového řebříčku. Ale kolik z nich přijde domů, dostane se jim milého pozdravu a oni něco zavrčí a jdou si po svém? Bohužel docela dost. Uvědomte si, že každý láskyplný úsměv, pohlazení, pozvánka na večeři nebo i bleskové objetí vám jako na stříbrném podnose servíruje to nejcennější – lásku.

Krok č.3 – Zpětná reakce

Potvrzení přijetí a zpětná přihrávka. Když vás má někdo rád a lásku vám jakkoliv projeví, buďte vděční. Dejte svůj vděk najevo. Projevte, že máte radost, že vás to potěšilo. Ještě jednou: nenechte do sebe cpát lásku bez odezvy jak do černé díry. Jestli máte v životě to štěstí, že vás někdo miluje, vycházejte mu vstříc, aktivně a pozitivně reagujte na jeho lásku. Je to ta nejlepší motivace a nejlepší ocenění. Dávat lásku je radost a vy ji svou reakcí můžete ještě umocnit. Když to funguje zdravě a správně, vzájemná láska je jako perpetuum mobile.

I když jste byli obdařeni projevem lásky, který zrovna není váš šálek kávy, oceňte prostě tu lásku, která za tím je. Jistě se najde příležitost, jak si mile navzájem sdělit preferované projevy lásky, ale vždy oceňte experimenty nad rámec vaší hitparády.

Jak vypadají projevy lásky „na oplátku“

V podstatě jakkoliv, namátkou ze základního repertoáru umění milovat nebo kombinací různých forem. V dlouhodobém vztahu doporučuji sdělit s navzájem pomyslnou „hitparádu projevů lásky“, která se může samozřejmě doplňovat nebo měnit podle aktuálních preferencí.

  • Neverbální projevy lásky – úsměv, příjemný tón hlasu, otevřená náruč, v některých situacích je třeba možné jen poslat pusu vzduchem, pokývnout hlavou…
  • Dotykové projevy lásky – pusa, objetí, pohlazení, položit ruku na rameno, na stehno, přitulit se…
  • Verbální vyjádření lásky – díky, vyznání lásky, použití milého intimního oslovení…
  • Dárky a pozornosti – hmatatelné i zážitkové, fantazii se meze nekladou a osvědčené kytky nebo dobrůtky vždycky potěší…

A už to slyším… Víš, kolik toho já mám? To jako mám pokaždé tohle všechno řešit a vyznávat lásku desetkrát za den? Sorry, ale na tohle nemám čas… Nevymlouvejte se na čas – času máme všichni málo. Celý výše popsaný proces vám zabere maximálně 10 – 20 VTEŘIN, když není zbytí. A to nadsazuju, já osobně zvládnu úsměv a pusu klidně i za 5, „Děkuju, Lásko!“ napíše i pomalík cca za 15 vteřin. Objetí na pozdrav po návratu domů – i s verbálním oceněním vyznání lásky během dne a náručí otevřenou, dobře, to je třeba tak minuta. Takže jestli nestíháte za běžného provozu reagovat na projevy lásky, jste hodně špatní manažeři svého času. Kdo chce hrát v lásce první ligu, čas si vždycky najde!

 

1 Komentář

  1. Nádherně napsáno

*