Láska jako širokospektrální medicína

  • Autor
  • Loverotika
  • Fotografie
  • Unsplash.com

Dobře projevovaná a dobře přijímaná láska může být úžasnou a účinnou medicínou na mnoho neduhů. 

Sice tomu nikdo z vědců a lékařů tak úplně nerozumí, nicméně láska nějakým záhadným způsobem usnadňuje léčení, a to z hlediska biologického i psychologického. Alespoň k takovému závěru vede čím dál tím více odborných medicínských důkazů z oboru rehabilitace a rekonvalescence.

Vezmeme-li si dva lidi s podobným zraněním, fyzickou nebo psychickou nemocí, závislostí, vadou nebo dysfunkcí, bude to nejpravděpodobněji právě milovaná a milující osoba, kdo přežije, uzdraví se, zotaví se a celkově se jí bude dobře dařit. U těch nemilovaných, méně milovaných a všech, kdo trpí horší schopností přijímat lásku včetně lidí, kteří mají problém se sebeláskou, je spíše pravděpodobné, že rekonvalescence nebude tak rychlá, neuzdraví se zcela nebo někdy dokonce vůbec.

Fascinující je, že neuvěřitelné léčivé účinky lásky již byly zdokumentovány a stávají se i v případech, kdy je někdo v kómatu. Některé jiné výzkumy zase podporují tezi, že tak jako pro lidi je láska jako léčivý faktor stejně důležitá i pro jiné savce. A naopak, existují důkazy, že pomalejší nebo žádné léčení se objevuje u lidí i pokusných zvířat, kterým láska projevována není. Navíc, dobře milovaní lidé vykazují lepší schopnost bojovat s infekcemi, pomaleji stárnou a probíhá u nich rychlejší fyzická a psychická rekonvalescence než u osob méně milovaných nebo nemilovaných.

Láska je lék!

Pozitivní účinky projevů lásky

Objetí, vyjádření lásky dotekem, pohlazením, stiskem ruky, ale i mazlení a všechny ostatní projevy fyzické náklonnosti, mají na náš organismus přímý pozitivní vliv:

  • harmonizace kardiovaskulárního systému
  • snížení hladiny stresového hormonu kortizolu
  • zvýšení hladiny oxytocinu (analgetické účinky, posilování intimních vazeb)
  • zvýšení hladiny endorfinu (zlepšení nálady, přirozené antidepresivum)
  • zvýšení počtu bílých krvinek

Vědecky dokázáno…. Ano, láska je lék!

Medikace dle individuální potřeby. Předávkování nemožné, vedlejší negativní účinky žádné. 

 

Zdroj: Dr. J. Richard Cookerly:

Love Hugs for Health and Happiness

How Love Works

 

 

*