Láska v praxi VI – dary, dárky, pozornosti

Krása ,ženství, něha
  • Autor
  • Loverotika
  • Fotografie
  • FreeImages

Vánoce se blíží, pojďme si trochu shrnout a oživit, o co v tom obdarovávání vlastně jde a proč je tak mocným projevem lásky.

Evoluční psychologie řadí obdarovávání mezi základní projevy lásky. Vzájemné obdarovávání vždy byl, je a bude důležitý prvek prezentace osobního zájmu a vůle podělit se o dostupné zdroje. Je to prostě důkaz lásky: jasný, zřetelný. A krásný. Umění milovat je mimo jiné umění potěšit. Dar je důkaz, že na mě můj milovaný nebo milovaná myslí a ví, co mě potěší.

To snad ví každý, že z lásky se milovaným osobám dávají dárky. Potěšení je lásky cíl. Dostat i tu nejmenší prkotinu z lásky je krásné a milé. A krásné a milé je dary také dávat, vybírat, vymýšlet. Dávat dar z lásky znamená, že, neočekáváte hlasité projevy vděku nebo automatický závazek na straně obdarované. Přesto je v této souvislosti třeba zmínit i to, že dospělý zralý jedinec umí dary i přijímat – umí dát najevo, že si je projevu lásky vědom a je za něj rád.

Darování jako styl manipulace?

Někdo má strach dávat dary proto, aby to „nepřehnal“ a dotyčný neměl pocit, že si ho někdo „kupuje“. Dáváním darů si nikoho nekupujete. Dávání darů není žádná manipulace. Může být, ale takové jednání samo o sobě není v pořádku. A tak jako dary lze zneužít i všechny ostatní projevy lásky, není tedy důvod se zrovna před tímto mít tak na pozoru. Pokud dáváte dar z čistých pohnutek, je to nádherné vyznání lásky. Někdo si zase myslí, že dárky se často dávat nemají, abyste svou lásku „nerozmazlili“. Naopak, lásky není nikdy dost! Klidně svou lásku rozmazlujte. Lásky se ještě nikdo nepředávkoval!

Dárky „jen tak“

Na otázku kdy obdarovávat je snadná odpověď – kdykoliv. Narozeniny, Vánoce, výročí – jasné příležitosti. Že by se dary měly vybírat s předstihem a rozmyslem a ne v časovém presu někde u pumpy, taky jasná věc. Za co bych se ale obzvlášť přimluvila jsou drobnosti a pozornosti „jen tak“.

Dárky „jen tak“ mají velkou hodnotu. Generují čerstvou lásku, mile vás překvapí a nemůžete si pomoct a musíte říct: „Proboha, já tě fakt miluju!“. Vyžadují zamyšlení, čím bych třeba tak mohl nebo mohla udělat zrovna radost. Pánové, bohužel, o tyto drobné pozornosti vás nikdo konkrétně nepožádá – z podstaty věci to není možné. Je možné to někdy obecně probrat a zjistit preference, ale konkrétní chvíle a plnění je pak prostě na vás. Jak jsem zastánce jasných sdělení a požadavků, o drobné pozornosti si vaše žena říkat nemůže, to vás prostě buď napadne, nebo ne. Do tohoto ranku patří třeba květiny. Proč ženy milují květiny, to probereme třeba jindy, pravda prostě je, že 99% žen květina potěší. Květina je skvělá drobná pozornost – a nezáleží na penězích. Když pominu pár zimních měsíců, téměř vždy nějakou zdarma někde najdete, koneckonců můžete nějakou i vyrobit třeba z papíru. Ani jedna růže téměř nikoho finančně nepoloží. Pozor jen na obdarovávané alergičky, to chce předem ověřit (zajímavé – žádnou alergičku na růže jsem ještě v životě nepotkala).

Umění darovat

Jak je to s cenou darů obecně? Je nutné zahrnovat ženy drahými šperky, když na to nemáte? Samozřejmě že ne. Existuje mnoho darů, které vás nestojí téměř nic. Mnohdy dokonce jedna krásná růže nadělá víc radosti než celý pugét.

Vybírat dary je umění. Praxí se dá naučit. Je potřeba mít oči a uši na stopkách a zajímat se – co se líbí, co koho zajímá, pamatovat, z čeho byla evidentně velká radost, co koho zaujalo. Inspirujte se různými tipy od přátel, v případě obdarovávaných žen určitě sondujte u kamarádek atd.

Poznatky evoluční psychologie potvrzují, že ženy očekávají tak drahé dary, jaké si mohou muži dovolit. Žádná žena si nepřeje, abyste jí koupil drahou věc, když pak nebudete mít na složenky. Jestliže vyděláváte pět šedesát, bude po vás chtít briliantový prsten jen blbka (a takové ho nekupujte, ani kdybyste měl zrovna kliku a vyhrál v loterii). Ale když jste kdysi vydělával pět šedesát a vaše žena byla štěstím bez sebe z prstenu z kočičího zlata a teď už léta vyděláváte pětsetšedesát tisíc, to už jsou ty brilianty v pořádku, vaše žena je bude k nějakému speciálnímu výročí možná i trochu očekávat – a právem, protože si je zaslouží.

Nároky moudrých žen na dary odpovídají aktuálnímu finančnímu zázemí. Nenechte si namluvit ubohými reklamami, že je normální si na dovolenou nebo vánoční dárky půjčovat. To ani náhodou. Dejte si práci a vymyslete co nejlevnější variantu. Buďte grant jen tehdy, když na to máte.

S dárky pro muže to zase bývá naopak – mnoho mužů ocení dárek co nejlevnější. Muži marnotratnému rozhazování většinou moc neholdují, možná proto najdete na žebříčcích populárních mužských dárků spíše praktické věci. Jen hodně málo mužů vás ale vyžene třeba se speciálním voucherem na orální sex nebo ochutnávku kubánských rumů.

Největší dar – společné zážitky

Na co v rámci obdarovávání rozhodně nezapomínejte, jsou různé společné zážitky. V nějakém fakt hodně dlouhodobém vztahu možná časem převáží nad hmotnými. Přinesou svěží vítr. Jen tak namátkou… Romantická večeře nebo naopak oblíbené jídlo uvařené doma, pozvánka do kina, vlastnoručně vyrobený poukaz na masáž nebo jiné hýčkání, pozvání na procházku, výlet do vysněného města… Vymyslet se toho dá nekonečně, záleží samozřejmě na možnostech.

Ve vztahu nemusí být nuda, to je na vás. Když opravdu víte, s kým žijete a co zrovna váš muž nebo žena prožívá, můžete se obdarovávat příjemnými drobnostmi. Z dobré znalosti aktuální situace mohou vzejít úplně speciální, a přitom ve své podstatě banální dary.

Miláčku, kup si něco na sebe! A další magické formule…

Jako příklad uvedu super tip na pozornost pro manželky – utahané matky malých dětí: nabídka celodenního hlídání dětí v období slev. Přidat se dá i nějaký voucher na oběd nebo mimořádný finanční bonus: „Miláčku, běž a kup si něco na sebe.“ A propos, pánové, to je přímo magická věta, která má hodnotu zlata! Můžete ještě dodat: „Těším se pak na módní přehlídku.“

Pokocháte se přece rád krásou své ženy, že ano?. Až bude vaše žena obvolávat kamarádky, aby se s ní některá sešla na kafe, budou jí všechny upřímně závidět – „Teda ty se máš, ten na tebe tak myslí!“

Další tip na skvělý dar: netradiční výměna rolí. Každý si potřebuje občas odfrknout. „Na víkend nakoupím a uvařím já, miláčku, nedělej si starosti.“ Stejně tak můžu jako žena posekat trávu, když má můj muž zásadní fotbal a chce vypadnout co nejdřív do baru. Nebo třeba odvážná nabídka sexuální praktiky, o níž víte, že si ji váš muž nebo žena přeje a vy jste po zralé úvaze ochotni ji zkusit (k tomu je ovšem obzvláště nutná dobrá atmosféra a jasná podmínka, že výsledek je bez záruky…)…A tak dále. Na to existuje jeden senzační lidský nástroj – fantazie.

Když už jsem zmínila ty děti, máte-li nějaké, je opravdu důležité udělat si čas na lásku partnerskou. Navzájem se čas od času unést od rodičovských povinností. Najít hlídání a vymyslet zajímavý program, to je dar nutný, parádní a terapeutický – střídejte se ve vymýšlení programu a se zájmem si to užijte, přirozeně tak prostřídáte dary mužské a ženské.

Když se dárek nepovede

Co když to nevyjde? Obzvláště dary zážitkové se mohou někdy zvrtnout. Ale i hmatatelné dárky se nemusí povést. Někdy prostě dárky nedopadnou tak, jak byste si přáli. To se stává, nenechte se tím pro příště odradit a zkoušejte dál. Snažte se to brát s humorem. Jako speciální dárek můžete třeba připravit i nějaké úplně nové zážitky a záruku, že se to chytí, prostě nemáte. Každá snaha se ale cení. A i z těch nepovedených akcí mohou být minimálně vtipné vzpomínky a dobrý námět na vyprávění. Zažijete spolu v praxi, že leccos ustojíte, že to zvládnete, ačkoliv možná jinak, než byste čekali. Uvidíte druhého zase v jiném světle. Možná to otevře k řešení problémy, které je nutné řešit a bez neočekávané situace byste se k tomu dlouho sbírali nebo je dokonce ani neviděli. Lidé s nižším sebevědomím to někdy až moc řeší a ze strachu radši něco neudělají, přitom třeba by zrovna tohle vyšlo skvěle. To nikdy nevíte. Všechny společné zážitky k něčemu jsou, jsou to cenné společné zkušenosti

 

*