Sebeláska v praxi

Velzaques - Venuše - sebeláska

Milé dámy, berte to jako praktické pokračování obecného apelu na zlepšení vaší sebelásky, která je v životě naprosto klíčová. Proč je sebeláska tak důležitá už snad víme – bez sebelásky není opravdová lásky, nejlépe to popsal Erich Fromm ve své slavné knize Umění milovat.

Sebeláska a sebepřijetí – samostudium a základní příprava

Sebelásku se můžete učit už i na kurzech, ale já si myslím, že se to dá zvládnout i svépomocí.  Chce to přípravu a rámcový plán. Popřemýšlejte o tom, kde vás nejvíc pata tlačí. Poslouchejte se – jak o sobě mluvíte a smýšlíte. Opravdu pozorně. Své postřehy si zapište a pak ještě doporučuji seznam projít s partnerem (ano, muži vaše kritické řeči vnímají daleko víc než si myslíte!) a s blízkou kamarádkou (jestli je ovšem vaše kamarádka takový ten typ co vám neváhá říkat ošklivé věci, a že takové existují.., tak s tou raději ne…).

Za co se nejčastěji kritizujete? Co na sobě nemáte ráda? 

Z čeho ve vašem životě pramení největší vnitřní negativita? Je to nespokojenost se svým tělem? 

Jak jste na tom se sexem a prožíváním sexuální rozkoše? Trápí vás negativní myšlenky? Pocit méněcennosti a nedostatečnosti? Hluboká vnitřní nespokojenost?

Vysledujte okruh témat, které vás nejvíc trápí a vydejte se na cestu k sebelásce. Nemusíte spěchat, buďte vůči sobě trpělivá a tolerantní. Proces uzavírání a blokování sebelásky byl postupný a trval dlouho, takže to nepůjde super rychle a hned. Ale s každým krokem kupředu se zbavíte nějakého bloku a uleví se vám. Uvolní se cesta k láskyplné energii, budete se cítit celkově daleko lépe a budete mít zase víc kuráže na další krok. Některé bloky jsou urputné a bude to chtít možná dlouhodobější nebo dokonce i odbornou péči. Nevzdávejte to. Mít se ráda je fakt důležité.

„Sebeláska je jedinou láskou na celý život.“ Oscar Wilde

Láska k vlastnímu tělu

Většina žen touží po kráse. Jestli si nejste jisté, že jste krásné, udělejte něco pro to, abyste svou krásu objevily. Krása je taková, jakou si jí uděláte. A jestli tomu nevěříte, svěřte se do rukou odborníků, aby vám vaši krásu ukázali. Každý člověk je jedinečný, absolutní originál, a každý je nějak krásný. Objevte způsob, jakým jste krásná, je to důležitý bod vaší sebelásky.

 • Zlaté pravidlo: přestaňte se kritizovat! Neříkejte o sobě ošklivé věci, nesoustřeďujte pozornost na svoje „nedostatky“. Zaměřte se na to, co se vám na vás líbí. Vyjít můžete i z toho, co se na vás líbí ostatním. Zrcadlo, zrcadlo, vidíš, vidíš, jak mi to dnes sluší? Dívejte se na sebe často do zrcadla a zakažte si negativní komentáře. Usmějte se na sebe, úsměv je velmi slušivá věc a nic nestojí. Něco si pro sebe hezkého řekněte. Naučte se chválit. Uvědomte si, kdy jste o sobě řekla nebo si pomyslela něco ošklivého a nahraďte to něčím pozitivním.
 • Jestli nejste spokojena s proporcemi svého těla, přestaňte se mučit dietami a vezměte to trochu zeširoka. Poohlížejte se po zdravějším životním stylu, sledujte, co jíte, jak spíte a co pro sebe děláte. V dnešní době je informací mnoho a mnoho. Co vás v tom množství zaujalo? Zpevněte své tělo – kromě oblíbeného pohybu nebo sportů si dejte pár hodin pilates nebo svižnější jógy a poproste lektora o nějakou jednoduchou sestavu cviků na doma. Tato cvičení pracují s hlubšími svalovými vrstvami a „tvarují“ tělo zevnitř, jsou daleko efektivnější. Naučíte se tam také lépe svému tělu naslouchat, zapojovat správně svaly a dobře dýchat. I když to na váze možná hned nepoznáte, budete mít ze sebe lepší pocit. Můžete samozřejmě oslovit odborné výživové poradce, trenéry a vlítnout na to z gruntu, ale taky můžete zkoušet jen pozvolné krůčky a oťukávat, co je vám blízké a co ne. To, co vás bude bavit a přinese vám hned od počátku dobrý pocit, daleko snáze zařadíte do každodenního programu.
 • Oblečení a líčení JE důležité. Co si budeme povídat, tak to prostě je. Cíl je, abychom se cítily dobře a abychom si lépe rozuměly. Občas člověk až žasne, jak si některé ženy ubližují nevhodně voleným oblečením nebo make-upem. Odborníci dokážou divy, inspirujte se jejich radami nebo se na ně přímo obraťte. Když máte krátké nohy, najděte si takové kalhoty, které je opticky prodlouží. Jestli jste silnější, sázejte na černou. A tak dále, takových fíglů je spousta. Mrkněte se na internet, je tu pár dobrých bloggerek, které těmto věcem rozumí. Inspirujte se u Francouzek (vřele doporučuji skvělou knihu „Se šarmem Pařížanky“ od Ines de la Fressange). Dobře vypadat neznamená slepě sledovat módní trendy. Neubližujme si zbytečně. Podívejte se na svou postavu, tvar obličeje, typ vlasů, řekněte si upřímně, kolik času a peněz do svého zevnějšku jste ochotná investovat a podle toho se zařiďte nebo i někoho požádejte o odbornou radu. Méně je často více.

Sebeláska v myšlenkách

 • Úsměv do zrcadla a „mám se ráda“ – každý den minimálně dvakrát (ráno a večer).
 • Nemučte se tvrdou sebekritikou, nebuďte k sobě krutá. Zpočátku je úspěch si vůbec jen uvědomit, že o sobě smýšlíte špatně. Řekněte sama sobě „promiň“ a někdy příště se vám třeba podaří takové myšlenky zavčasu utnout. Když řeknete něco hnusného o jiném člověku a on to uslyší, nejspíš se mu omluvíte – aspoň za nehezkou formu, jakou jste svůj názor vyjádřili. Vy sama jste taky člověk, tak se k sobě chovejte slušně!
 • Naučte se zvládat stres. Naučte se pořádně dýchat a relaxovat. Když nevíte kudy kam, otevřete okno nebo vyjděte kamkoliv na vzduch a dýchejte. Zhluboka, do břicha. Klidně si počítejte – nádech na 5, výdech na 5. Opravdu to pomáhá. Správný a vědomý dech je všelék.
 • Zkuste využívat různé afirmace, vizualizační cvičení, meditace. Hlavně na začátku cesty k sebelásce to docela pomáhá. Velmi oblíbené jsou knihy Louise Hay. Vyloženě praktické jsou i formou hezkých kartiček. V každém větším knihkupectví je podobných knih hodně a od různých autorů, určitě vás nějaká osloví.  Na YouTube i jinde na internetu najdete různá relaxační, vizualizační a meditační cvičení. Udělejte si na to chvilku před spaním. Kromě dobrého pocitu ze sebe sama se vám zlepší i kvalita spánku. Časem se podobné mechanismy zautomatizují.
 • Každý den poděkujte za všechno, co se vám povedlo, co vás potěšilo, co se vám líbilo. Součástí zdravé lásky je vděk. Děkujte za to, že jste, jaká jste.

Láskyplný vnitřní dialog, vděčnost, naslouchání signálům těla i duše – to všechno se dá naučit. Nevíte kde začít? Naučte se pořádně dýchat!

Sebeláska v činech

 • Udělejte si na sebe každý den aspoň chviličku a užijte si jí. I kdyby to mělo být pár minut. Buďte se sebou tady a teď. Potěšte se. Čímkoliv co máte ráda. Káva, dezert, brouzdání na internetu po tom, co vás baví. A tuhle chvilku a všechno co sníte nebo uděláte, si NEVYČÍTEJTE. Po čokoládě, kterou sníte s maximální rozkoší a slastí, neztloustnete.
 • Plňte si své sny. Toužila jste krásně tančit? Jděte a zapište se na nějaký seminář. Chcete se sama sobě líbit na fotkách? Dobrý profi fotograf vám ukáže, jak jste krásná. Našetřete si peníze nebo si přejte jako dárek a nechte se nafotit. Máte v hlavě nějaký nápad na podnikání? Zkuste vymyslet, jak by se dal zrealizovat. Bude vás to bavit a budete ze sebe mít radost. Všechny sny, které si splníte, i kdyby jen částečně, vám dodají sílu a kuráž.
 • Dělejte si drobné radosti. Nečekejte, až to někdo udělá pro vás. Kupujte si květiny, pozvěte se na něco dobrého k obědu apod.  Ženy mají často tendenci myslet na všechny kolem, jen ne na sebe. Změňte to. Investujte do své sebelásky čas i peníze.

„V každé lásce k druhému je přes polovinu sebelásky.“ Robert Browning

To všechno, co jsem tady sepsala a poradila, je na vlastní kůži a duši bohatě ověřeno v praxi. Záleží na vás, z jakého konce to vezmete. Vím, že lehké to není a že to chce i dost kázně. Před lety jsem byla uzel mindráků, šedá myš. Kdyby mi někdo tehdy řekl, že si budu připadat krásná, budu mít skvělého muže a děti, budu psát o lásce a umění milovat, což byl vždycky můj koníček, myslela bych si, že se ten dotyčný úplně zbláznil. Dodnes se sama někdy nestačím divit, kam až jsem na cestě za láskou došla. A vím, že můžu jít ještě dál. Láska i sebeláska jsou nekonečné…

 

*