Skutečná láska – Thich Nhat Hanh

Skutecna laska - probudme svoje srdce
  • Doporučuje
  • Loverotika

Probuďme svoje srdce

My moderní Evropané, vyprahlí po pořádných hodnotách jako je láska, vnitřní klid a životní spokojenost, se rádi inspirujeme v Asii. Tam jsou lidé stále v těsném napojení na hloubku života a ví velmi dobře, v čem je jádro pudla. A nejen že to ví – tedy dost možná to většina z nich z intelektuálního pohledu možná ani neví – oni to hlavně žijí.

Útlá knížka Skutečná láska je stručné pojednání od vietnamského mnicha Thich Nhat Hanh, který nás, západní vyprahlíky, dobře zná. Ví, že máme potíže soustředit aspoň na chvilku pozornost, neumíme dokonce ani pořádně dýchat, neumíme druhým naslouchat, jsme sebestřední a řešíme samé nedůležité věci. Těžko se divit, že neumíme pořádně milovat.

Velmi jednoduše a stručně nás seznamuje se základními aspekty skutečné lásky podle Buddhy. Najdete zde inspiraci a motivaci ke kultivaci svého vědomí i základní trénink vhledu do nitra druhého, umění naslouchat. Skutečná láska je vědomá. Je třeba se v ní každý den cvičit.

„Nejcennější dar, který můžete druhému dát, je vaše pozornost.“

4 aspekty lásky podle buddhismu

  • láskyplná vlídnost, laskavost a shovívavost
  • soucit
  • radost
  • rovnováha a svoboda

„Milovat znamená vnímat. Být milován je být vnímán.“

Vnímat a poznat druhého, cvičit se v hlubokém vhledu do nitra milované osoby. Jedině tak je možné skutečně druhého poznat, porozumět jeho utrpení – a toto hluboké pochopení je základ skutečné lásky.

Velmi zajímavá je kapitolka o překonání vlastní pýchy, která nám často brání požádat o pomoc, když trpíme, protože nás druhý zranil. Tato pýcha nás uzavírá do sebe, rozděluje od milované osoby. A z malé škvíry se může snadno stát obrovská propast. Lépe se to řekne než udělá, ale je nutné naučit se říct: „Miláčku, trpím, prosím, pomoz mi.“.

A pak se také dočtete o zajímavé meditaci s telefonem, dozvíte se jednoduchý návod, jak se usebrat, sjednotit. Jak využít dech jako svého vnitřního guru.

Toto rozsahově úsporné pojednání o skutečné lásce je geniální. Co věta, to perla. Vrátí nás k podstatě, k tomu, co je skutečně důležité.

Je to krásný dárek – pro sebe, pro své blízké, pro přátele. A ideální moudrý dar pro novomanžele…

KOUPIT KNIHU SKUTEČNÁ LÁSKA – THICH NHAT HANH

 

 

*