Zajímavá vědecká fakta o lásce

láska vědecky
  • Autor
  • Loverotika
  • Fotografie
  • Unsplash.com

Zamilované a dlouhodobě milující asi nic z uvedeného nepřekvapí, víme své, že… Ale věda je věda, jistota je jistota, a láska je prostě síla, se kterou

Láska na první pohled

Proces nevědomého rozhodování, jestli se vám někdo líbí nebo ne, trvá od 90 sekund do 4 minut. A nezáleží vlastně na tom, co budete nebo nebudete říkat – asi tak 55% sdělíte řečí těla, 38% tónem hlasu a jak rychle mluvíte a pouhých 7% připadá verbální komunikaci. Dobrá zpráva pro ty, kteří nikdy neví, co říct: Neřešte to, ono je to vlastně jedno, podle vědců je daleko důležitější oční kontakt!

Oční kontakt - láska, emoce, empatie

Láska synchornizuje 

Stačí dlouhý pohled do očí a u zamilovaní synchronizují srdeční tep. Pravda, ten pohled musí být dost dlouhý (aspoň 3 minuty) a výzkum nebyl nikterak rozsáhlý, ale zajímavé to určitě je… Jedno tělo, jedna duše, jeden srdeční tep!

Mazlení jako účinný lék proti bolesti hlavy

Při mazlení a objímání lidský organismus přirozeně produkuje oxytocin – tzv. hormon lásky, který kromě mnoha fyziologických procesů souvisí s důvěrou a posilováním sociálních vazeb. To je stará známá věc. Vědci přišli nedávno také na to, že dávka oxytocinu velmi účinně pomáhá jako lék proti bolesti hlavy. Zkoušeli to na pacientech, kteří trpí chronickými migrénami. Je tedy načase přestat se vymlouvat na bolesti hlavy…

Diagnóza zlomené srdce

Zlomené srdce není jen poetická metafora, syndrom zlomeného srdce je prokázaná lékařská diagnóza. Následkem hlubokých psychických traumat (smrt blízkého člověka, odloučení, rozvod, rozchod, zrada apod.) produkuje mozek látky, které výrazně oslabují srdce. Lidé mohou trpět silnými bolestmi v hrudníku a špatně se jim dýchá.

Láska – recept na spokojený život

Podle unikátní studie harvardské univerzity, která probíhala neuvěřitelných 75 let, je láska skutečně klíčem ke spokojenému životu. A to mezi hlavní slabinu této studie patří, že se jí zúčastnili pouze muži! Přesto jeden z hlavních závěrů studie popisuje 2 základní pilíře životního štěstí takto: první je láska a druhý je zvládat život tak, aby to lásku neodpudilo.

Zamilované a dlouhodobě milující asi nic z uvedeného nepřekvapilo, víme své, že… Ale věda je věda, jistota je jistota.

Lásky plný den, milí čtenáři! 

 

*