Základy umění milovat – 8 forem lásky

láska hory přenáší, projevy lásky, líbání, pusa
 • Autor
 • Loverotika
 • Fotografie
 • The Commons
  Flickr.com; Freeimages.com;

Repertoár umění milovat je velmi bohatý. Milovat se dá na tisíc různých způsobů a možná i víc. Ale když se na lásku jde vědecky psychologicky, dá se u spokojených dlouhodobých vztahů vysledovat, jaké formy a projevy lásky patří opravdu mezi ty nejdůležitější a nejzásadnější. Jestli to s láskou myslíte fakt vážně a chcete, aby byla radost s vámi sdílet klidně i celý život, je dobré to mít na paměti a minimálně základní formy lásky nějak ošetřit.

Každý milující pár si časem skládá svou vlastní mozaiku, některé projevy lásky jsou více preferované než jiné. Nezapomeňte také, že podle sebe nelze soudit tebe – každý může mít rád něco jiného a projev lásky je udělat to, co má skutečně rád ten druhý, ne já sám. Projevy, které jsou favoritní pro oba partnery, budou samozřejmě více v kurzu. Musíte si průběžně říkat, co má kdo aktuálně rád! Ani jeden z vás není jasnovidec…

A naučit se níže uvedené dovednosti se vám vůbec bude v životě hodit, zdaleka ne jen v manželském nebo partnerském svazku. Jsme bytosti společenské a žijeme ve vztazích – vztahy a láska jsou všude kolem nás.

Co by se mělo objevit v základním mixu – jaké hlavní dovednosti je třeba se v lásce naučit:

 • Dotyková láska. Láskyplné fyzické doteky léčí. Vědecky dokázáno. Možnosti nepřeberné. Ordinovat v jakékoliv denní a noční době podle potřeby. (Poznámka pro pány: dotyková láska není jenom sex…!)
 • Neverbální vyjadřování lásky. Pohledy, zvuky, gesta, postoj a držení těla. Učte se být svůdní, něžní, učte se vrnět jako spokojená kočka nebo házet neodolatelné pohledy. Učte se dát ale najevo i zklamání, bolest a vztek. Zbavte se starých masek nebo odložte masky nepotřebné, když trávíte čas se svou láskou.
 • Verbální láska – aneb teď ti konečně rozumím! Mluvit umíte, tak říkejte nahlas, zřetelně, jasně a upřímně, že druhého milujete, čím vám udělal/a radost nebo co se vám líbí – to nikdy není na škodu. Naopak, láska je jako jídlo a doporučení zdravé výživy je jednoznačné: pravidelná strava, několik porcí denně! Každé slovo se počítá -mluvené, psané, elektronické – žijeme v době informačních technologií, tak je proboha využijme i k přenosu láskyplných informací.
 • Dary lásky. Hmotné dary, dárky, pozornosti, společné zážitky, pomoc, různé služby atd. Prostě potěší, co k tomu více dodat.
 • Vzájemná podpora sebelásky, respekt k druhému.Vyjadřování emocionální podpory, oceňování jedinečných vlastností milované osoby, vděčnost atd.
 • Intimní sebe-odhalující láska. Nebojím se být duševně nahý a ty z toho taky neměj strach. Vyjadřování a sdílení pocitů, názorů, myšlenek, obav, strachů, úzkostí, snů, nadějí, osobních intimních tajemství, dobrých i špatných zkušeností a v neposlední řadě sdílení fyzického já.
 • Tolerantní láska. Trpělivost, pochopení, shovívavost v otázkách méně příjemných, ovšem nedestruktivních zvyků, jednání nebo chování. Být flexibilní a naučit se vyhnout drsné kritice a odsuzování. Přijmout druhého i s chlupama a blechama.
 • Přijímající láska. Dát druhému jasně najevo, že jeho lásku a její projevy s radostí přijímáte, že si to užíváte a vysoce si toho ceníte. Nedopusťte, aby do vás láska z pocitu samozřejmosti nepadala jak do černé díry bez jakékoliv odezvy.

Jestli si někdo z vás pomyslel „To mám jako dělat tohle všechno? To nebudu od rána do večera dělat nic jinýho!“. Nebojte se, láska možná vypadá složitě, ale „za běžného provozu“ je vlastně docela jednoduchá. Jedna pořádná pusa, objetí, úsměv, vlídné slovo, to vás přece nezabije. A pak můžete mít i speciální příležitosti, kdy tím klidně i celý den strávíte – ale dostane se vám zpět tolik příjemna, že odvedenou „práci“ a vynaložený čas vůbec řešit nebudete…

Repertoar-umeni-milovat

 

*