5 praktických tipů, jak občerstvit uvadající lásku

Tanec, umění milovat, romantika

V dlouhodobém vztahu se to stává, šťavnatá období střídají období sucha, kdy je láska vzácné zboží. Když není vědomě udržována při životě, postupem času začne uvadat.

Nenechte lásku zvadnout

Důvodů ke krizi lásky může být mnoho. Jeden z vás možná řeší nějakou svoji vlastní osobní krizi nebo jste prostě unavení, utahaní z práce, máte starosti s dětmi a ono vás to jednoho nebo oba semele. Co s tím? Nenechte lásku zvadnout! Byla by to škoda. Udělejte základní opatření, aby se tak nestalo. Jestli víte, že svého muže nebo ženu milujete – nebo jste si jisti, že jste ji nebo jeho „kdysi“ určitě milovali, nebalte hned kufry a něco pro společnou lásku udělejte.

Vzpruha může přijít z úplně nečekaných zdrojů a může to být klidně i něco všedního a banálního. Důležité ale je, že se do toho musí alespoň nějak základně zapojit oba dva. Jestli budete pokusům vašeho parťáka o vzkříšení lásky dlouhodobě a tvrdošíjně vzdorovat a budete odmítat přiložit svou ruku k dílu, jednak to není fér a navíc si zahráváte – se džbánem se chodí tak dlouho pro vodu, až se ucho jednou utrhne.

Základní předpoklad – nalít si čistého vína

Pokud cítíte, že koloběh lásky mezi vámi drhne, že to není „vončo“, vyslovte tyto svoje pocity, nespokojenost z aktuálním stavem, lítost, rozhořčení, cokoliv. Jednoznačně. Žádné jinotaje nebo náznaky. Zřejmě jste na tom jako většina z nás a nemáte doma jasnovidce. Nalijte proto svému partnerovi čistého vína a sdělte mu, jak situaci hodnotíte, jak dlouho neutěšený stav podle vás trvá a jak to vy z vaší strany vidíte.

Možná to vidím trochu přísně, ale záměrně zatajovat své negativní vnímání a neinformovat parťáka, že se „něco“ děje nebo naopak neděje, mi nepřipadá fér. Čekání, že „si toho přece musí všimnout“ nebo že s tím „má přece začít on/ona“, je nesmyslé. A nezralé. Ten, kdo pociťuje vztah jako problematický nebo je s něčím konkrétním nespokojený má být automaticky tím, kdo toto téma doma otevře.

Jestli toužíte po změně ve vztahu, staňte se tou změnou vy!  Ve výsledku je úplně jedno, kdo s novým, moudřejším nebo smířlivějším přístupem začne. Odolejte mocnému hlasu svého ega, že „ze sebe přece nebudete dělat idiota a zbytečně se snažit“. Pokud ze srdce toužíte po lásce a spokojeném životě, jděte do toho hlava nehlava. Ano, budete zranitelnější, odkryjete karty a dáte se všanc, možná si místy fakt jak idiot trochu připadat budete, ale jestli chcete zažít lásku jak trám, bez toho to nepůjde.

Jak obnovit lásku – 5 praktických tipů

Následujících pár tipů jsem vyčetla z odborných rad vztahových terapeutů, doslechla jsem se o nich z příběhů přátel a některé i sama vyzkoušela, když bylo ouvej. Často se doporučuje si různé věci sepsat a vyměnit písemně jako podklad pro společnou diskusi. Co je psáno, to je dáno.

  • Zkuste vytipovat, co konkrétně váš vztah zatěžuje a dusí. Z čeho pramení nelad, kvůli čemu se nejvíc hádáte, co vám nejvíc vadí, co vám nejvíc chybí. Vycházejte z toho, že jste na všechno dva. Obviňování typu „to je tvoje chyba, to je tvůj problém, za to můžeš ty“ nemá smysl, protože do kritických situací v drtivé většině případů přispíváte oba dva nějakým dílem. Někdo takovým a druhý makovým, ale nějakým určitě. Tím pádem máte oba dva možnost zaběhnuté mechanismy kritických situací nějak zvládnout a částečně jim zamezit. Uvědomte si, že vyšponované vzteklé, naštvané nebo zoufalé hysterické reakce a scény ze strany partnera jsou často volání o pomoc – o vaši pomoc. Když v takových situacích ukázněně projevíte podporu a sympatie místo přilévání oleje do ohně, možná se budete divit, že nepříjemné dusno zmizí jako mávnutím kouzelného proutku. Zkuste na takové kritické situace přijít sami nebo se obraťte na odborníka.

 

  • Každý sám si sepište seznam nejhezčích projevů lásky, po nichž toužíte. Naučte partnera mluvit vaším jazykem lásky. Vzpomeňte si na několik věcí, které ten druhý dříve dělal, vy jste se díky nim cítili milováni a už je nedělá. Přidat můžete i pár dalších, které jste si vždycky přáli, ale váš muž nebo žena je nedělali nikdy (např. romantické kousky typu obejmout se na pozdrav, hezké vzkazy, držet se za ruce, hladit u televize bez sexuálního podtextu apod.). Slaďte navzájem repertoár projevů lásky a rozšiřujte ho. A když se neděje nic, nebojte se si o takové projevy lásky říct. Když nevím, tak se zeptám. Když toužím, tak požádám. 

  • Uvědomte si, kolik spolu trávíte času a jaké je kvality. Vytipujte si každý pro sebe aktivity, které by vás bavily a chtěli jste je podnikat společně. Mohou to být činnosti, které ani jeden neumíte nebo jste jim naopak kdysi holdovali a přestali je dělat. Např. nějaký sport, tanec, procházky, pravidelné večeře, společenské akce, pořádání party pro přátele apod.

  • Začněte žít i každý sám za sebe. Vyladit čas sám za sebe vs. společně je velmi zásadní aspekt spokojenosti ve vztahu. Ukrojte kus z času, který trávíte starostmi o rodinu a o váš vztah a věnujte to něčemu, co vás baví. Zase, dobré je sepsat si seznam přání a aktivit, které odsouváte, protože „nemáte vůbec čas“, něco z toho vyberte a pusťte se do toho. Když děláme to, co nás baví nebo si plníme nějaký sen, cítíme se líp. Dodá nám to energii a radost a nevědomky to šíříme i kolem sebe. Možná je to právě tahle energie, která neobčerství jen vás, ale i vztah s vaším mužem nebo ženou.

  • Vytvářejte si pravidelné romantické oázy, kdy spolu odjedete někam pryč třeba na prodloužený víkend a budete jen sami pro sebe. Důležité je, aby to bylo mimo domov, mimo běžné starosti. Nebo choďte pravidelně na rande. Připravte se na to, plánujte si to. Snažte se být pro druhého fyzicky atraktivní.

A jedna dobrá rada na závěr:

 

*