5 praktických tipů, jak občerstvit uvadající lásku

Tanec, umění milovat, romantika

V dlouhodobém vztahu se to stává, šťavnatá období střídají období sucha, kdy je láska vzácné zboží a když není vědomě udržována při životě, postupem času uvadá. Důvodů může být mnoho – jeden nebo druhý může řešit nějakou svoji vlastní krizi nebo jste prostě unavení, utahaní z práce, máte starosti s dětmi a ono vás to jednoho nebo oba semele. Co s tím? Lásku rozhodně nemusíte nechat zvadnout úplně. Nebo ještě lépe – nenechte lásku zvadnout! Byla by to škoda. Udělejte základní opatření, aby se tak nestalo. Jestli víte, že svého muže nebo ženu milujete – nebo jste si jisti, že jste ji nebo jeho „kdysi“ určitě milovali, nebalte hned kufry a něco pro společnou lásku udělejte. Vzpruha může přijít z úplně nečekaných zdrojů a může to být klidně i něco banálního. Důležité ale je, že se do toho musí alespoň minimálně zapojit oba dva. Jestli budete pokusům vašeho parťáka o vzkříšení lásky dlouhodobě a tvrdošíjně vzdorovat a budete odmítat přiložit svou ruku k dílu, jednak to není fér a navíc si zahráváte – se džbánem se chodí tak dlouho pro vodu, až se ucho jednou utrhne.

Následujících pár tipů jsem vyčetla z odborných rad vztahových terapeutů, doslechla jsem se o nich z příběhů přátel a některé i sama vyzkoušela, když bylo ouvej. Často se doporučuje si různé věci sepsat a vyměnit písemně jako podklad pro společnou diskusi.

  1. Zkuste vytipovat, co konkrétně váš vztah zatěžuje a dusí. Z čeho pramení nelad, kvůli čemu se nejvíc hádáte, co vám nejvíc vadí, co vám nejvíc chybí. Vycházejte z toho, že jste na všechno dva. Obviňování typu „to je tvoje chyba, to je tvůj problém, za to můžeš ty“ nemá smysl, protože do kritických situací v drtivé většině případů přispíváte oba dva nějakým dílem. Někdo takovým a druhý makovým, ale nějakým určitě. Tím pádem máte oba dva možnost zaběhnuté mechanismy kritických situací nějak zvládnout a částečně jim zamezit. Uvědomte si, že vyšponované vzteklé, naštvané nebo zoufalé hysterické reakce a scény ze strany partnera jsou často volání o pomoc – o vaši pomoc. Když v takových situacích ukázněně projevíte podporu a sympatie místo přilévání oleje do ohně, možná se budete divit, že nepříjemné dusno zmizí jako mávnutím kouzelného proutku. Zkuste na takové kritické situace přijít sami nebo se obraťte na odborníka.
  2. Každý sám si sepište seznam nejhezčích projevů lásky, po nichž toužíte. Několik věcí, které ten druhý dříve dělal, vy jste se díky nim cítili milováni a už je nedělá. Přidat můžete i pár dalších, které jste si vždycky přáli, ale váš muž nebo žena je nedělali nikdy (např. romantické kousky typu obejmout se na pozdrav, hezké vzkazy, držet se za ruce, hladit u televize bez sexuálního podtextu apod.). Slaďte navzájem repertoár projevů lásky a rozšiřujte ho. A když se neděje nic, nebojte se si o takové projevy lásky říct.
  3. Uvědomte si, kolik spolu trávíte času a jaké je kvality. Vytipujte si každý pro sebe aktivity, které by vás bavily a chtěli jste je podnikat společně. Mohou to být činnosti, které ani jeden neumíte nebo jste jim naopak kdysi holdovali a přestali je dělat. Např. nějaký sport, tanec, procházky, pravidelné večeře, společenské akce, pořádání party pro přátele apod.
  4. Začněte žít i každý sám za sebe. Ukrojte kus z času, který trávíte starostmi o rodinu a o váš vztah a věnujte to něčemu, co vás baví. Zase, dobré je sepsat si seznam přání a aktivit, které odsouváte, protože „nemáte vůbec čas“, něco z toho vyberte a pusťte se do toho. Když děláme to, co nás baví nebo si plníme nějaký sen, cítíme se líp. Dodá nám to energii a radost a nevědomky to šíříme i kolem sebe. Možná je to právě tahle energie, která neobčerství jen vás, ale i vztah s vaším mužem nebo ženou.
  5. Vytvářejte si pravidelné romantické oázy, kdy spolu odjedete někam pryč třeba na prodloužený víkend a budete jen sami pro sebe. Důležité je, aby to bylo mimo domov, mimo běžné starosti.

Jestli vám tato opatření nepřipadají dostatečně romantická, jako že by na to všechno měl ten druhý přijít sám, aby nepokazil  „kouzlo“, máte o romantice a vůbec péči o lásku naivní představy. Když se vzdáte základního předpokladu, že váš muž nebo žena má být jasnovidec, povede se vám v lásce daleko lépe. Opravdová láska je vědomá a velmi praktická, i tak je ale kouzelná a krásná.

*