Pět jazyků lásky – který je ten váš?

  • Autor
  • Karolina
  • Fotografie
  • Unsplash.com

Jakým jazykem lásky mluvíte?

Hodně lidí určitě knihu Pět jazyků lásky určitě četlo, je to bestseller už mnoho let. Fakt stojí celá za přečtení a já osobně jí řadím mezi povinnou literaturu umění milovat. Ale pro lenochy a pro všechny ostatní, kteří ještě neměli tu čest, ve zkratce… Koneckonců třeba jste takoví borci střelci, že vám stručný přehled bude stačit a přikročíte radši rovnou k aplikaci do praxe!

Teorii 5 jazyků lásky vydal v roce 1992 ve stejnojmenné knize Gary Chapman, americký psychoterapeut s mnohaletou praxí. Jak mu tak pod rukama procházelo stovky, možná i tisíce párů v rámci partnerské terapie, všimnul si, že každý z nás má svůj oblíbený způsob, jakým „nejraději a nejlépe přijímá“ projevy lásky. Na takový jazyk lásky prostě „nejlíp slyší“, jednoznačně mu rozumí a přináší mu největšé radost.

Když člověku projevíte lásku v tomto jeho nejoblíbenějším a pro něj nejpřirozenějším jazyce, bude v sedmém nebi. Když zvolíte jazyk jiný, nemusí  takovému projevu lásky úplně rozumět. Možná si dokonce toho „jiného projevu lásky“ ani nevšimne. Právě proto se někdy stává, že pár má sice dobrý potenciál, ale láska mezi nimi po odeznění zamilovanosti přestane kolovat. Ve své snaze projevovat si lásku se začnou oba míjet. Přitom oba můžou mít klidně pocit, že rozdávají lásku jak diví a nedostávají nic zpět!

Chceme-li s někým prožít spokojený lásky plný život, jádro pudla spočívá v tom, abychom zjistili 2 základní směrovky:

  • jakým jazykem lásky mluvím já sám
  • jakým jazykem lásky mluví náš partner.

To je první krok. Druhý krok spočívá v tom, abychom si to naše základní vyladění navzájem sdělili, přijali to a podle toho se zařídili.

Dokonce bych osobně doporučila alespoň obecnou specifikaci nejmilejších jazyků lásky podávat písemně, před svatbou nebo i vážnějším společným rozhodnutím typu bydlení nebo dítě. Nejradši mám, když mi lásku projevuješ tak a tak…

5 základních jazyků lásky:

Slova: jasné, časté verbální vyjádření lásky

Je pro vás důležité pravidelně slyšet jednoznačné vyjádření „miluju tě“, komplimenty, oslovování zdrobnělinou – „miláčkování“, zamilované sms nebo emaily, slova „děkuji, prosím, omlouvám se..“

Pozornost a čas: společně strávený čas je pro vás nejvíc

Láska je, když jste spolu a maximálně se sobě věnujete, jdete na rande, povídáte si, nasloucháte si, děláte společný sport nebo jiný koníček, trávíte čas u dobrého jídla, jdete na procházku, užíváte si cestování…

Dárky, dary, drobné pozornosti

Láska pro vás znamená dostat kytku, čokoládu nebo jinou lahůdku jen tak, pro dobrou náladu, těší vás pozvání na večeři, milujete obdarovávání na výročí i všechny další příležitosti (narozeniny, Vánoce…); dokážete ocenit dobře promyšlené dárky, překvapení, specialitky Baví vás i vymýšlet dárky pro ostatní, je to pro vás důležité. 

Skutky služby

Jste šťastní, když pro vás někdo něco udělá, nabídne se a pomůže, udělá něco za vás, aniž byste to čekal/a, poskytuje milující péči, stará se o důležité záležitosti… Potěší vás také, když si druhý všímá, co všechno děláte vy pro druhé a nebere to samozřejmě.

Dotek a fyzický kontakt

Největší láska je pohlazení, něžný dotek, objetí, pusa, držení za ruce, škrábání na zádech, jemná masáž…

Kniha Pět jazyků lásky – koupit na Kosmas.cz

Prázdninová výzva – jakými jazyky lásky se mluví u vás doma? 

Tak co vy na to? Jaký jazyk lásky je ten váš – čím vám váš muž nebo vaše žena udělá úplně největší největší radost? Kterým z 5 základních jazyků lásky vám na první dobrou vyšle jasný signál, že vás miluje? Přemýšlejte o tom nejdřív každý sám a pak to společně proberte.

Dejte si výzvu, že během dovolené nebo prázdnin si sestavíte 5 položkový seznam: Nejradši mám, když mi lásku projevuješ…  

A pusťte se do praxe. Můžete si stanovit třeba i ohraničené experimentální časové období, např. měsíc. Až uplyne, řekněte si, co vás na tom bavilo, co se vám nejvíc líbilo, jak se to projevilo na domácí atmosféře. Jakým jazykem lásky vám jde mluvit snáz a které položky vám naopak moc nejdou a učení půjde víc ztuha?

Je potřeba do toho jít s tím, že:

  • každá snaha se počítá
  • vynaložené úsilí se mnohonásobně vrátí, je to lukrativní investice, která se vyplatí
  • vystoupením z vlastní komfortní zóny činíte velmi pozitivní vklad na „citové konto“ svého partnera

Co byste rozhodně neměli:

  • kritizovat nebo jakkoliv hodnotit oblíbený jazyk lásky svého partnera, proti gustu žádný dišputát! Žádný jazyk lásky není lepší nebo horší! 

Samozřejmě, že nic není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Tak například existují i různé dialekty, většina z nás bude mít klidně i více rovnocenně preferovaných jazyků lásky a tak dále. Jestli vás zajímají takové finesy, tak si knihu určitě přečtěte celou. Je psaná jednoduše, po americku, ale je to fakt poklad pokladů.

A výše uvedené, tak jako většina moudrosti, které na tomto webu najdete, platí vlastně pro úplně všechny vztahy, na kterých vám záleží…

 

 

*