Banka lásky – geniální koncept péče o lásku

  • Doporučuje
  • Loverotika
  • Fotografie
  • Freeimages.com

BANKA LÁSKY. Jednodušším způsobem principy fungování dlouhodobých vztahů snad už vysvětlit ani nelze. Možná speciálně pánům pomůže toto praktické přirovnání pochopit efektivní péči o lásku. Ale koneckonců i dámám model banky lásky může samozřejmě leccos osvětlit.

Autorem mimořádného konceptu banky lásky je Dr. Willard Harley a velmi stručně jej popisuje Kevin Leman v knize Sex začíná v kuchyni (mimochodem kniha, která rozhodně stojí za přečtení).

Téměř všichni z nás umí zacházet s bankovními účty. Víme, že pokud chceme z bankovního účtu peníze vybírat, musíme na ten stejný bankovní účet také peníze vkládat. Ideálně bychom měli větší částku vložit než vybrat (nebo si hlídat, abychom byli na nule). Existuje sice způsob, jak jít i do mínusu, aniž by se cokoliv extra stalo, ale dříve nebo později po nás banka bude chtít peníze zpět a bude nás to stát něco navíc. Každopádně stabilní plusový zůstatek nám rozhodně přináší potěšení.

Jednoduchý koncept ke zlepšení vztahů, péče o lásku

Láska a pravidelné (z)účtování

Láska v dlouhodobých vztazích funguje úplně stejně. V bance lásky máme každý účty na různé lidi, které důvěrně známe a máme je rádi. Ten nejzásadnější účet, který tu teď budeme řešit a který bude přímo ovlivňovat spokojenost ve vašem manželském či partnerském vztahu, je účet vaší ženy / vašeho muže.

Když mezi vámi dojde k pozitivní interakci, která přinese pozitivní pocity, na účet přibyde vklad. Pokud dojde k negativní interakci, která vyvolá negativní pocity, z účtu vybíráte.

Základní princip:

VKLADY A VÝBĚRY. V rámci běžné interakce během celého dne je na obou účtech čilý pohyb – buď na účet svého partnera vkládáme, nebo z něj vybíráme. Hodnota vkladů a výběrů je různá.

Zásadní opatření:

Pravidelně porovnávat stavy svých účtů. Znáte to, jak to chodí u normálního účtu… Tu zapomenete na drobný výběr na nákup, támhle jste platili kartou za oběd, korunka ke korunce a z účtu za měsíc „zmizela“ částka, ani nevíte jak! A přesně to se děje i na účtech lásky. Proto je mimořádně důležité pravidelně, podobně jako procházíte měsíční výpisy, vzájemně porovnávat výpisy z vašich z účtů.

Možná se budete divit, jak je to možné, že váš dojem o výši částky na účtu v bance lásky partnera se po nějaké době vůbec neshoduje s realitou. Proto je důležité si tuto informaci u partnera ověřovat.

Úskalí:

DRUH MĚNY. Naprosto klíčové je zjistit, v jaké měně / měnách jsou vůbec účty vedené. Pokud to nevíte a vkládáte koruny na účet vedený v dolarech a librách, banka vklady prostě vůbec nepřijme a zůstanou někde „viset“. Můžete se pak nakrásně domnívat, že jste za poslední měsíc vložili tisíce a tisíce, ale není tomu tak – naopak jste třeba svým jednáním vybrali takovou pálku právě v korunách, že jste už dávno na nule nebo dokonce v mínusu. Můžete klidně být přesvědčen, že libry nebo dolary jsou „lepší“ měna, ale o to vůbec nejde. Váš partner / partnerka prostě touží mít účet jen korunách – a vám nezbývá, než to respektovat.

Takže si spolu navzájem nejdřív stanovte, jaké „měny“ na svůj účet přijímáte. Měna lásky = jazyk lásky neboli takový způsob projevování lásky, který je vám osobně nejbližší. Nevycházejte z toho, co máte rádi vy – jestli má váš vztah k něčemu být, musíte se naučit projevovat druhému lásku tak, jak to má rád ten druhý. Jinak se míjíte.

Někdo se cítí milován, když ho verbálně oceníte, jiná považuje za projev lásky nějaký skutek nebo službu, jiný zase miluje fyzickou lásku, jiná je blažená, když si s ní povídáte a věnujete jí pozornost…

Každý pár, který chce mít šťastné a uspokojující manželství, musí do banky lásky pokud možno co nejvíce vkládat a dávat si pozor na výběry. K tomu je zapotřebí přizpůsobit chování. Manžel i manželka se musí naučit, jak se navzájem činit šťastnými a jak se naopak přestat činit nešťastnými. Dr. Willard Harley

Jednoduché, že?

Měna =  jazyk lásky

Podle Dr. Garyho Chapmana je 5 základních jazyků lásky:

  • Slova potvrzení
  • Soustředěná pozornost
  • Dárky
  • Skutky služby
  • Fyzická láska – doteky, fyzický kontakt

Kniha Pět jazyků lásky je skvělá, přečtěte si ji. Každý z nás může mluvit i několika jazyky lásky (a každý jazyk lásky může mít více dialektů). Můžete si společně udělat i jednoduchý test (v angličtině), který jazyk lásky (tj. měnu svého účtu lásky) preferujete.

Snažte se vkládat na účet měnou, kterou má váš parťák nejraději. Naučte mluvit jazykem lásky své ženy / svého muže. Z počátku možná budete umět jen pár frází (i to se cení!), časem se více rozmluvíte. Tak jako u cizích řečí – daný jazyk lásky musíte prostě používat. Ptejte se, jestli jste to a to řekli správně, jestli je to srozumitelné. Dejte si najevo, že jste projev lásky toho druhého přijali (ekvivalent potvrzení o přijetí vkladu na účet).

Dobré účty dělají dobré přátele

Možná to je trochu opruz sedat pravidelně nad výpisy z účtů a porovnávat. Ale je to stejné jako v životě. Když chcete mít finance v pořádku, musíte to dělat. Musíte vědět, kolik jste utratili, kolik vydělali. Ideální je sledovat i výhodné nabídky, pokoušet se získat mimořádné výnosy apod.

Úplně stejně to funguje na účtech lásky. Naskytnou se období, kdy na účtu bude úplný vichr a budou převažovat výběry (pracovní vytížení, nemoci, starosti s dětmi, vlastní psychické problémy apod.) – možná pojedete nějakou dobu dokonce v kontokorentu. Nesmí se na to ale zapomenout a je třeba včas a vědomě překlopit stav účtu zase do plusu (např. nějakým mimořádným vkladem). 

Na tento systém někteří zkušení manželé – harcovníci přišli přirozeně a nazývají to jako „plusové a mínusové body“. Možná ještě jednodušší koncept. Obojí je dobré a dá se z toho udělat hra – dokonce zábavná hra!

Na závěr shrnutí Kevina Lemana – úryvek z knihy Sex začíná v kuchyni:

„Harley tvrdí, že každým svým činem a slovem buď zvyšujeme, nebo snižujeme svůj vklad na účtu v bance lásky a naléhavě nás vyzývá, abychom se stále snažili udržovat tento účet se slušným zůstatkem, jako bychom to dělali s osobním finančním účtem v normální bance. Někdy manželé provedou tolik výběrů ze svých účtů v bance lásky, že se dostanou na nulu. Už jim nezbývají žádné vzájemné city. Když manžel potřebuje podporu od své manželky, nenajde ji, protože na účet už dlouho nic nevložil. Když manželka potřebuje vnímavé a soucitné naslouchání, nedočká se ho, protože pro něho v poslední době moc neudělala. Oba vypisují nekryté šeky jako diví. Je to pak tragická situace a já doufám, že v této situaci ještě nejste. Pravděpodobně se snažíte na svých účtech udržovat jakous takous rovnováhu, podporujete se navzájem a projevujete si lásku (vklady) a čerpáte vzájemnou podporu (výběry).“

Jak známo, úspěšní bankéři a finančníci mají peněz jak želez. Držím palce a ze srdce vám přeji, ať se stanete úspěšnými bankéry lásky a topíte se ve štěstí a spokojenosti ze společného života!

*