Romantická večeře – základní pravidla

  • Autor
  • Loverotika
  • Fotografie
  • Mathias Grab via
    500px.com

Romantická večeře jako předehra

Jak říká doktor Gottman, známý to odborník na lásku a fungování dlouhodobých vztahů, „Všechno je předehra.“. Veškerá pozitivní interakce, která mezi partnery probíhá, je nedílnou součástí intimity jako celku. U společného jídla a pití to platí ještě více než u všech ostatních aktivit.

Uvolněná, najedená žena v dobrém rozmaru je příslib mnoha rozkoší.

Jídlo mají rádi muži i ženy. Kdo by se rád dobře nenajedl? Muži považují jídlo obvykle za velmi mocný projev lásky a prostředek k vnitřní spokojenosti. Rada moudrých praktických žen bývá – nikdy nic neřeš s hladovým mužem! Určitě na tom něco je… Romantika u jídla vyžaduje pro muže už trochu přemáhání – nicméně rozhodně stojí za to.

V rámci sexuální intimity je zapojení VŠECH smyslů důležité hlavně pro ženy. Ženské potěšení jede na celkovou atmosféru. Pokud je příjemná, žena se uvolní, cítí se dobře a generuje pozitivní energii. Uvolněná, najedená žena v dobrém rozmaru je příslib mnoha rozkoší.

Romantické večeře (nebo snídaně do postele) obzvláště ocení ženy, které si vaření pro celou rodinu a poletování kolem stolu užijí dost a dost. Představa hotového jídla, které vám někdo naservíruje, to je mimořádná slast. Ocení to ale i ženy, které vařit moc neumí – ty se zase nemusí stresovat výsledkem.

Abych to zkrátila, starost o to, co se bude jíst, sem tam ráda přenechá jiným snad každá žena. Určitě existují výjimky, ale není jich mnoho.

Láska a jídlo na věčné časy! (A nikdy jinak…)

Láska a jídlo k sobě patří. Staré české přísloví říká, že láska prochází žaludkem a staré antické zase, že nejlepší jídla jsou ta servírovaná s láskou… Sdílené jídlo je výživa pro tělo i duši a ať se jedná o vztahy milenecké, rodinné nebo přátelské, společné lásce to velmi prospívá. A dokonce nejen lásce – společné stolování příznivě ovlivňuje zdraví fyzické (dokonce se po jídle v příjemné společnosti i méně tloustne!) a psychické (blahodárné pro pocity celkové pohody a dobrého bytí). Existuje na to mnoho studií a výzkumů.

Historie společného stolování 

Příprava nebo darování jídla jako důkazu lásky je fenomén, který se vyskytuje napříč historií a světem, u lidí i u zvířat. Provázání jídla a lásky má zřejmě své kořeny v krmení potomků a mateřské péči.

Sdílení jídla v rámci rodiny nebo kmene má tradici skutečně bohatou a vyskytuje se ve všech kulturách po celém světě. Extrémně důležité je společné stolování a dodržování rodinných rituálů spojených s jídlem pro děti a jejich duševní vývoj – jsou psychicky fortelnější, mají lepší sebevědomí, snáze se vyrovnávají s problémy a také jim tím předáváme důležité hodnoty pospolitosti a soudržnosti.

Naopak romantická večeře ve dvou až takovou tradici nemá a důvody jsou pro ženy trochu trpké – patriarchální společenský systém to nedovoloval, společná konzumace jídla jen s mužem ve dvou byla nemyslitelná. Ty časy jsou v západním světě ale naštěstí dávno pryč a večeře při svíčkách je velmi oblíbená romantická kratochvíle.

 

Svíčky, světýlka… Povinná výbava na romantický večer. A rozhodně nešetřit – čím více, tím lépe (…samozřejmě bezpečnostnostní opatření nutná)! 

Romantická večeře ve dvou – manuál

Nemusíte být romantici tělem i duší, ale apeluji, nesabotujte romantiku jako takovou. I když se aktivně nezapojíte, naučte se aspoň minimálně vyjít vstříc a buďte pozitivní.

  • Nemluvte o nepříjemných, těžkých a nechutných tématech. Bavte se o osobních věcech nebo o něčem, co se týká vás jako páru / rodiny. Nenechte se zavléct do potenciálně konfliktní diskuse – odveďte pozornost k něčemu pozitivnímu.
  • Využijte večeři k chválení a lichotkám.
  • Soustřeďte pozornost na druhého a na jídlo – udržujte oční kontakt, s jídlem nikam nespěchejte a pořádně si ho vychutnávejte.
  • Nekritizujte. Ani jídlo, ani výběr restaurace, pokuste se nekritizovat nic. 

Dr. Cookerly radí: „K romantické večeři kritika nepatří, i když vám nesedne výběr restaurace nebo jídlo není podle vašich představ. Najděte si něco, co můžete brát pozitivně a případné námitky nechte na jindy nebo si je nechte pro sebe navždy. Jednoznačný cíl romantické večeře je sdílet jídlo, intimní atmosféru a vysílat pozitivní láskyplné signály.“

Čas na lásku

Takže až příště zasednete ke stolu, odložte telefony a noviny, soustřeďte se na jídlo a na lásku, která je u stolu právě v oběhu. A jestli je jí málo, pokuste se jí rozproudit. Je jedno, kdo začne.

A ještě k lásce a jídlu, na závěr…

V rámci jídla a lásky nelze nezmínit sexy přesah v podobě krmení a konzumace k tomuto účelu vhodných potravin na společném loži. Lehký pokrm v podobě ovoce a zeleniny a vzájemné krmení je součástí různých hýčkacích sexuálních rituálů…

V případě lásky je povoleno (a doporučeno) dokonce i nezřízené přecpávání!

*