Co za tím je…?
Vždy je dobré vědět, co se určitým chováním skrývá, jaké má motivy. Za sabotáží a ignorací projevů lásky bývá balast všeho druhu. Primárně to leccos svědčí o osobnostní nezralosti a nevděčnosti sabotéra / ignoranta. Rozklíčovat skrytou mechanikou není jednoduché, ale jde to, když se chce. S odbornou psychologickou pomocí, ale možná i bez ní – pokud jste již natolik zralí, že si dokážete sem tam nalít z čistého vína sebereflexe.
Někdy za tím je potřeba uměle zvyšovat svou důležitost (zcestná dynamika – vlastní důležitost můžete čerpat právě z toho, že si s vámi druhý chce něco užít, něco pro vás z lásky plánuje), podivné vzorové chování z rodiny (se vším musel být prostě problém, takové to nutné permanentní dusno nebo přístup vše romantické = trapné, naivní, slabošské), dětinská „odplata“ za něco (nemysli si, teď ti to dám sežrat…), sobectví nebo něco úplně jiného. Když na to člověk přijde, lépe se s tím pak pracuje.
Lekce vděku
Nebo po tom nepátrejte a prostě se naučte romantické projevy lásky přijímat a nahlížet je pozitivně. Láska není samozřejmost. Naučte se být vděční, aniž by vás k tomu dovedla nějaká drsnější zkušenost spojená se ztrátou.
Sabotáž nemusí vypadat jen tak, že sedíte jak kakabus a nic s vámi není, může být převlečená do konstantní kritiky, nevhodných poznámek, ironie a sarkasmu. Není to nic příjemného a otravuje to celkovou atmosféru. A vzhledem k tomu, že na romantice je nejlákavější právě příjemná intimní atmosféra, pak se to všechno bortí jak domek z karet.
Rituály lásky a jejich význam
Všechny zvláštní romantické příležitosti nebo různé oslavy jsou důležité rituály lásky. Pro společnost jako celek a v milostných a rodinných vztazích jsou rituály velmi důležité. Mají skutečně obrovský význam, i když to na první pohled nemusí být patrné. Společné rituály lásku obnovují, občerstvují a posilují.
Rituály pomáhají lidem nést břímě každodenního života, protože nás vytrhují ze všední rutiny a běžného fungování „na autopilota“. Dobrý rituál je něco jako aktualizace softwaru, přechod na silnější a vyzrálejší verzi nás samých. Proto se snažte alespoň minimálně podpořit ty, kdo se chopí organizace a dodržování rituálů.
Základní recept na pozitivní účast
- Oceňte prostě snahu. I kdyby vám celkové pojetí a plnění nebylo úplně po chuti. Najděte si cokoliv, co můžete pozitivně zhodnotit a jestli je to podle vašeho názoru totální katastrofa, mlčte a aspoň se usmějte. Případné připomínky si nechte na jindy (nebo si je nechte úplně pro sebe navždy). Čerpejte dobrou náladu z toho, že druhý má radost, dlouho se na akci těšil a hodně pro ni udělal.
- Najděte si někdy (jindy) příležitost a sdělte své milé / svému milému, co by vás bavilo, co by se vám líbilo a jak si představujete romantiku vy. Popřemýšlejte, jaký je váš jazyk lásky a sdělte to partnerovi. Nebo se příště chopte iniciativy a vymyslete rovnou něco podle svého.
- Buďte vděční za to, že jste milováni. Když na projevy lásky dlouhodobě a důsledně nereagujete, ignorujete je, ten druhý se přestane časem namáhat. Umění milovat = umění dávat a přijímat lásku.
- Snažte se nemyslet jen na sebe, svou náladu a svůj postoj, ale podívejte se na to z pohledu druhého. Jak by bylo asi vám, kdybyste se snažili udělat pro ostatní něco pěkného a oni to ignorovali nebo kritizovali?
- Zkuste se aktivně zapojit, nabídněte pomoc, třeba vás slavnostní atmosféra vtáhne, ani nebudete vědět jak. Otázka typu „Nepotřebuješ něco? / Můžu ti s něčím pomoct?“ je pro ženy magická. Přístup „Kdo nic nedělá, nic nezkazí.“ není v lásce dobrý. Láska je záležitost pro odvážné, kteří do toho prostě jdou, nebojí se zkoušet a nejsou líní!
- Naučte se brát případné eskapády s humorem – nevyšlo všechno podle představ? Dokud nejde o život, nejde o nic. Zlehčete situaci, zasmějte se společně (ale ne sarkasticky nebo ironicky…). Srdečný humor dokáže zachránit lecjaký kiks a navíc je nonšalantní přístup neuvěřitelně sexy.
A jak říct „NE“?
Ano, i ne je někdy v pořádku… Pokud vám je romantický návrh úplně proti srsti nebo je nevhodný časově nebo jakkoliv jinak a fakt to nezvládnete, odmítněte druhého mile, oceňte jeho snahu, pochvalte, vysvětlete své důvody, navrhněte nějaké jiné řešení nebo jiný termín (a dodržte to!). Vyznejte lásku, to vždycky potěší. Zabalte odmítnutí do hezkého balíčku. To není pokrytecké, to je empatické a sympatické. Jestli to neumíte, učte se to. To se hodí úplně do všech vztahů – i rodinných, přátelských a pracovních.
Přečtěte si více:
J.Gottman: Sedm principů spokojeného manželství – praktický průvodce fungováním dlouhodobých vztahů
0 komentářů