Super důležitá ingredience umění milovat – humor

  • Autor
  • Loverotika
  • Fotografie
  • Archiv Uměnímilovat.cz

Prošli jsme základní repertoár umění milovat, kam jsem podle odborné i laické praxe zařadila 8 základních forem lásky: dotykovou lásku, neverbální a verbální vyjadřování lásky, vzájemnou podporu, obdarovávání, odhalování vnitřních světů, zjevné přijímání láskyplných skutkůtoleranci. Berte to jako takový náčrt, jak asi vypadá každodenní údržba chodu společné lásky. Běžně využijete hned několik forem za jeden den. Něco tomu ale pořád chybí a bez toho to nemá šťávu. Existuje jedna super důležitá ingredience, která lásku přímo živí, občerstvuje a posiluje. Přísada, kterou můžete používat ve všech těchto 8 formách a v mnoha jiných. HUMOR. Je dokonce přímo vědecky prokázáno, že má po všech stránkách pozitivní účinky na lidský organismus a vztahy.

Tak jako kouzlo skvostných jídel bývá něco úplně obyčejného a (s)prostého, jako je třeba máslo, kouzlem skvostných lásek, na které nikdy nezapomenete, bývá humor. Zapomenete časem na hádky, na banální spory, ale nikdy nezapomenete na situace, kdy jste se spolu od srdce nasmáli. Kdy jste se dokázali smát něčemu, co ve své podstatě možná ani moc k smíchu nebylo, ale ten směšný nadhled byl neuvěřitelně osvobozující. K lásce patří radost a smích, jinak to je ukrutná nuda.

Ano, obyčejný humor. Tedy zdánlivě obyčejný. Někdy vysoce inteligentní, jindy úplně sprostý, trapný, někdy kousavý, trefný, jindy jen takový opatrný. V zásadě by se ale dalo říci, že je velmi potřebné a důležité, nechávat pro něj co nejvíc prostoru. Partneři z dlouhodobých vztahů přikládají humoru v základním receptu na spokojenost velkou důležitost – obvykle obsazuje hned druhé místo za tolerancí. Není divu. Bere-li se život a láska s humorem, má šmrnc. Nebrat všechno pořád tak vážně je obrovská úleva. Společný humor tvoří mezi dvěma milujícími lidmi zvláštní pouto a díky němu jsou schopni překonávat krize. Potvrdili to i vědci. Smysl pro humor v kombinaci s dlouhodobou znalostí druhého je něco úžasného – někdy stačí jeden pohled a drobná poznámka a je tu smích a atmosféra lehká jako vánek.

Hodně lidí, mě nevyjímaje, řadí humor mezi naprosto zásadní prvky přitažlivosti. Strčí do kapsy i tu nejhezčí tvářičku nebo vymakané tělo. A ve svém osobním průzkumu jsem si všimla, že kdo kontrolce nedostatku humoru nepopřál na začátku vztahu sluchu – a bláhově si myslel, že velký prsa a modrý oči lásku spasí, splakal nakonec nad výdělkem. Smysl pro humor je prostě strašně důležitá věc. Suchaři to mají těžké, protože vydržet celý život s někým, kdo smysl pro humor vůbec nemá, je snad i nemožné.

S humorem se dá velmi elegantně vyřešit spoustu věcí a nejasností, uvést na pravou míru nedorozumění, odvrátit spor atd. Humor se rovná nadhled. Bez něj to není humor. A nadhled je skvělá věc, to víme všichni. Nadhled znamená, že si neberete situaci osobně, že vidíte základní motiv,o co tu jde, a dokážete to nějak přijatelně vypíchnout a zúčastněné včetně sebe nasměrovat dál – a u toho se pobavit. S humorem můžete druhým leccos důležitého sdělit. Voltaire kdysi řekl, že pravdu má člověk druhým nabízet jako plášť, který si, jsou-li připraveni, mohou obléci, a ne jim jí jako mokrým hadrem mlátit o hlavu. Perfektně řečeno. Řekla bych, že právě humor může z konstruktivní kritiky udělat ten plášť.

Když vtip není pochopen nebo přijat, hned víte, na čem jste – dotyčný zřejmě není připraven informaci hravě přijmout. V tom případě to bude zřejmě chtít jiný postup, nějaké speciální zacházení a čas. Ale kolikrát se v běžném chodu života stane, že vás někdo vtipně usadí a vy to vezmete a ještě se od srdce zasmějete. Vy víte, on ví, že vy víte a že se snažíte, a to často úplně stačí k chvilce společné spokojenosti a jede se dál.

Brilantní pohotový humor je obrovským mužským darem. Tím neříkám, že ženy smysl pro humor nemají. Mají, a některé stejně tak rázný a pohotový, přesto bych trvala na tom, že kvalitativně je mužský. Inspirovat se a čerpat z mužských kvalit zrovna humor je skvělý způsob, jak mohu jako žena v ženském těle přijmout a elegantně začlenit do života svou mužskou stránku (podobně jako pro muže je skvělé, když se naučí přijímat svou emoční – ženskou stránku). Ženy se někdy nechávají svými emocemi semlít a berou pak všechno strašně vážně. To jsou ty pověstné nálady, kdy je vlastně všechno špatně a těžko dojít k jádru pudla. Muž má v těchto případech možnost situaci hrdinsky zachránit právě humorem. Hrdinsky proto, že postavit se uzavřené naštvané ženě není jen tak, to je skutečně rytířský čin. Ale pořádný chlap to dokáže ustát, udržet si nadhled a pokud zvolí správný humorný postup (tzn. humorně nabídne některou z láskyplných forem, o níž z praxe ví, že na jeho milovanou zabírá), vytrhne ženu z její příšerné nálady a atmosféra je pročištěna. Platí to samozřejmě i obráceně, do podivných nálad sem tam zabředávají i muži. Ale ženy obzvlášť někdy potřebují rázný zásah zvenčí, které jejich rozbujelé emoce zasadí do patřičných mezí a souvislostí.

Ale… Je tu jedno ale – jak se moudře říká, všeho moc škodí. Jsou situace, kdy humor prostě vhodný není. Když jsem psala, že humor je mužská kvalita a muži dokážou s humorem skvěle zacházet a zachraňovat situace, někdy se také stává, že to přehánějí a jinak než rádoby humorně situace řešit neumí. Uvádím „rádoby“ humorně, protože v takových chvílích je humor spíše druh útěku od jasné konfrontace a nabývá formy dost krutého cynického sarkasmu, který nakonec moc vtipný ani nebývá. Existují prostě situace, které opravdu vážné a zoufalé jsou a vyžadují jasný a vážný přístup. Jak se v tom ale vyznat? Je dobré mít domluvené nějaké společné znamení, že situace je příliš vážná a ošemetná a není v dané chvíli na humor prostor. Toto znamení je třeba respektovat.  Na humor se má reagovat smíchem nebo taktéž humorem, jenže když je vám fakt ouvej, tak to prostě nejde. Sarkastické a cynické poznámky v nevhodnou chvíli berou ženy tak, jako byste do zraněného na ulici ještě párkrát kopli a šli dál. Kousavé sarkastické poznámky jsou někdy útěk od otevřené konfrontace – jenže té se ve výsledku nejspíš stejně nevyhnete, akorát bude ještě horší a zmatenější. Zraněná žena se dá jednou dohromady a pak na vás vybalí všechno ze zálohy a asi i úplně mimo mísu. Jak se někde něco kupí a kupí, je to vždycky blbý. Toliko k tomu, že někdy je humor nevhodný.

Kvantitativně ovšem situace s prostorem pro humor vyhrávají na celé čáře – nebo by to tak ideálně být mělo. Samozřejmě závisí na základním smyslu pro humor obou zúčastněných. Možná se mýlím, ale jak mi dost věcí připadá, že se dá naučit, u humoru až tak optimistická nejsem. Jestli ho vy osobně máte a je pro vás důležitý, jakmile trochu opadne taková ta bláznivá počáteční zamilovanost, testujte svou lásku na množství smíchu a radosti. Jinak to bude za pár let těžká nuda. Pak jsme občas každý svědky líčení, jak „moje bývalka byla příšerně nudná, víš, to s mojí novou mladou kočkou je prostě legrace…“. Jasně, jenže už v tom lítají taky chudáci dvě děti a to, že sis před pár lety bral suchopárnou prsatou blondýnu viděli všichni kolem, kamaráde, jenom ty ne. Proto vyzývám všechny k obezřetnosti při výběru – společný humor a smích je skvělý lakmusový papírek potenciálu dlouhodobé spokojenosti na obou stranách.

Laugh_LoveSpice

Smích. O něm pár slov na závěr. Humor rovná se smích a smích léčí. Doslova a zcela vážně! Smích prodlužuje život. Smíchem si masírujeme tělo zevnitř. Smích prohlubuje dech, povzbuzuje zažívání, podporuje produkci endorfinů a naopak snižuje hladinu stresových hormonů. Celkově zvyšuje imunitu – nejen imunitu našeho organismu, ale i tu vztahovou. Vše je (absolutně bez legrace) vědecky dokázáno. Anebo jinak: veselá mysl půl zdraví!

 

 

 

*