Superingredience umění milovat – humor

  • Autor
  • Loverotika
  • Fotografie
  • Archiv Uměnímilovat.cz

HUMOR. Je vědecky prokázáno, že má po všech stránkách pozitivní účinky nejen na lidský organismus, ale i na lásku a vztahy. Prošli jsme tu základní repertoár umění milovat a 8 hlavních forem lásky: dotykovou lásku, neverbální a verbální vyjadřování lásky, vzájemnou podporu, obdarovávání, odhalování vnitřních světů, zjevné přijímání láskyplných skutkůtoleranci. Berte to jako takový náčrt, jak může vypadat údržba lásky. Běžně využijete hned několik forem za jeden den. Bez humoru ale nemá ani sebevychytanější péče o lásku šťávu. Humor je super ingredience, která lásku přímo živí, občerstvuje a posiluje. 

Tak jako kouzlo skvostných jídel bývá něco úplně obyčejného a (s)prostého, jako je třeba máslo, kouzlem skvostných lásek, na které nikdy nezapomenete, bývá humor. Zapomenete časem na hádky, na banální spory, ale nikdy nezapomenete na situace, kdy jste se spolu od srdce nasmáli. Kdy jste se dokázali smát něčemu, co ve své podstatě možná ani moc k smíchu nebylo, ale ten směšný nadhled byl neuvěřitelně osvobozující. K lásce patří radost a smích, jinak to je ukrutná nuda.

Ano, obyčejný humor. Tedy zdánlivě obyčejný. Někdy vysoce inteligentní, jindy úplně sprostý, trapný, někdy kousavý, trefný, jindy jen takový opatrný. V zásadě by se ale dalo říci, že je velmi potřebné a důležité, nechávat pro něj co nejvíc prostoru. Partneři z dlouhodobých vztahů přikládají humoru v základním receptu na spokojenost velkou důležitost – obvykle obsazuje hned druhé místo za tolerancí. Není divu. Bere-li se život a láska s humorem, má šmrnc. Nebrat všechno pořád tak vážně je obrovská úleva. Společný humor tvoří mezi dvěma milujícími lidmi zvláštní pouto a mnohdy jsou díky němu schopni ustát i lecjakou krizi.

Smysl pro humor v kombinaci s dlouhodobou znalostí druhého je něco úžasného – někdy stačí jeden pohled a drobná poznámka a je tu smích a atmosféra lehká jako vánek.

Humor je sexy

Hodně lidí, mě nevyjímaje, řadí humor mezi naprosto zásadní prvky přitažlivosti.  Strčí do kapsy i tu nejhezčí tvářičku nebo vymakané tělo. Smysl pro humor je prostě strašně důležitá věc. Suchaři to mají těžké, protože vydržet celý život s někým, kdo smysl pro humor vůbec nemá, je snad i nemožné.

Vyzývám všechny k obezřetnosti při výběru – společný humor a smích je skvělý lakmusový papírek potenciálu dlouhodobé spokojenosti na obou stranách.

S humorem se dá velmi elegantně vyřešit spoustu věcí a nejasností, uvést na pravou míru nedorozumění, odvrátit spor atd. Humor rovná se totiž nadhled. Bez něj to není humor. A nadhled je skvělá věc. Nadhled znamená, že si neberete situaci osobně, že vidíte základní motiv, o co tu jde, a dokážete to nějak přijatelně vypíchnout a zúčastněné včetně sebe nasměrovat dál – a u toho se pobavit. S humorem můžete druhým leccos důležitého sdělit.

Voltaire kdysi řekl, že pravdu má člověk druhým nabízet jako plášť, který si, jsou-li připraveni, mohou obléci, a ne jim jí jako mokrým hadrem mlátit o hlavu. Perfektně řečeno. Řekla bych, že právě humor může z konstruktivní kritiky udělat ten plášť.

Konec legrace…?!

Voltaire kdysi řekl, že pravdu má člověk druhým nabízet jako plášť, který si, jsou-li připraveni, mohou obléci, a ne jim jí jako mokrým hadrem mlátit o hlavu. Perfektně řečeno. Řekla bych, že právě humor může z konstruktivní kritiky udělat ten plášť. Když vtip není pochopen nebo přijat, hned víte, na čem jste – dotyčný zřejmě není připraven informaci hravě přijmout. V tom případě to bude zřejmě chtít jiný postup, nějaké speciální zacházení a čas. Ale kolikrát se v běžném chodu života stane, že vás někdo vtipně usadí a vy to vezmete a ještě se od srdce zasmějete. Vy víte, on ví, že vy víte a že se snažíte, a to často úplně stačí k chvilce společné spokojenosti a jede se dál.

Je tu jedno ale – jak se moudře říká, všeho moc škodí. Jsou situace, kdy humor prostě vhodný není. Někdy se také stává, že to vtipálci přehánějí a jinak než rádoby humorně situace řešit neumí. Uvádím „rádoby“ humorně, protože v takových chvílích je humor spíše druh útěku od jasné konfrontace a nabývá formy dost krutého cynického sarkasmu, který moc vtipný ani nebývá. Existují prostě situace, které opravdu vážné a zoufalé jsou a vyžadují jasný a vážný přístup. Jak se v tom ale vyznat? Je dobré mít domluvené nějaké společné znamení, že situace je příliš vážná a ošemetná a není v dané chvíli na humor prostor. A toto znamení je třeba respektovat. 

Na humor se má reagovat smíchem nebo taktéž humorem, jenže když je vám fakt ouvej, tak to prostě nejde. A jsou tu ještě sarkastické a cynické poznámky, které nebaví, ale zraňují. Sarkasmus dr. Gottman řadí mezi destruktivní pohrdání.   

Láskyplný mužský humor

Brilantní pohotový humor je obrovským mužským darem. Tím neříkám, že ženy smysl pro humor nemají. Mají, a některé stejně tak rázný a pohotový, přesto bych trvala na tom, že muži mají k humoru prostě nějak blíž. Možná je to tím, že jej považují za „přijatelný“ způsob vyjádření emocí. To je jen takový můj tip. Víc si ho dovolí.    

Ženy se někdy nechávají svými emocemi semlít a berou pak všechno strašně vážně. To jsou ty pověstné nálady, kdy je vlastně všechno špatně a těžko dojít k jádru pudla. Muž má v těchto případech možnost situaci hrdinsky zachránit právě humorem. Hrdinsky proto, že postavit se uzavřené naštvané ženě není jen tak, to je skutečně rytířský čin. Ale pořádný chlap to dokáže ustát, udržet si nadhled a pokud zvolí správný humorný postup (tzn. humorně nabídne některou z láskyplných forem, o níž z praxe ví, že na jeho milovanou zabírá), vytrhne ženu z její příšerné nálady a pročistí to atmosféru.

Laugh_LoveSpice

Humor a smích léčí

Možná se mýlím, ale jak mi dost věcí připadá, že se dá naučit, u humoru až tak optimistická nejsem. Jestli vy osobně smysl por humor máte a je pro vás důležitý, jakmile trochu opadne taková ta bláznivá počáteční zamilovanost, testujte svou lásku na množství smíchu a radosti. Jinak to bude za pár let těžká nuda. Proto vyzývám všechny k obezřetnosti při výběru – společný humor a smích je skvělý lakmusový papírek potenciálu dlouhodobé spokojenosti na obou stranách.

Kvantitativně situace s prostorem pro humor vyhrávají na celé čáře – nebo by to tak ideálně být mělo. Humor rovná se smích a smích léčí. Doslova a zcela vážně! Smích prodlužuje život. Smíchem si perfektně promasírujeme tělo zevnitř. Smích prohlubuje dech, povzbuzuje zažívání, podporuje produkci endorfinů a naopak snižuje hladinu stresových hormonů. Celkově zvyšuje imunitu – nejen imunitu našeho organismu, ale i tu vztahovou. Vše je (absolutně bez legrace!) vědecky dokázáno. A ještě jinak: veselá mysl půl zdraví!

 

 

 

 

*