Věty typu „Ty nikdy… / Ty vždycky… / Ty jsi…“ jsou jako jed

03. 11. 2017
Autor: Loverotika
Fotografie:

Čas čtení: | Počet slov:

Na tom se shodnou snad všichni psychologové, terapeuté, koučové i všichni moudří milující laici. Hodnocení vlastností druhého člověka a generalizace „vždycky, pořád, nikdy“ si nechte od cesty. V lepších případech nepřinesou nic dobrého, v těch horších  odpálí nálož pod povrchem doutnajícího vzteku, negace a frustrace.

10 z 10 odborníků doporučují: v partnerské komunikaci nepoužívejte věty typu „Ty jsi takový, maková….“ nebo „Ty nikdy / Ty vždycky….“.

Stupeň ohrožení: extrémně toxické!

Alternativy? Začněte vždy od sebe, upozorněte na konkrétní situaci (nejlépe aktuální), trochu více zeširoka své pocity rozveďte a vyjádřete, co potřebujete – navrhněte postup nápravy situace. 

Například:

„Mám pocit, že… teď nevnímáš, co říkám nebo tě to nezajímá. Pro mě je to ale důležité a potřebovala bych, aby sis během večera udělal čas a vyslechl mě.“ („Ty mě nikdy neposloucháš, pořád koukáš do mobilu.“)

„Já se cítím jak blbec, když mě necháš čekat. Připadá mi, že když něco domluvím já, tak ti na tom tak nezáleží a klidně přijdeš pozdě. Mohla bys mi prosím příště dát vědět předem, že se opozdíš?“ (Ty jsi nemožná, vždycky chodíš pozdě.“)

Možná vám to přijde moc složité, ale pro lásku stojí za to říct pár slov navíc. Trénujete tím i vzájemnou empatii. Když vidíte emoční i myšlenkové pozadí reakce partnera, máte také daleko větší šanci přistoupit k řešení láskyplně a s chladnou hlavou. Zbrklými prohlášeními „Ty jsi…“ akorát dráždíte „dinosauří mozek“.

„Lidé se k sobě ve vztazích někdy chovají velmi tvrdě. To je takové to „Ty, ty, ty…“, což je špatně, to je nešvar. Důležité je začít od sebe. Komunikace musí vycházet z první osoby. „Já se cítím tak a tak, já potřebuji… Tohle mi připomnělo nepříjemný zážitek v dětství…“ A on vám na to řekne: „No, to jsem nevěděl…“. A vy vidíte v jeho pohledu lítost, pokoru. Tím se učíte empatii,“ říká PhDr. Jiřina Prekopová 

Ukazovat prstem na druhého není jediný destruktivní prvek komunikace – podívejte se i na další destruktivní komunikační vzorce  podle výzkumu Dr. Johna Gottmana, které dusí lásku a spokojenost v dlouhodobých vztazích.

0 komentářů

Přidat komentář

Nejčtenější

Nejčtenější

Doporučené

Doporučené

Pin It on Pinterest

Share This