Láska a zdravý selský rozum

  • Autor
  • Loverotika
  • Fotografie
  • The Commons Flickr.com

Někdy se nemusí na všechno hned odborně. V lásce je mnohdy lepší zapojit zdravý selský rozum. Je dobré a nanejvýš prospěšné, když je s ním láska pěkně propletená. Starý dobrý selský rozum k nám krásně promlouvá v příslovích a rčeních. Přísloví, to je lidská zkušenost výstižně nacpaná do pár slov, do jedné věty. Žádné dlouhé štráchy. Když není problém a láska vzkvétá samospádem, je to bez problémů. Jenže, jak s tím vším zamíchá všední šeď, starosti a strasti… Která moudra je obzvláště dobré mít na paměti, když je ouvej?

Přísloví o lásce z celého světa - láska jako elixír mládí

Není každý den posvícení

Vskutku, je to tak. I přes veškerou snahu komerčního tlaku, že všeho je dost a všechno má být pořád krásné, veselé a hojné, nepodlehněte této pofidérní iluzi a čas od času si na toto notoricky známé přísloví vzpomeňte. Rozhodně si v západním světě užíváme daleko víc posvícení, než naši předkové. Ale každý den? To nejde a ani by to tak být nemělo, protože bychom pak byli rozmazlení, znudění a ničeho bychom si nevážili. K lásce patří i negativní emoce. Být někdy smutný a nespokojený je normální. Být někdy naštvaný a nepříjemný je normální. Prožívat smutné období je normální. Nechtějte po sobě, po svých blízkých a vůbec po životě, nemožné. Zjistěte, jakým způsobem vaši milovaní svoje nepříjemné stavy zvládají – někdo se chce vypovídat, někdo zalézt do nory, někdo potřebuje obejmout, na někoho radši ani nesahejte. Tolerujme navzájem svoje nepříjemné stavy. Jsme lidé – a každý den není posvícení.

 

Každý chvilku tahá pilku

Výstižné a pro lásku mimořádně přínosné rčení. V párech to tak bývá. Jednou jste na koni vy, pak zase ten druhý. Nikdy nevíte, kdy vy sami budete potřebovat pomocnou ruku, odpuštění, shovívavost. U každého se různě střídá odliv a příliv intenzivní pozornosti a zájmu, období intenzivnějšího přibližování a naopak období vzdalování a většího individualismu – obojí může mít různé spouštěče a důvody. Za chvíle a období, kdy jste na koni oba, kdy máte oba příliv, buďte mimořádně vděční a šťastní. Samozřejmě je dobré o takové chvíle záměrně usilovat, cíleně vytvářet oázy romantiky. Ale ve fázi silného individuálního odlivu, a taková období snad na každého v životě přijdou, se to nemusí podařit tak, jak by si ten v přílivové fázi představoval. Pokuste se je zvládnout s tolerancí a elegancí, neuzavírejte se vůči druhému a neodpírejte mu lásku. Trestání za dočasný odliv intenzivních citů nadělá vždycky víc škod než užitku. Nezapomeňte, každý chvilku tahá pilku. Takže nikdy nevíte, kdy se vám plusové body budou hodit.

Chybami se člověk učí

Aneb učený z nebe nespadl. Nebojte se chyb, omylů a nedorozumění. Ze všeho se dá vytěžit něco přínosného. Z vlastní zkušenosti se naučíte nejvíc. Říká se sice i že kdo nic nedělá, nic nezkazí, ale také toho pramálo zažije. Pocit trapnosti a strachu, když před druhým jdete do něčeho poprvé, je úplně normální a předem s ním počítejte. Jděte do toho s tím, že to nemusí být perfektní. Zvládnete to prostě nejlíp, jak dovedete. Jděte do toho znovu a příště to bude ještě lepší. Každá zdánlivá chyba se nakonec počítá k dobru.

Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne

Platí vždycky, když se dlouho něco zametá pod koberec, nevěnuje se něčemu pozornost, něco se ignoruje. Někdy se to týká našich odmítaných záležitostí, někdy nevědomých nespokojeností našich parťáků. Namíchá se z toho často takový dort pejska a kočičky, který je nestravitelný a dlouhodobě neudržitelný. Pravda je na to ten nejlepší a jediný lék. Buďme víc pravdiví sami k sobě i k druhým. Přiznat si svůj díl. Jinak si okolnosti vynutí říct „dost!“. Ale když se s tím umí pracovat, stačí říkat včas „pozor!“. A to se dá naučit.

Láska prochází žaludkem

Na závěr to nejpříjemnější… Posezení u dobrého jídla je velmi příjemná společná aktivita. Dbejte na rituál pravidelných večeří nebo obědů a vědomě si užívejte láskyplnou atmosféru dostatku a hojnosti v blízkosti svých milovaných. Když něco řešíte, něco důležitého vás čeká, dbejte na to, abyste byli najedení. Je to banální, ale na jídle vždycky záleží. Být najedený je vždycky lepší základní podmínka a pravidelné porce jídla jsou zdravé. Pozor, někteří lidé, když jsou hladoví, jsou vyloženě nepříčetní. Tak se na ně nezlobte a radši jim dejte něco k jídlu! A víte, že ze společného jídla dokonce ani tolik nepřiberete? Možná je to lidová fáma, možná ne, možná už je to dokonce i vědecky ověřená – ale tentokrát jedeme lásku nevědecky… Každopádně, v milé společnosti určitě lépe chutná!

A ještě jedno přísloví je dobré mít někdy na paměti:

Neusínejte na vavřínech!

Repertoár umění milovat na každý den

*