Láska a negativní emoce

  • Autor
  • Loverotika
  • Fotografie
  • Unsplash.com

Vítejte v realitě! K lásce patří i negativní emoce. Záchvaty vzteku, smutku, úzkosti, podrážděnost, apatie, zmatek, dokonce i nenávist a závist… To všechno nás může čas od času přepadnout ze zálohy, tak to je. Láska není jen procházka růžovým sadem, nikdy nebyla (až na fázi bláznivé zamilovanosti a její průběžné milé oázy) a nikdy nebude.

Je toho na nás prostě moc. Starosti a úkoly se valí ze všech stran, takže jestli někdy propadnete smutku nebo vás semele vztek, to je naprosto v pořádku. Buďme k sobě tolerantní. Hlavně žádné špatné svědomí. Dejte si čas a zkuste se s negativními pocity nějak popasovat.

jak-zvladat-negativni-emoce

Nesnažte se negativní emoce kontrolovat nebo zamést pod koberec. Prozkoumejte, co za nimi je.

Jak zvládat vztek, smutek, zoufalství, zmatek a spol. 

Snad přijde vhod pár tipů od týmu odborníků z Gottman Institute:

Uvědomte si, co vlastně prožíváte

  • Už jen si uvědomit, že teď zrovna se mnou cloumá to a to, je nejdůležitější krok. Uvědomte si to a neobviňujte se za to.

Uvědomte si, že pocity a nálady přichází a odchází

  • Nebojte se, pocity se mění a nic není tak horké, jak se upeče. Chce to trochu vůle a kázně, ale až budete úplně propadat skepsi, připomeňte si, že pocity a nálady se mění, nic není definitivní a napořád. Takže to přejde, žádný strach! Jak byste utěšili v podobné situaci nejlepší kamarádku / kamaráda? Nevěřím, že byste ho začali pérovat a nadávat, že je nemožný, blbá… Podpořte sami sebe, nesmýšlejte o sobě negativně.

Rozdýchejte to

  • S plnou pozorností se několikrát zhluboka nadechněte a vydechněte. Začněte tím, že se 3x zhluboka nadechnete nosem a vydechnete vzdychnutím aaach. Jen si pořádně vzdychněte. Fakt to vyzkoušejte, neuvěřitelně to pomáhá. Hlubokým vzdychnutím uvolníte vnitřní napětí. Pár nádechů a výdechů je balzám na všechno, první pomoc, která je vždycky po ruce.

Obhlédněte svou situaci z více stran

  • Ptejte se sami sebe: Co se vlastně stalo, co za tím je? Proč mě to zrovna teď tak naštvalo/zranilo? Jak si připadám? Připomíná mi to něco z minulosti? Je možné se toho příště nějak vyvarovat? Dá se s tím něco dělat? Co teď nejvíc potřebuji? Co můžu udělat já? Co pro mě může udělat můj partner? Když si budete klást podobné otázky, uvidíte své emoce v jiném světle – dáte jim vlídnou pozornost, kterou si zaslouží. Sami uvidíte, že už jen tímto vědomým sledováním se emoce pozmění, snáze začnete k celé situaci přistupovat s větší empatií a otevřeností vůči sobě i vůči partnerovi.

Týmová spolupráce

  • Až budete klidnější a získáte nový náhled, pobavte se o incidentu s partnerem. Vysvětlete, co se ve vás odehrálo. Vyslechněte, co má on / ona k tomu říci. Neberte jeho pohled jako útok, ale jako informaci z druhé strany. Požádejte o podporu, sdělte, co od partnera / partnerky aktuálně potřebujete. Zajímejte se, co pro nastolení rovnováhy potřebuje on / ona. Vidíte vy nebo partner nějaké poučení do budoucna?

Naslouchat, zkoumat, sdílet

Nesnažte se své emoce kontrolovat, ale naslouchejte jim, zkoumejte je a své poznatky sdílejte se svým parťákem. Posilujete tím týmovou hru a narůstá šance, že se vám časem podaří zbavit nefunkčních vzorců jednání. Každý nějaké máme, neseme si je z původní rodiny, z předchozích vztahů, to je normální.

Sami uvidíte, že i nenadálý příval negace k něčemu je – pročistí se vzduch jako po bouři, je to lekce, díky níž budete zase o něco moudřejší. O jak moc moudřejší, to už záleží na vás. Kolik si toho budete chtít pustit do vědomí a jak moc poctivě prozkoumáte, co za tím je. Dokud se něco nesemele, tak nic neřešíme a užíváme si, tak už to bývá…

Nepředpokládá se, že výše uvedený přístup je jednoduchý. To rozhodně není.Málokdy jsou vědomého nadhledu schopni oba dva – nedej bože naráz! Normální. Ovšem aspoň jeden aktér, který se nenechá strhnout situací, je fajn.

Vědomé zacházení s vlastními emocemi a myšlenkami chce čas a cvik. Někdy se to povede, hurá! Někdy ne. Nevadí. Každopádně, vědomé a uvědomělé zacházení dělá lásce vůbec dobře. Každá snaha se počítá. Jak dojde na řádění negativních emocí, buďme sami k sobě i ke svým blízkým shovívaví a tolerantní!

Přečtěte si více:

Ženský vztek, mužský vztek – co je vlastně zač

7 profi tipů, jak efektivně zvládat hádky a scény

Klasika – Hádky o peníze

 

 

*