Láska nestačí!?

Láska nestačí. Zvláštní prohlášení, že? Inspirační web o lásce, který si klade za cíl hlásat zásady spokojených dlouhodobých vztahů – a láska že prý nestačí???

Lidičky, je to tak. A víte proč jen láska nestačí? Protože když se o lásku dlouhodobě vědomě a rozumně nepečuje a dobře se neživí, slábne a slábne, až po čase bude tak slaboučká a neduživá, že prostě přestane stačit. Manželé nebo partneři ji dokonce přestanou vidět – a to na začátku vztahu většina z nich zažívala lásku jak trám!

Samotná láska v rovnici dlouhodobé partnerské spokojenosti nefunguje, musí se k ní přidat i čas a disciplína. Teprve pak to může dlouhodobě fungovat. Láska potřebuje čas a pozornost, sama je na to krátká. Odhodlání, zodpovědnost a někdy k lásce patří i dokonce úplně trapná povinnost. Moc sexy to asi nezní, co? To jako má být romantika?!

Neveselé příběhy ze života  

Rozhlédněte se kolem sebe, kolik dlouholetých manželství nebo partnerství kolem sebe máte. Kolik jich je vyloženě spokojených? Tuze málo. Jestli někdo odpoví že dost, tleskám a jásám. Když otevřete učené knihy terapeutů, potvrdí se negativní vyhlídky (což tedy na jednu stranu dává smysl, protože spokojení nejspíš k terapeutům vůbec nechodí…). Ale jejich čekárny praskají ve švech a polovina manželství se rozvádí, takže trend je jasný.

Ve většině manželství to chodí tak, že po různě dlouhé době se sobě manželé přestanou „dvořit“, zastarale řečeno. Oba se přestanou snažit být pro sebe atraktivní a dělat pro sebe navzájem hezké věci. Romantika ve dvou, společná zábava nebo dobrodružství přestává být na pořadu dne. Někdy ani týdne, možná měsíce, jestli ani roku, to už je hodně smutné… Příchod dítěte / dětí tento proces urychluje.

Z manželského nebo partnerského vztahu se stane dlouhý seznam úkolů co, kdo, kdy a jak. Povinnosti, práce, stres. Komunikace jede na provozní vlně. „Zítra je potřeba zařídit to a to, já si beru tohle, ty budeš muset stihnout tamto… Čau.“

Jak dělají lásku ti v lásce úspěšní

Přesně v tom je jádro pudla, úspěšní partneři a manželé lásku dělají. A dělají ji pravidelně, i když někdy jen expresně a letem světem a někdy zase velmi důkladně, jako za mlada. Láska se prostě musí dělat. A někdy to úplně není jednoduché, naopak je to docela makačka. Nemáte třeba zrovna bůhvíjakou náladu, malinko to lámete přes koleno, někdy jdete vyloženě až na dřeň, ale přes to všechno pro lásku něco uděláte.

A to je romantika. Realistická romantika. To je teprve romantika jako prase!

Kolik času si láska žádá

Láskou se samozřejmě můžete vzájemně opájet klidně od rána do večera, když na to přijde. I takové časy a příležitosti jsou a jsou velmi potřeba. Říkám jim romantické oázy.

Ale stůjme nohama na zemi. Pro každého, kdo žije normální život, má práci, děti, příbuzné, přátele, nemá hospodyně, služky, čeledíny, je čas velmi vzácné zboží. Času je zoufale málo.

Chcete vědět, kolik hodin týdně je potřeba lásce věnovat, abyste žili ve spokojeném vztahu? Kolik hodin týdně lásce stačí?

Láska a magických 6 hodin týdně  

Dámy a pánové, manažerky a manažeři svého života, je vědecky stanoveno (na základě důkladných studií a výzkumů), že stačí 6 (slovy šest) hodin týdně. Vezmete-li v potaz, že 1 (slovy jeden) týden má 168 (slovy stošedesátosm) hodin, nežádá si láska vlastně tolik a i do naplněných diářl by se v pohodě vejít mohla.

Šest hodin pro lásku a jste za vodou.

Dokonce tým dr. Johna Gottmana doporučuje, jak těch 6 hodin přesně využít, aby byl efekt co největší:

  • Rituál loučení a vítání – 10 minut týdně (2 minuty x 5 pracovních dní)
  • Večerní setkání a sdílení – 1 hodina a 40 minut týdně (20 minut x 5)
  • Obdiv a ocenění – 35 minut týdně (5 minut x 7 dní)
  • Fyzická náklonnost – 35 minut týdně (5 minut x 7 dní)
  • Rande – 2 hodiny týdně
  • Diskuse o partnerství – 1 hodina týdně

Podrobně co se tou kterou položkou míní v článku Magických 6 hodin týdně na webu Mapy lásky.cz, který pořádá semináře Gottmanova učení v ČR.

Zevrubnější péči nad rámec magických 6 hodin se samozřejmě meze nekladou!

Chybí tam sex!?

Ano, všimli jste si správně. V těch základních 6 hodinách chybí sex. Kdybyste náhodou byli líní si přečíst ten podrobnější doporučovaný článek, tak vězte, že sex není „schovaný“ ani v té položce „fyzická náklonnost“ (tím se myslí pohlazení, objetí, přitulení apod.). To jsme se bavili skutečně jen o té úplně základní údržbě lásky.

Pokud se jí budete alespoň takto minimálně věnovat a ještě se naučíte i trochu pracovat se stresem, garantuji vám, že na ten sex se čas taky najde, nebojte. Pořád máte k dispozici dalších 162 hodin týdně!

...A ještě poslední poznámka pod čarou.. Když budete o svou lásku ve vztahu fakt pečovat pravidelně a dlouhodobě, tak např. ta diskuse o partnerství může proběhnout na rande nebo po dobrém sexu a zabere sotva pár minut. Protože co pořád budete probírat, když už máte většinu záležitostí nastavených podle skutečných potřeb a jste spokojení? Koneckonců i rande taky může vypadat všelijak, že… To máte zase pár chvil k dobru. To jen z vlastní zkušenosti, pro pokročilé…

Poctivá disciplína, pravidelnost a smysl pro zodpovědnost se vyplácí. Nejen v byznyse, ale i v lásce. A není pravda, že to není romantika a není to sexy. Vyzkoušejte a uvidíte!

A teď je otázka…kdo z vás s tím začne? 

 

*