Inspirace   |   Různé

Zajímavé svatební zvyky a tradice – klasické, moderní i originální a kreativní

11. 05. 2018
Autor: Loverotika
Fotografie:

Čas čtení: | Počet slov:

Až budete vymýšlet podobu své svatby, zkuste si vybrat pár svatebních zvyků, které skutečně rezonují s vaší náturou. Nebojte se toho. Svatbu to pěkně oživí, vás i hosty pobaví, a přitom mají skrytý smysl, který ke svatbě patří!

Jak přijde na svatbu, romantika nejen povolená, ale naprosto nutná!  

Svatební zvyky a tradice – trocha klasiky

  • Zametání střepů

Cvičení týmové spolupráce. Docela hezká symbolika – při společném dlouhodobém soužití se nejednou stane, že budete muset po sobě zametat střepy a dávat do pořádku spoušť (ať už emocionální nebo skutečně hmatatelnou). Bouře přichází a odchází, láska posílena ať zůstává…

  • Královské dělení a krmení

Novomanželům se většinou servíruje polévka a jedna společná lžíce, další varianta je krajíc chleba se solí a voda apod. Všechny varianty tohoto zvyku mají pěknou symboliku – lekce vzájemné pomoci a dělení rovným dílem v dobrém rozmaru náhodou vůbec není špatná.

Ve společném životě budou věci, o které se budete muset dělit – zdaleka nejen jídlo a jiné materiální záležitosti, ale například i vaše pozornost a čas.

Svatební zvyky a tradice – netradiční originality

Máme teď globální záběr, tak proč se omezovat jen na tradiční české zvyklosti. Inspirovat se můžete po celém světě od jiných kultur i originálních rodinných svatebních tradic. Tak třeba namátkou pár vyloženě pěkných zvyků…

  • Novomanželské rozlévání speciálního svatebního drinku

Přijde mi to jako zajímavější obdoba zametání střepů nebo krájení dortu. Prolákne se trochu úroveň vaší spolupráce, což vůbec není na škodu. Tento svatební zvyk jsem jednou zažila na česko-americké svatbě své kamarádky, prý se jedná o rodinnou tradici. Krátce po svatebním obřadu se nevěsta s ženichem odebrali za „bar“, kde každému svatebčanovi osobně namíchali jednoduchý koktejl.

Jak jsem mohla v roli hosta osobně ocenit, tento zvyk skýtá několik výhod: s každým svatebčanem se pozdravíte a prohodíte během servírování drinku pár slov a vyprahlí svatebčané se po obřadu a čekání na něj občerství. Uvolní to atmosféru. Navíc mohou pokračovat srdečné gratulace a vůbec, ze strany ženicha a nevěsty to je pěkné pohostinné gesto. Nám byl tak v mimořádném parném dni servírován koktejl Mimosa, který je jednoduchý (a moc dobrý…).

  • Předávání „pozitivně nabitých“ kamínků

Jedná se původně o zvyk přímořských kultur, ale je pěkný a proveditelný i u nás. Před obřadem si každý svatebčan vezme oblázek z připravené (a navíc velmi pěkně dekorativní..) hromádky/mísy, který během obřadu drží v dlani a „posílá“ do něj pozitivní přání lásky a všeho dobrého manželskému páru, nebo i modlitbu. Po obřadu svatebčané během gratulací předají oblázky novomanželům. Využití pozitivně nabitých kamínků je pak různorodé – v interiéru i exteriéru. Je to krásná připomínka, že vám lidé přejí vše dobré.

  • Nádoba plná přání 

Podobná, ovšem už trochu konkrétnější a zřetelnější varianta, obzvlášť pokud se vám jen „čistě energetický“ odkaz pozitivního myšlení nepozdává. Vyzvěte svatebčany, aby vám do společného života napsali přání, radu nebo moudro, které se jim samotným v praxi osvědčilo. Právě postřehy z praxe, které jsou prověřené lety tlustými i hubenými, mají tu největší vypovídací hodnotu. Každý pár je trochu jiný, samozřejmě, ale přesto lidé po letech ve vztahu, pokud jsou v lásce poctiví, dokážou vystihnout to nejpodstatnější. Koneckonců – láska je jen jedna…

Můžete s tím pak zajímavě naložit. Můžete se jimi pravidelně probírat a společně si je číst na každé výročí vaší svatby. Je to milý zvyk, který příjemnou formou vyzývá k bilancování, povídání, naslouchání. A jak život přináší různé zkušenosti, schválně koho jaké moudro osloví nebo jaké přání ho zrovna zaujme a dodá sílu…

Speciální tip pro odvážné a trpělivé:

Potěšení z těchto přání a poselství ale můžete i vědomě odložit – zapečetíte „pokladnici“ přání a vyhlásíte, kdy ji otevřete – na první, druhé, páté výročí svatby… Je to docela vzrušující představa. Uvidíte, co je za čas aktuální, co vás překvapí. Láska je dobrodružství. A schopnost odložit potěšení a překvapení je velmi důležité pro život vůbec.

A ještě pár dalších kreativních svatebních zvyků:

Vytváření uměleckého svatebního díla

Jste-li oba duše kreativní, něco si společně vytvořte jako mimořádnou vzpomínku na společné životní rozhodnutí. Mám na mysli samozřejmě takové dílo, kde nemusíte být nutně mistrem malířem. Volte něco jednoduchého, vytvořte si originální moderní obraz – třeba jen každý na plátno cákněte barvou. Uvidíte, co z toho vzejde…

Dámy, akorát pozor na šaty!

Inspirace – Pinterest

Sypání písku ve dvou barvách

Další zajímavý tip z ranku super jednoduchého estetického tvoření. Stačí 2 druhy / barvy písku a nějaká krásná skleněná nádoba (karafa, váza…) . Sypejte na střídačku, výsledkem budou pěkné proužky. Doma si k tomu (nebo i do toho, podle nádoby…) dáte svíčku a máte romantický koutek jak vyšitý!

Pokud máte svatbu s dětmi – přidejte barvy a přizvěte je k tvoření “pískové aranže”, bude se jim to líbit. Většina dětí je ráda, když rodiče svůj vztah posvětí i oficiálně. Do dalšího „levelu“ pak vstupuje vlastně celá rodina!

Inspirace – svatební písková dekorace

Sázení stromů

Sází se i stromy, ale upřímně, tam bych byla trochu opatrná. Vyrostla jsem v přírodě, tak vím, že někdy se prostě stromku nezadaří i s tou nejlepší svědomitou péčí… Když pak symbolický strom odejde, zbytečně to vzbudí neklid (zvláště u žen). Přitom důvod mohl být absolutně prozaický, nic symbolického.

Ale dá se prostě brát i tak, že postupujete do nějakého dalšího levelu a zasadíte si pak strom nový, třeba jiný druh… Symboly jsou nádherné, ale zase nic se nemá přehánět a nesmí se to brát až příliš vážně!

Doporučení na závěr:

Ať vyberete a provedete jakékoliv zvyky a tradice, berte je hlavně s humorem. Pokud se vám do něčeho vyloženě nechce, snažte se k tomu říct své milé / svému milému víc – jaké pocity s tím máte spojené, co vám to připomíná… Přijďte s jiným návrhem, co je pro vás přijatelné, co se vám líbí. Nepokládejte se do role sabotéra, který jen všechno neguje.

0 komentářů

Přidat komentář

Nejčtenější

Nejčtenější

Doporučené

Doporučené

Pin It on Pinterest

Share This