Cyklus ODNAUČTE SE…

Otvírám nový cyklus Odnaučte se…, kde budeme vybírat takové ty drobné nešvary, zlozvyky a zbytečnosti, které nás navzájem jen štvou a nepřináší nic dobrého. Skutečně nic. Možná jsou činěny a sdělovány v dobré víře a mohou být třeba i opodstatněné, nicméně pak je nutné dát si tu práci a dát je najevo úplně jinak, aby z toho vzešlo něco pozitivního.

Tak namátkou třeba… jízlivé poznámky (nedej bože ve společnosti), peskování kvůli nepořádku, stále se opakující kritické hodnocení, napomínání, sarkasmy a ironie, nespokojené fňukání, skákání do řeči….

Ano, jsou to drobnosti. Ale stokrát nic zabilo i osla. A podobné drobnosti, když se opakují zas a zas, mohou vyvolat těžké alergie a být nakonec poslední kapkou do džbánu.

Víte, co mám na mysli? Některé nešvary jsou zcela individuální, originální a těžko přenosné. Některé ale mají obecně hojný výskyt, a právě těm se budeme věnovat nejdříve. Některé se dokonce dají vysledovat spíše u žen, některé jen zase u mužů.

Často jsou tyhle nešvary a zlozvyky prvkem začarovaného kruhu, který rozáčí zbytečné a bezbřehé hádky a dohadování. Často je samozřejmě poměrně těžké se jich vvyvarovat, i když o tom už víme a rozhodneme se to nedělat. V tom případě se snaha vždy počítá a i kdybychom si to jednou z deseti případů odpustili a včas se zarazili, i tak je to dobře.

Co dělá váš muž nebo vaše žena a vám to leze na nervy? Podělte se s námi o své zkušenosti! Pokusíme se najít odborná stanoviska, vysledovat základní principy, které za tím mohou být a naznačit, jak by se s tím dalo lépe pracovat.

 

*