Cyklus ODNAUČTE SE… Zlozvyky ve vztahu

25. 11. 2021
Autor: Loverotika
Fotografie:

Čas čtení: | Počet slov:

Určitě to znáte…takové ty drobné nešvary, zlozvyky a zbytečnosti, které nás navzájem jen štvou a nepřináší nic dobrého. Skutečně nic. Možná jsou činěny a sdělovány v dobré víře a byli jsme na to tak zvyklí z původní rodiny. Možná jsou dokonce i v něčem opodstatněné, něco důležitého za nimi je, mohou to být i výkřiky o pomoc. Nicméně pak je nutné dát si tu práci a dát je najevo úplně jinak, aby z toho vzešlo něco pozitivního.

Tak namátkou třeba… jízlivé poznámky (nedej bože ve společnosti), peskování kvůli nepořádku, fatální kritické hodnocení „ty nikdy / ty vždycky…“, napomínání, sarkasmy a ironie, nespokojené fňukání, skákání do řeči….

Drobné zlozvyky jako spouštěče konfliktů

Ano, jsou to drobnosti. Ale stokrát nic zabilo i osla. A podobné drobnosti, když se opakují zas a zas, mohou vyvolat těžké alergie a být nakonec poslední kapkou do džbánu.

Víte, co mám na mysli? Některé nešvary jsou zcela individuální, originální a těžko přenosné. Některé ale mají obecně hojný výskyt, a právě těm se budeme věnovat nejdříve. Některé se dokonce dají vysledovat spíše u žen, některé jen zase u mužů.

Pravidlo číslo alfa omega: Snaha se vždy počítá. I kdybychom si to jednou z deseti případů odpustili a včas se zarazili, i tak je to dobře. Je to velká výzva – pro každého zvlášť i vztah jako celek. 

Často jsou tyhle nešvary a zlozvyky prvkem začarovaného kruhu, spouštěčem, který roztáčí zbytečné a bezbřehé hádky. Hádky rozjeté podobným zlovzvykem nikdy nejsou plodné, protože vlastně ani jeden nevíte, o čem se hádáte. Identifikovat spouštěče konfliktů je zapeklitá práce, ale stojí za to – je to totiž jediná skutečná „léčba“, odstraní příčinu.

Tolerantní běh na dlouhou trať…

I když už nakrásně víme CO a rozhodneme se TO nedělat,  je samozřejmě těžké se zlozvyku vyvarovat. Zvyk je železná košile a zlozvyk je spíš jako druhá kůže…Chce to koňskou dávku tolerance a trpělivosti.

Domácí úkol: odnaučit se aspoň jeden zlozvyk

Já vím, to je samá výzva výzva… Ale zkuste to: detekovat a odnaučit se aspoň jeden zlozvyk!

Každý z nás jich máme x, určitě bude z čeho vybírat. Vyberte navzájem ten, který partnerovi nejvíc vadí. JEDEN. Dejte si čas a promyslete to, není kam spěchat. Aniž by byl zrovna aktuální, popovídejte si o tom. Sdělte partnerovi, jak moc vám něco vadí na škále od jedné do deseti, zkuste zformulovat pocity, které ve vás vyvolává. Neobviňujte, mluvte za sebe. Co vám to připomíná, co je za tím z vašeho pohledu… A poproste partnera, aby naopak on zkusil nastínit pozadí svého zlozvyku z jeho pohledu – jak to vlastně myslí, co tím sleduje, jestli o své reakci ví nebo je úplně nevědomá…

Ideálně by mohla následovat ještě další fáze: jak jinak by to mohl/a vyjádřit, aniž by vám to lezlo tak na nervy?

Nejdůležitější krok je si zlozvyk uvědomit. A protože odnaučování potrvá déle a snadno sjedeme do starých kolejí, nejspíš nebude stačit říct to jednou. Dohodněte si tedy i signální systém připomínek, upozornění. Nějaký milý pokud možno…

Zatím zpracováno:

Odnaučte se… Hrubý nástup anebo jak hádku začmete, tak skončí

Odnaučte se… Sabotovat romantické snahy a ignorovat projevy lásky

Odnaučte se… Skákat do řeči, upřesňovat, opravovat 

Co dělá váš muž nebo vaše žena a vám to leze na nervy? Co vám leze na nervy u přátel, z čeho byste vyletěli z kůže? Podělte se s námi o své zkušenosti! Pokusíme se najít odborná stanoviska, vysledovat základní principy, které za tím mohou být a naznačit, jak by se s tím dalo lépe pracovat. Díky!

 

0 komentářů

Přidat komentář

Nejčtenější

Nejčtenější

Doporučené

Doporučené

Pin It on Pinterest

Share This