Portfolio lásky

 • Autor
 • Loverotika
 • Fotografie
 • Stefan Van Der Straeten, Flickr.com

Obklopte se láskou

Snažte se, aby bylo co nejvíce vašich vztahů naplněno láskou. Ne s každým je to jednoduché, s někým je to hodně těžké, ale může se na tom pracovat. Začít musí člověk u sebe. Otevřeně a jasně lásku projevujte – sobě i druhým.

Vyzkoušejte si, jakou moc má chvála a úsměv, pokuste se ovládnout svou nechuť projevit lásku nebo odpustit někomu, kdo vás pěkně naštval. Zavřít srdce je ve chvílích vzteku nebo ublížení naprosto pochopitelné a vlastně přirozené. O Pokuste se zvládat s láskou a grácií i ty nejtěžší situace. Jděte druhým příkladem, protože příklady táhnou. Utopické? Jak se to vezme. V praxi to funguje. Láska je fakt síla a energie lásky se automaticky šíří do všech stran jako světlo.

Co nejpestřejší portfolio lásky

Manželská, partnerská, milostná láska je velmi důležitá a v mnoha životech hraje samozřejmě prim, ale není na světě jediná. Lásky existuje mnoho druhů a zdrojů. Čím více jich v životě máme, tím lépe. Ekonomicky vyjádřeno – moudrá životní strategie je vytvořit si co nejrozmanitější portfolio lásky.

Manželství bývalo ekonomickou institucí, ve které jste dostala celoživotní partnerství, ve smyslu dětí a sociálního statusu, a pokračování rodu a společnost dalšího člověka. Ale nyní chceme, aby nám náš partner stále dával všechny ty věci, a navíc chceme, aby byl i naším nejlepším přítelem a zpovědníkem a ještě ke všemu vášnivým milencem, a to žijeme dvakrát déle. Takže přijdeme za jedním člověkem a v zásadě ho žádáme, aby nám dal totéž, co nám dříve poskytovala celá vesnice. Esther Perelová 

Diverzifikací svého portfolia lásky předcházíte tomu, abyste obtěžkali svůj partnerský vztah nebo rodinné vztahy přílišným množstvím potřeb a rolí. To, že máme tendenci na manželství nahrnout většinu svých sociálních potřeb, může být v dlouhodobém plánu fakt problém. Je to psycho-sociální trend moderní doby, který je možná i jedním z důvodů, proč dlouhodobé vztahy neprosperují.

Druhy lásky – kde všude lásku dávat a brát?

 • Sebeláska – absolutní základ všeho. Dobíjejte svůj vnitřní zdroj, ten vám nikdo nenahradí.
 • Přátelská láska – upřeďte si síť přátel a kamarádů, na které se můžete spolehnout. Buďte aktivní, pohostinní, naučte se být kamarád do nepohody – podpořte v jakékoliv šlamastice a užívejte společně radosti v dobách bezstarostných. Je dokázáno, že přátelské vztahy utužují naše psychické zdraví.
 • Rodinná láska – vztahy v rodině blízké i širší, sourozenci, jejich rodiny, ale i rodiny ex partnerů atd. Nemohli jsme si je vybrat a z některých jejich vlastností by jeden vyletěl z kůže, ale přesto jim projevujme lásku. Rodina je rodina.
 • Rodičovská láska – rodiče mají obrovskou moc. Je vědecky dokázáno, že u dětí do 1 roku se bez projevů lásky objevuje vyšší nemocnost a úmrtnost. Podílejte se na opačném experimentu – co dokážou děti, které vyrůstají obklopeni láskou? Láska podporuje lidský potenciál a ten je obrovský!
 • Láska dětí k rodičům – od potřeby, zbožného uctívání přes různé peripetie ideálně až po odpuštění a přijetí a opravdovou lásku. Ne, často to není vůbec jednoduché, v některých případech snad až nemožné. Ale… Milovali nás tak, jak nejlépe uměli. Více nebylo v jejich silách. Dali nám život, takže úcta a láska prostě bez debaty. Když se to všechno povede zpracovat a přijmout, nejlépe ještě než rodiče odejdou navždy, je to krásné. Mission completed – úkol splněn.
 • Milostná láska – někdo tvrdí, že je v naší kultuře až moc přeceňovaná. Možná ano, ale když opravdovou zdravou milostnou lásku zažijete, nedivíte se, proč se po ní tak touží. Když se oba naučí řešit problémy, předcházet nedorozuměním a hlavně projevovat si lásku všemi možnými způsoby, plyne mezi milující dvojicí něco fakt až božského. Zažít to je velké požehnání. Udržet si takovou lásku je krásná výzva. Účinky blahodárné po všech stránkách – vědecky dokázano. Milostná láska je ta nejlepší škola života.
 • Duchovní láska – láska prožívaná jako božský životní princip, univerzální energie, alfa mega všeho. Láska nekonečná, oproštěná od hmoty, láska jako světlo. Božský ideál je otevřít srdce každé bytosti a prožít čistou esenci lásky. Koncept lásky je součástí snad všech zásadních náboženství. Náboženská víra a víra v lásku tak trochu usnadňuje život, je to něco jako taková kotva, zázemí. Prokazatelně ulevuje od úzkosti.
 • Mezidruhová láska – všichni naši věrní a oddaní zvířecí mazlíci. S láskou o ně pečujeme a oni nám láskou a věrností oplácejí. Láska ke zvířatům má na fyzické i psychické zdraví účinky jako láska přátelská.
 • Láska k přírodě – příroda je nádherná. A jedině láska k přírodě nám zachrání zem pod nohama. Ano, jsme u ekologie.
 • Láska k vlasti, k životu... atd.

A určitě je těch druhů lásky ještě víc. Každopádně, v lásce je dobré být strategicky spíš konzervativnější investor. Sázet jen na jednu kartu není úplně chytré, i kdyby to bylo eso es. Nikde není psáno, že zrovna tahle karta vyjde. Opravdu nikdy nevíte. Čím více zdrojů lásky, tím lepší máte základna pro zvládání různých životních strastí a těžkostí. Dodá vám to větší pocit sebejistoty.

Obklopte se láskou a pěstujte ji na všech frontách. 

 

 

 

*