Láska v běžném provozu a hladivé rituály pro starší a pokročilé

  • Autor
  • Karolina
  • Fotografie
  • Unsplash.com

V knize Najděte si svého marťana od Marka Hermana, která je výborná celá, rozhodně stojí za přečtení (a asi na ní dám brzy dohromady i speciální ódu…), jsem se setkala s termínem „hladivý rituál“. Přijde mi strašně milý. A hlavně výstižný. Míní se tím společná chvilka pozorného hlazení po těle i po duši – pravidelně, nejlépe každý den.

Marek Herman to doporučuje v rámci výchovy dětí. Pojetí takového hladivého rituálu je zcela individuální – může to být čtení pohádky, povídání při večeři, mazlení na sedačce po koupeli, mazlení na dobrou noc v posteli. Fantazii a společné spokojenosti se nikdy meze nekladou.

Poměr duševno / fyzično záleží na každém podle nátury. Smyslem hladivého rituálu je potěšit, utěšit, povzbudit, uklidnit, uvolnit. Obvykle mají dodržování hladivých rituálů „na starost“ matky. (Z vlastní zkušenosti bych řekla, že to je spíš radost než starost.)

Chvilka pozorné lásky je k nezaplacení

A teď k dospělákům… Hladivé rituály jsou potřebné, žádoucí a v podstatě nutné i v rámci dlouhodobých partnerských nebo manželských vztahů. Nejen že potěší a posílí láskyplné pouto, může být také jedním z důležitých položek koktejlu na redukci stresu. (Každodenní stres dokáže v lásce nadělat pěknou paseku.)Upřímně, cpu to tady do vás v podstatě horem dolem už déle a z různých stran, pojem „hladivý rituál“ to jen tak pěkně shrne a vystihne.

Není to z mé hlavy, mám to ovšem v praxi bohatě ověřeno. Shodne se na tom 10 z 10 odborníků na mezilidské vztahy. Dr. John Gottman a jeho tým to dokonce ve své Laboratoři lásky i vědecky ověřili. Udržování pravidelných „hladivých rituálů“ v dlouhodobém vztahu považuje na základě letitého pozorování za jeden ze zásadních rozdílů, kterými se liší spokojená úspěšná manželství od nespokojených a nešťastných.

Stačí málo, ale často

V lásce a umění milovat se můžeme pořád učit a zlepšovat. Pevně věřím, že nějaký podobný rituál už máte. Na základě vědeckých poznatků ho můžete možná ještě trochu vyšperkovat. Nebo přidat další. Lásky, přátelé, není nikdy dost!

Jak se píše výše, ale opakování je matka moudrosti, tak ještě jednou: Poměr duševno / fyzično záleží na každém podle nátury. Smyslem hladivého rituálu je potěšit, utěšit, povzbudit, uklidnit, uvolnit a věnovat mu chvíli plné pozornosti.  

Jestli žádný takový rituál nemáte, zaveďte ho. Nebojte se a dejte jasně najevo své potřeby, zajímejte se o potřeby svého parťáka a společně určitě něco dáte dohromady. Vycházejte z toho, co je vám oběma příjemné.

A co sex?!

Pánové… Ačkoli je to rituál zvaný hladivý, což evokuje fyzický dotek, o sex tu v podstatě nejde – respektive jde, nicméně až v druhém plánu. Samozřejmě, o sex jde vlastně vždycky, protože jak již snad dobře známo, všechno je předehra.

Raději ještě jednou zdůrazňuji: Hladit se dá po těle, hladit se dá také po duši a po srdci. Vyhlazení se bát rozhodně nemusíte, lidé (a ženy obzvláště) snesou hlazení skutečně hodně!

Doporučení na závěr: hladivý rituál se ideálně doplňuje s technikou lovce dobra.

 

*