Aktivní láska – recept na zpomalení stárnutí

  • Fotografie
  • Unsplash.com
  • Doporučuje
  • Karol

Zestárnout se musí, nelze jinak. Jak ale zestárnout co nejpomaleji, to je oč tu běží a co se v moderním světě řeší v mnoha oborech, zdaleka nejen v kosmetice. Mám pro vás tip: stárněte s láskou! Nebo bych možná ještě raději použila slovo zrajte. Láska totiž nestárne, láska zraje. A ve dvou se to zraje nejlépe…  

Přísloví o lásce z celého světa - láska jako elixír mládí

S láskou se stárne pomalu!

Projevy a prožitky lásky mají (mimo jiné) i omlazující účinky. Láska zpomaluje stárnutí po psychické i fyzické stránce. A dokonce bych i řekla, že poměrně významně. Bavíme se tedy o lásce aktivní, upřímné a v podstatě každodenní. Chovat své blízké v srdci je zdravé.

Vyplývá to i z odborných studií, jedna z těch nejslavnějších a dlouhodobých od harvardské univerzity, která probíhala neuvěřitelných 80 let v kuse, řadí láskyplné vztahy k hlavním faktorům prožití dlouhého a spokojeného stáří. V podobném duchu vyznívají i dílčí výzkumy týmu Dr. Johna Gottmana z jeho Laboratoře lásky. Samota je pro seniorský věk vyloženě ničivá, stejně tak ovšem život v nespokojeném či dokonce patologickém vztahu, který přináší frustraci a stres.

Většina projevů lásky od pohlazení, objetí přes vlídné slovo podpory například a úsměv až po intimní sexuální aktivitu, má na zdravé velmi pozitivní účinky: zvyšuje imunitu, podporuje dobrou kondici kardiovaskulárního a nervového systému a zvyšuje hladinu důležitých „pozitivních“ hormonů (hodně zjednodušeně řečeno…), na psychické rovině pak zvyšuje sebevědomí, sebedůvěru a smysluplnost života.

V procesu stárnutí hrají hormony a přirozený pokles jejich hladin hodně důležitou roli. Právě pokles hormonů stojí za zrychlením stárnutí buněk. Takže to možná zní naivně, ale když se láska dělá dobře a intenzivně, je fakt učiněný elixír mládí.

Láska nebeská, láska věčná, láska až za hrob

Orgasmická anti-aging terapie

Vrcholnou anti-aging terapií je, jak jinak než samotný vrchol intimní fyzické sexuální aktivity, tedy orgasmus. Bezesporu je tou nejpříjemnější omlazovací kúrou. A to prosím nežertuji. Bylo vědecky prokázáno, že při orgasmu se do těla ve velkém vyplavuje mnoho blahodárných látek, které zpomalují stárnutí buněk – všech buněk a kožních taky! Orgasmus pleť úžasně rozjasní, kam se hrabe jakkoliv účinná kosmetika.

Spolu s pohybem na čerstvém vzduchu – a nejpřirozenějším pohybem je pro člověka chůze, tak ani nemám na mysli bůhvíjaké složité sportování, je sex a orgasmus ideální aktivita pro udržené dlouhého zdraví a spokojenosti. A zase ty studie – sex seniorů už dávno není tabu a ukazuje se, že sexuálně aktivní senioři jsou méně ohroženi vážnějšími onemocněními a když už onemocní, pak u nich léčba lépe zabírá a nedochází např. k pooperačním komplikacím. Takže sex v jakémkoliv věku a ve stáří obzvlášť?!

Láska podporuje hojení a působí proti bolesti

To se (nejen) při stárnutí hodí, že… Dobrý lékař – praktik se tím nijak netají. I v případech velmi těžkých diagnóz je láskyplné zázemí pacienta jedním ze zásadních faktorů naděje na uzdravení.

Analgetické účinky lásky a podpůrných láskyplných gest jako je fyzický kontakt, ale i vyjádření podpory slovem, jsou už i vědecky alespoň částečně podložené. Stojí za tím zřejmě zvýšení hladiny oxytocinu a další „hormony štěstí a dobré nálady“ (endorfiny). Dokonce platí, že tato souvislost není tak jednoduše uměle napodobitelná – láska odstartuje v organismu tak specifické reakce, že je nelze napodobit umělým dodáním např. oxytocinu zvenčí. Zajímavé!

Láska je elixír mládí

Nadnesené, ale na každém šprochu pravdy trochu. To je jedna rovina – láska stárnutí zpomaluje. A pak je tu ještě jedna věc – lásku stárnutí ve své podstatě vůbec nezajímá. Když někoho fakt milujete a on miluje vás, tak čím déle, tím lépe a moudřeji…

 

 

Jestli vás zajímá více podrobnějších informací o pozitivních účincích lásky na zdraví, podívejte se na naše starší články:

Tajemství spokojeného a šťastného života podle unikátní studie z Harvardu? LÁSKA!

Zajímavá vědecká fakta o lásce I

Vědecká fakta o lásce II

Objímání půl zdraví 

Orgasmus – nejpříjemnější elixír mládí

 

 

*