Vstřícnost. V lásce sázka na jistotu.

  • Autor
  • Loverotika
  • Fotografie
  • Unsplash.com

Vstřícnost a velkorysost, to je taková strašně praktická výbava do vztahů všeho druhu. Dokonce bych řekla, že to je výbava základní, ale zdaleka ne každý to takto cítí. Vstřícnost – a její drahé kolegyně velkorysost a laskavost, s nimiž chodívá ruku v ruce, dokáže divy. A zázraky.

Tak pojďme si nejdříve prosvištět slovíčka. Co to vlastně je VSTŘÍCNOST?

  • Z Wikipedie: snaha vyhovět přání nebo požadavkům jiných osob.
  • Český výkladový slovník: uhlazenost v chování a vystupování, laskavost a ochota vycházet vstříc jiným; respekt a úcta k druhým; zdvořilí máme být stále, i v nepříjemných situacích (opakem je hrubost, nezdvořilost, nevychovanost).  

Vstřícnost stmeluje a posiluje lásku. Skutečně velmi mocně. Vstřícné gesto je radost a úleva. Se vstřícným chováním uhrajete nejvíc plusových bodů.

Atmosféra v práci a vůbec ve společnosti nás spíše vybízí k neustálé konfrontaci kdo z koho, soutěžení. Jen tak nikomu nic zadarmo nedarovat.  Lásku to ale oslabuje. Doma se jede podle úplně jiných principů. Láska sází na vstřícnost. Protože vstřícnost, to je skutečně sázka na jistotu. A je to sázka velmi levná – vstřícné gesto vás nic nestojí.

Chovat se k sobě vstřícně má jednu výhodu, a sice že je to velmi snadné. Je to jen malé gesto, na které navazuje další a pak další. Vstřícné chování se řídí zákonem pozitivní zpětné vazby, kdy malá drobnost způsobí obrovské důsledky – podobně jako sněhová koule, když se kutálí z kopce. Nemusíte to se vstřícností nijak přehánět, a stejně to zabere. Prostě začněte a zlepšení nastane samo od sebe.  John Gottman

Se vstřícností nejdál dojdeš

Že vstřícnost je skutečně zásadní, ukázal i letitý výzkum spokojenosti v dlouhodobých vztazích vedený dr. Johnem Gottmanem. Vstřícnost je v pořadí jeho systému hned třetí princip za vzájemným zájmem a poznáváním alias rozšiřováním map lásky a za pěstováním sympatií a obdivu. Čím dříve na to partnerská či manželská dvojice přijde, tím větší šanci aspirovat na spokojený a úspěšný vztah má.

Při našem šestiletém sledování novomanželů jsme zjistili, že partneři, kterým manželství později vydrželo, reagovali v Laboratoři lásky na výzvy od partnera vstřícně průměrně v 86% případů, zatímco partneři, kteří se později rozvedli, jen ve 33%. Je příznačné, že hádky mezi partnery se v obou skupinách většinou netýkaly témat jako jsou peníze nebo sex – způsobovaly je nevyslyšené výzvy k citovému propojení. John Gottman

Vstřícnost je tajná přísada spokojených a šťastných párů. To vám říkám jako osoba, která s někým žije už více než dvacet let. A krom toho ostřížím zrakem sleduje páry kolem sebe a výše uvedenou statistiku můžu jen potvrdit. Zkuste ve vztahu co nejčastěji praktikovat vstřícnost a uvidíte, co se bude dít….

Jasně, vášeň je strašně fajn, ale jsou období, a někdy dost dlouhá, kdy si musíte vystačit i bez ní. Vstřícné chování, dlouhodobé, pravidelné, časté, dobrá vůle a snaha o laskavou reakci, posiluje romantiku a současně po troškách vytváří polštář na horší časy. Něco jako takový spořicí účet v bance lásky. I když aktuálně třeba není růžové období, je kde brát. Je z čeho čerpat a díky tomu máte energii i leccos společně překonat.

 

Vstřícnost – ta nejlepší romantika pro dva

Vstřícnost je prostě sázka na jistotu, protože má jen pozitivní účinky. Nemusí být vždycky v danou chvíli patřičně oceněna, ale stejně má efekt. Další věc je, že vstřícnost je potřeba trénovat. Trénovat se v pozornosti, protože když nejsme pozorní a nevšímáme si, co se v rámci interakce s partnerem děje, snadno nám podobný pokus o sblížení a šance projevit se vstřícně upláchne.

Zní to možná komicky, ale láska kvete v uličce supermarketu, když se vás partner ptá: „Máme ještě máslo?“ a vy odpovíte „Nevím, raději nějaké vezmu.“ – místo abyste apaticky pokrčili rameny. Vzkvétá i tehdy, když váš partner má v práci špatný den a vy si ukrojíte ze svého nabitého programu pár vteřin a napíšete mu povzbudivou esemesku. Ve všech těchto případech se manželé rozhodují, zda se zachovají vstřícně, nebo odmítavě. John Gottman  

To přirovnání k valící se sněhové kouli je velmi výstižné, protože ONO SE TO pak fakt hodně odvíjí samo od sebe. Rozhodně se nebojte,  že by to bylo nějaké strojené, že by to vneslo nějaký kalkul do vztahu a zničilo to romantiku. Je to přesně naopak. Když začneme být vědomě pozorní vůči těm „malým velkým“ momentům, kdy máme možnost se zachovat vstřícně, budeme i častěji vidět, kdy jich využívá náš partner. Když se jeden zachová dobře, druhý bude mít inspiraci. A třeba trochu krkolomně a svým stylem, ale také při nějaké další příležitosti přispěje svou troškou do mlýna…. A pak zas a zas. Trénování vstřícnosti nás vede mimo jiné i k uvědomění, že nic není samozřejmost. Láska, i když se jedná o ten nejmenší projev z nejmenších, není samozřejmá.

A toto „jednoduché“ uvědomění posiluje lásku, romantiku, intimitu a vášeň tak, že budete hodně mile překvapeni!

Mějte na paměti, že vzájemná vstřícnost udělá pro pevnost a vášnivost vašeho manželství víc, než dvoutýdenní dovolená na Bahamách.  John Gottman

Více o vstřícnosti, včetně zajímavých cvičení, si přečtěte v knize Johna Gottmana a Nan Silver Sedm principů spokojeného manželství – v knize, která by neměla chybět v žádné manželské či partnerské domácnosti.

 

*