Nejmoudřejší rady novomanželům – vědecky ověřené

Svatba je jen začátek…

Svatba prince Harryho a Meghan nebyla jen krásná podívaná, má pro obyčejné smrtelníky i další pozitivní dopad. Odborníci z Gottmanova Institutu, kde doktor John Gottman již několik desítek let provádí spolu se svou ženou a početným týmem unikátní výzkum faktorů spokojenosti v manželství, se nechali královskou svatbou inspirovat k sepsání nejdůležitějších rad do života novomanželům. Otevřený dopis Harrymu a Meghan si v originále můžete přečíst zde.

Nejlepší moudré rady pro novomanžele ověřené výzkumy a praxí

Ano, svatba je skutečně jen začátek. Velmi snadno se manželé a partneři nechají pohltit během všedních povinností, kariérou, výchovou dětí a na sebe mají času a pozornosti čím dál tím míň a míň. To je celkem běžný scénář.

Ideální je jít na lásku chytře hned od začátku. Co se na základě rozsáhlých výzkumů osvědčilo v péči o lásku jako to fakt nejdůležitější?

Choďte pravidelně na rande

Jako první se ze společného života obvykle vytrácí zábava a romantika. Proto si čas na radost a zábavu povinně ordinujte – jen vy dva a společný program, který vás baví, pravidelně. Udělejte z toho rituál, který se jako první objeví ve společném kalendáři a přes to nepojede vlak. Večeře v restauraci, víkend někde v hotelu nebo čaj o páté každou neděli. Vytvořte si tzv. rituály spojení, podle kterých byste si mohli řídit hodinky.

Nepřestávejte se sobě navzájem „dvořit“, snažte se získat si navzájem pozornost a náklonnost. Otevřeně vyjadřujte obdiv, říkejte si každý den, co se vám na druhém líbí, co máte rádi. A nezapomínejte se k sobě chovat láskyplně, projevovat si lásku i fyzicky (polibek, objetí).

Manželství není lehké, ale všechno se dá zvládnout

Manželství a péče o lásku si vyžaduje práci a aktivitu z každé strany. Manželství není lehké a jestli vám někdo tvrdil opak, je to mýtus. Žádná procházka růžovým sadem navždy neexistuje. Budou dny dobré a budou dny špatné. Někdy se také nebudete mít rádi a polezete si i pěkně na nervy. Nenechte se tím zaskočit.  

Důležité je mít na pocitovém účtu lásky pořád kladný a co nejvyšší zůstatek – koncept banky lásky je velmi praktický a dobře je na něm vidět, jak život v dlouhodobém vztahu funguje. Kladnými interakcemi na účet vkládáte, negativními z účtu vybíráte. Důležité je dělat pro druhého hezké věci, tedy vkládat na účet co nejčastěji, nejlépe každý den a všímat si a ocenit, když něco hezkého udělá ten druhý pro vás. Naučit se dodržovat tato pravidla emočního účetnictví berte jako nejdůležitější investici svého života.

Nikdy nevyřešíte všechny problémy

Svatá pravda. Jsou problémy, které prostě nevyřešíte, i kdybyste se stavěli na hlavu. Výzkumy dokonce ukázaly, že nemáte šanci vyřešit až DVĚ TŘETINY problémů. Tyto problémy se různě vrací a opakují a vychází většinou z rozdílných povah a osobní historie partnerů. I když je ale nevyřešíte, dají se zvládat – je potřeba o nich mluvit uvážlivě, s tolerancí a respektem.

Většinou to nejsou problémy každodenního rázu, jsou to neshody, které se objeví čas od času. Dr. Gottman ve svých výzkumech zjistil, že vůbec nemusí být překážkou manželského štěstí, nejdůležitější je ale právě tolerantní přístup a respekt k rozdílným názorům.

Hádky a konflikty jsou zcela normální součástí každého vztahu. Sem tam dojde ke konfliktu, k tzv. politováníhodné události, to se prostě stává. Když už dojde na hádku, naučte se přestat včas, zklidnit se, pak se k tématu s odstupem znovu vrátit a navzájem naslouchat svému pohledu: co bylo z mého pohledu špatně a jak jsem se na tom podílel.

Ctěte a hýčkejte navzájem své sny

Zajímejte se navzájem o své sny a přání a podporujte se v jejich naplnění. Podporujte druhého, aby byl šťastný a spokojený sám se sebou. Udělejte si vzájemně prostor pro své vlastní aktivity a sny. A pátrejte i po společných touhách a přáních. Co vás společně baví? Co pro vás dva má smysl? V čem je váš vztah výjimečný? Jaký má vaše manželství smysl?

Využijte rande a romantické oázy mimo jiné i k povídání a sdílení. Naučte se ptát a naslouchat – pokládejte otevřené otázky.

Nejkrasnejsi citaty o lasce - Buddha

Jsme jeden tým

Hrajte týmovou hru, ať se jedná o záležitosti individuální nebo společné. Nenechte svého parťáka na holičkách, nedělejte fauly, nehrajte jak ponocný. Láska je týmová hra. Když vás partner požádá o pozornost, věnujte mu ji. Dejte najevo: jsem s tebou!

Buďte si navzájem kouči a buďte si vzájemně i šampióny!

A to je všechno. Ke spokojené lásce stačí vlastně málo… Šiřte tyto rady dále do světa a bude líp.

Gratulujeme všem novomanželům, snoubencům, partnerům a přejeme vám hodně lásky a ať se vám dobře daří!

 

 

 

 

*